Reklama

Reklama

Sylvie

Trailer

Obsahy(1)

Píše se rok 1956. Sylvia Plathová studuje na prestižní anglické univerzitě v Cambridgi a píše své první literární pokusy. Potkává zde básníka Teda Hughese a zrodí se osudová láska, která Sylvii provází celý život. I Ted zprvu silně podléhá romantickému vztahu s ženou, která rozumí jeho práci a obdivuje ji, ale po sňatku se leccos změní. Sylvia chce odejít za matkou do Spojených států, Ted dává přednost životu v Anglii, a navíc se vrací ke svým staromládeneckým návykům. Psychicky nevyrovnaná Sylvia nedokáže nevěry milovaného muže přijmout, ale zároveň ho do nich vhání. Útěchu hledá v poezii a ve vlastní tvorbě, píše sbírku Ariel, která dnes patří ve Velké Británii k nejčtenějším, ale sen o štěstí se rozplývá... Filmový příběh na pomezí romance a tragédie poodhaluje mýtus o legendární americké spisovatelce a připomíná jednu z nejničivějších osudových lásek naší doby. Režisérka Christine Jeffsová vsadila na herecké výkony Gwyneth Paltrowové a Daniela Craiga. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (44)

Piškotka 

všechny recenze uživatele

Osud Sylvie Plathové mě zaujal po přečtení knihy Pod skleněným zvonem. Je to výjimečná spisovatelka, která svou největší slávu zažila in memoriam. Navzdory krátkému setrvání na tomto světě zažila mnohem více, než jí vůbec příslušelo. Na muže neměla štěstí, nebyli zdrojem inspirace, jedinou múzou pro ni bylo její nitro. Bohužel bylo velmi nemocné a vedlo Sylvii k očekáváné zkáze. Gwyneth Paltrow nadprůměrná, Daniel Craig spíše v jejím závěsu. ()

Sofia 

všechny recenze uživatele

Příběh nevyrovnané básnířky Sylvie Plathové (nepřesvědčivá Gwyneth Paltrow), která svojí chorobnou žárlivostí a depresemi soustavně ničí život svého manžela (na intelektuálního básníka až moc „vymakaný“ Daniel Craig). Na film jsem se těšila, protože jsem kdysi četla knížku Pod skleněným zvonem, kde Sylvia Plathová popisuje svoje zkušenosti z psychiatrické léčebny, kde byla umístěna po nepovedeném pokusu o sebevraždu, ale bohužel ve filmu nebylo toto téma vůbec zmíněno. Celý film mi přišel jen jako nepodařený pokus přiblížit nám Sylviin způsob myšlení, z čehož ale nakonec vyšla jako vysoce nesympatická osoba...dvě celkem otevřené sexuální scény byly naprosto zbytečné, spousta otázek zůstala nezodpovězených – proč se pořád stěhovali? Na jaké škole a co Sylvia učila? Jaký byl osud jejích dvou dětí? Velká škoda, téma mělo rozhodně na víc. ()

Reklama

genetique 

všechny recenze uživatele

Je to naozaj dosť zaujímavý počin. Mohlo by sa zdať, že je pomerne jednotvárny, keďže sa podstatou stále sa zameriava len na jednu vec. Súvislou hrou s inými odbočkami od deja vlastne nezaujme, pokiaľ si odmyslíme časové a priestorové kľučky. Hlavnými devízami sú herci a od nich sa odvíjajúci príbeh. Vzťahy, nevera, milenecké spory a básnická vsuvka, popri ktorej sa to celé ťahá v znamenitom poňatí. A určite sa film nezameriava len na ženské publikum. Btw, film som bral ako klasický scenáristický počin, nemal som ani tucha, že je to podľa skutočnosti. O to divnejšie (možno lepšie) sú moje reakcie naň a aj pocit po jeho prológu na konci. 75%. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

O básních ani Sylvii Plathové nevím nic. A obávám se, že se toho po tomto filmu příliš nezměnilo. V každém případě je to zajímavě natočené, dobře zahrané (ale tak nějak mi přišel lepší Daniel Craig, jakkoli Gwyneth Paltrow vypadá lépe), hraje k tomu krásná hudba a má to nádherný obraz. Jen ten příběh zůstal tuctově nanicovatý (70%). ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Životopisný film o spisovatelce Sylvii Plath stojí na příběhu jejího manželství s Tedem Hughesem. Dobrý niterný prožitek stojí na párování Gwyneth Paltrow a Daniela Craiga. Ta disharmonie v relativním neúspěchu její práce za jejího života a jeho úspěchu, který zažíval, zatímco ona se propadala do rutiny mateřství, je velmi křehká a často v mnohém aktuální. Je dobré takové filmové projekty vnímat a následně zpozornět při výběru doplňující četby. Je jasné, že jeden plakát s Gwyneth udělá často větší službu, než celá polička překladů v knihovně, na které sedá prach. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (5)

  • Většina komparzistů v úvodních scénách filmu byli skuteční studenti univerzity v Cambridge. (vesper001)
  • Frieda Hughes, dcera Sylvie Plath a Teda Hughese, s tvůrci filmu odmítla spolupracovat a veřejně se od něj distancovala. (vesper001)
  • Českým překladům Sylvie Plath se nejčastěji věnuje Argo a Jota. Mezi čtenáři největší odezvu našel autobiografický román Pod skleněným zvonem (1998). (NinadeL)

Reklama

Reklama