Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Životopisní snímek Amazing Grace se zabývá osobností Williama Wiberforcera (Ioan Gruffudd), který byl významným politikem a hlavně bojovníkem za zrušení otroctví v Anglii na přelomu 18. a 19. století. Film ukazuje část jeho života, začíná v jeho 34 letech, kdy unavený nekonečnou snahou o změnu práv černochů odjíždí na venkov, potkává krásnou Barbaru (Romola Garai) - ženu (a budoucí manželku), která sdílí jeho názory. Film střídá vyprávění Barbaře a současnost, která končí rokem 1807. W. Wilberforce zemřel roku 1833, pouhý měsíc před odhlasování zákona zakazující otroctví. (xjane)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (66)

emma53 

všechny recenze uživatele

William Wiberforcer byl cílevědomě oddaný abolicionistickému hnutí i na úkor svého zdraví a se svou opravdu nezlomnou vůli dokázal v té době téměř nemožné, prosadit zákon o zrušení obchodu s otroky. Ve své době byl zcela jistě velmi známou osobností, která se snažila o mnoho reforem sloužících ke zlepšení nejen sociálních poměrů, ale co mě osobně potěšilo, tak i o dobré zacházení se zvířaty. Všechny tyto aktivity byly pro něj životní prioritou a i když je zřejmé, že se musí k faktům z filmu přistupovat obezřetně, protože ne všechno zcela přesně odpovídá historickým skutečnostem, tak to nic nemění na tom, že nebýt Amazing Grace, tak se možná o takových osobnostech vůbec nedozvíme. Díky za něj a za Ioana Gruffudda, který roli Williama zahrál jako ostatně všechny jeho role velmi uvěřitelně, ale ani ostatní za ním nezůstávali o nic pozadu, jak už tady zmiňovaný Rufus Sewell a nebo vyčuhující Benedict Cumberbatch. ()

Seti 

všechny recenze uživatele

Vděčné téma mýcení otrokářství je v Aptedových rukou pojato o něco střídměji, než jak ho představuje Steven Spielberg ve svém Amistadu. Životopisný příběh Williama Wilberforce je hlavně politické drama, proto se odehrává převážně v parlamentních lavicích a nikoliv na palubách otrokářských lodí. Je s podivem, že se ve filmu objeví pouze 2 otroci z toho jeden bývalý, a možná právě absence živějšího vyobrazení ústředního tématu je ta věc, která mi na filmu chyběla. Samozřejmě nemám na mysli nějaké laciné záběry otrockého utrpení, jen se divím, že tak zapálený bojovník jakým William beze sporu byl, se při svých kampaních s žádnými otroky osobně nesetkal, ani se o podmínkách provázejících jejich prodej nepřesvědčil na vlastní oči. Pokud jen tyto momenty v jeho životopise filmaři vynechali, tak je to škoda, a pokud tak nikdy neučinil, tak mu to v mých očích ubírá kredit. ()

Reklama

miksacka 

všechny recenze uživatele

Komu by neimponoval milovník zvířat oblečený v elegantním kabátku, padnoucích kalhotách a vysokých botách typických pro 19. století bojující za spravedlnost? Celý svůj život zasvětit těm, kterými ostatní pohrdali. Riskoval pro lidi, které nikdy nepoznal. William Wiberforce byl vyjímečný člověk... William Wiberforce byl hrdina. ()

yakoob 

všechny recenze uživatele

Slabší než Spielbergův Amistad...Scény s otroky mi připadaly silnější než pouze kamera upřená na tváře lidí, kteří o takové hrůze jen mluví...ale o to je ten film lahodnější...Nevytratila se ale z něho hlavní myšlenka a to zrušení obchodu s otroky..Snímek o životě člověka, který se rozhoduje mezi službou Bohu a politikou, jenž nakonec vybírá obojí...Pomohla mu v tom láska k druhým lidem a upřímná víra...No není to úžasná milost? ()

misterz 

všechny recenze uživatele

William Wilberforce bol rozhodne veľký muž, ktorý toho zmenil veľa, a to bez zbraní, len so svojim slovom, trpezlivosťou a buldočou zaťatosťou. Vzácny príklad toho, že niekedy sa dajú písať dejiny aj mierovou cestou. Ioan Gruffudd sa tejto náročnej postavy zhostil na jednotku, už z Hornblowera som si akosi navykol, že mu historické prostredie konca 18. a začiatku 19. storočia padne ako uliate. Samotná výprava a réžia boli tiež vynikajúce, menšie výhrady mám len k pár slabším miestam akoby bez tempa, ale to sú len také maličkosti. Ide o jeden z tých lepších historických životopisných filmov, ktorý stojí za to vidieť. 80/100 ()

Galerie (23)

Zajímavosti (3)

  • V scéne, kde Wiliiam Wilberforce spieva „Amazing Grace“. skutočne spieval Ioan Gruffudd. V niekoľkých posledných záberoch bol použitý playback, ale aj to naspieval sám Gruffudd. Režisér Michael Apted nemal tušenie, že Grufudd vie spievať, je však sólista a zborový spevák, takže keď spustil, prekvapený bol tak režisér, ako aj zbytok obsadenia. (ti88na)
  • Špeciálne projekcie filmu boli uvedené v Buncrane, Co Donegal v Írsku. Bolo to na oslavu odkazu Johna Newtona v kraji, kde v roku 1748 jeho otrokárska loď Greyhound zakotvila potom, čo prežila strašnú búrku. Touto udalosťou začal Newton svoju duchovnú cestu, ktorá vyvrcholila zložením piesne Amazing Grace. (ti88na)
  • Počas rozhovoru medzi Tohmasom Clarksom (Rufus Sewell) a Williamom Wilberforcom (Ioan Gruffudd) je spochybňované, ako môže človek zostať lojálny ku kráľovi, ktorý rukou zatrasie dubom a ďalekohľadom dovidí Nemecko. Ide o odkaz na kráľa Georga III, ktorý podľa súčasného presvedčenia historikov a vedeckých výskumov trpel porfýriou, ktorá bola pravdepodobne vyvolaná jeho požívaním arzénu. (ti88na)

Reklama

Reklama