Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Rodinný dokumentární portrét všemi generacemi milovaného českého autora, herce, textaře, scenáristy a spoluzakladatele legendárního Divadla Járy Cimrmana Zdeňka Svěráka, který natočil jeho syn, světoznámý režisér Jan Svěrák, se svým kolegou Martinem Dostálem. Dali mu lehce humorný podtitul "Mramorizace Zdeňka Svěráka". Oba tvůrci laskavě nahlížejí do tvůrčího zákulisí i soukromého zázemí Zdeňka Svěráka a nechávají vyniknout jeho nezaměnitelné vnímání světa. Dávají rovněž možnost poznat kouzlo mnoho desítek let trvající sounáležitosti, na jejichž základech stojí úspěch slavného cimrmanovského souboru. Stranou však neponechávají ani momentky ze Svěrákovy životní cesty a soukromého života, na nichž odhalují pro řadu diváků možná neznámé odrazy jeho osobních osudů ve filmech, které si získaly trvalou přízeň publika. Snímek má nicméně osobní rozměr i pro samotného režiséra, který v době realizace prožíval společně s otcem tvůrčí i generační spor. Natáčením portrétu se pokoušel rovněž hledat nová východiska pro vzájemný vztah, jehož hodnotu mohli diváci ocenit na působivých filmech Obecná škola, Kolja či Tmavomodrý svět – plodech kongeniální spolupráce otce a syna, jež naštěstí měla úspěšné pokračování. (Česká televize)

(více)

Recenze (209)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Dokument o Svěrákovoch je to príjemný, ale neprináša nič extra zaujímavého ani výnimočného. Ako rodinný dokument áno, ako zhrnutie zásadných diel oboch významných tvorcov ani nie. Napriek tomu Svěrákove rozprávanie je príjemné, nech už hovorí o čomkoľvek, deťoch, vnúčatách, filmoch alebo o vlastnom písaní. –––– Jedině psaním se něco napíše. ()

Aidan 

všechny recenze uživatele

Zdeněk Svěrák je obrazem toho, jak vypadá češství, když se povede. Češství sebeironické, před konfliktem a patosem za pomoci humoru prchající, chatařící, agnostické, a pokud zbožné, pak jen plaše. Když se totéž češství nepovede… to jsou třeba Homolkovi. I já jsem zpola Čech a musím a chci toto své určení žít, a když už ho žiji, raději bych se v tom podobal panu Svěrákovi než zmíněné rodince. Ale přece nám leccos doma schází a musím se poohlížet za humny. Hledám-li heroismus, ohnivé sebezřeknutí, vážnost či svatost, podívám se, pokud jde o kinematografii, například k sousedům do Polska, a jinak třeba ke svatému Františku, k oběma Terezám („malé“ i „velké“) nebo k dávným církevním otcům z egyptské pouště, abych u nich hledal inspiraci k zcelení své české neúplnosti. ()

Reklama

suicide 

všechny recenze uživatele

Nádherný dokument od mého oblíbeného režiséra o mém oblíbeném herci a scénáristovi. Se skutečným umem Jan Svěrák spojuje vzpomínky svého otce Zdeňka na dětství a na minulost s vyprávěním o přítomnosti. Tento dokument nám dává nenásilně nahlédnout a uvědomit si, kolik ze sebe dává Zdeněk Svěrák do své tvorby a do své práce. ()

maverick10 

všechny recenze uživatele

S citem a laskou natoceny dokument. Tady by to spis bylo divny, pokud by to nebylo s citem a laskou, kdyz to toci syn o svem otci :-) Pro me to byl dokument o zivote nejvetsiho zijiciho ceskeho umelce pera a slova a dokument o cloveku, ktery je pro me osobne symbolem, takove poctive lidskosti. Jak rekl pan Werich: "Tenhle clovek by tu mohl zit jeste 200 - 300 let a porad by mel co rict, kdezto v teto chvili po nasi planete behaji miliony 30 letych, kteri tady uz 150 let nemaji co delat". A to je Zdenek Sverak v mych ocich = nejvetsi ceska zijici Osobnost. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Film jako školní ročenka - nic neříká a jen nad ní nostalgicky vzdycháme. 1) Pana Zdeňka Svěráka (ve filmu mu bylo 67 let) miluji a obdivuji podobně jako další velikány českého laskavého moudrého humoru (Suchý+Šlitr, Voskovec+Werich). Přesto však mi v uvedeném snímku připadal poněkud nudný, nezajímavý, fádní, banální. 2) Asi není dobrý nápad, když člen rodiny dělá film o svých příbuzných. 39letému Janu Svěrákovi očividně chybí odstup, nadhled, schopnost zaměřit se na to, co způsobilo, že Jára da Cimrman málem vyhrál anketu o největšího Čecha. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (10)

  • Několik záběrů bylo natáčeno v Měcholupech u Žatce, v Žatci samotném, hlavně ve školách, kde Zdeněk Svěrák po absolutoriu VŠ učil a dále pak na žateckém náměstí. (Frontie)
  • Za kamerou stál Ivan Zachariáš, jeden z nejznámějších režisérů reklam vůbec. Na domácí půdě působí jen zřídka, je například režisérem výpravných spotů TV kampaně na pivo Stella Artois aj. (hippyman)
  • Film vznikl během pouhých čtrnácti dní... ovšem rozprostřených během téměř celého roku. Bylo pořízeno zhruba osmdesát hodin materiálu. (NIRO)

Související novinky

Dlouho odkládaný porod

Dlouho odkládaný porod

15.04.2006

Natáčení nového filmu rodinky Svěrákových otce (scénář, hlavní role) a syna (režie) Vratné láhve se chýlí ke konci a brzy přijdou na řadu formovací práce ve střižně apod. Hlavním hrdinou je… (více)

Reklama

Reklama