Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V r.1972 natočil během jednoho týdne legendární hongkongský herec a mistr bojových umění Bruce Lee tři akční scény ke svému nově připravovanému filmu Game of Death. V tomto snímku chtěl Bruce představit svůj vlastní bojový styl Jeet Kune Do a měl ztvárnit titulní roli bojovníka, který se musí dostat na vrchol pětipatrové pagody, přičemž každé patro hlídá strážce, jenž je mistrem jiného bojového umění. Natáčení však bylo záhy přerušeno, neboť Bruce dostal nabídku natočit svůj první film v Hollywoodu(Enter the Dragon, 1973). Po jeho dokončení se k projektu Game of Death vrátil,ale pouhý měsíc nato předčasně umírá a nedokončený materiál je na pět let uložen do trezoru.

V r.1978 se rozdělané látky chopil režisér filmu Enter the Dragon - Robert Clouse a Brucovi blízcí přátelé a spolupracovníci Sammo Hung, Robert Wall či Dan Inosanto a očekávaný snímek se konečně dočkal uvedení do kin.

Příběh byl lehce pozměněn. Hlavním hrdinou je herec a šampión v kung-fu Billy Lo, který se dostane do sporu s mafiánskou organizací, jenž se rozhodne nepohodlného soupeře odstranit. Billy Lo atentát jako zázrakem přežije a využije situace k předstírání vlastní smrti,aby se následně mohl vrátit a pomstít. Film je částečně sestřihem scén z Brucových starších snímků, zbývající sekvence byly natočeny pomocí dvojníka, kterého hráli přeborník v taekwondo Tai Chung Kim a herec a kaskadér Biao Yuen. Vyvrcholením příběhu jsou pak zmiňované tři scény uvnitř pagody se skutečným Brucem Lee. Nejvíce pozornosti jednoznačně poutá finálový souboj Davida s Goliášem, respektive Bruce s Hakimem v podání Kareem Abdul-Jabbara, v té době nejvyššího basketbalisty na světě. Klub NBA Los Angeles Lakers,za který Jabbar hrál, kvůli natáčení údajně pojistil jeho nohy na milion amerických dolarů! (Vojcl)

(více)

Recenze (120)

ondrula 

všechny recenze uživatele

Kňučící Bruce Lee ve svém oblíbeném žlutém pyžamu (vzor sršeň), to je prostě pecka. Nejvíc mi utkvěl souboj s Abdulem Jabbarem, kterýho do role obsadili očividně jen proto, že je vysokej, ale když bojuje, vypadá jako rozčilenej orangutan. A celou dobu má na držce sluneční brejle (i když dostává po tlamě), což je fakt síla. ()

Campbell 

všechny recenze uživatele

Klasika která prakticky završila(bohužel) kariéru jednoho z nejlepších kung-fu herců na světě. Lee byl všeumětel uměl na plátně rozesmát, a pořádně napnout a hlavně byl sympaťák a nepotřeboval k tomu nijak moc. Škoda že umřel. Tenhle film je ale dost dobrý na to abych si ho dal do filmotéky jako "Film který chci vidět ještě". Příběh je jak je u Kung-fu filmů zvykem až na druhém místě a tady si toho režiséři byly vědomi a tak daly prostor ke rvačkám a řeknu Vám teda ta choeografie teda stála zato, Lee byl fakt neuvěřitelnej a ve svém řemeslu nepřekonatelnej. Tleskám. ()

Reklama

TERRORDROME 

všechny recenze uživatele

Film s Bruce Leem bez Bruceho Lee. Dôkaz toho, že ľudská fantázia je naozaj nekonečná. Producenti mali v šuflíku tri scénky s Bruceom ktoré stihol natočiť pred svojou smrťou a k nim dotočili celý film, v ktorom ho zastupuje dablér, čo sa na neho trochu ( trošku ) podobá. Nevychádzal som z údivu ako všemožne vynaliezavo ho tvorcovia maskujú, aby ho bolo čo najmenej vidieť. Vačšinou je snímaný zozadu alebo zboku, stojí v prítmí, má slnečné okuliare, nechajú ho postreliť do ksichtu takže chvíľu má hlavu omotanú obväzmi, následne podstúpi plastiku, nosí falošnú bradu či motorkársku helmu a korunou všetkého je Brucova fotka nalepená na zrkadle pod ktorou sa skvie telo dabléra. Nakoniec dôjde aj na scény so samotným Brucom, ale tie za moc nestoja a bitky v ktorých vystupoval jeho dablér boli lepšie. Keď Bruce vytiahne svoje slávne nunčaky, začne mocne kotkodákať, fakt, keby trochu zatlačil v správnych partiách možno znesie aj vajce. Jediné čo nesklamalo bol duel s Jabbarom, ktorý bol lepší než som čakal. Taká kuriózna prkotina, ale zasa sú aj horšie. ()

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Toto je film mého dětství a dospívání. Měl jsem jej na stokrát přehrané vhsce a viděl snad 50 x. Pak se někde ztratil a já jej mohl vidět znovu až po mneha letech. Jednoznačně se jedná o jeden z nejkontroverznějších filmů, jaké znám. Jako dítěti mi dlouho trvalo, než jsem pochopil, jak se to s problematikou filmu má a zbylé "pure" Bruce filmy jsem viděl až po tomhle. Proto jsem nepoznal střihy z jiných filmů atd. A ten film jsem miloval. Dnes, se zcela jiným pohledem, musím uznat, že některé "techniky" a přístupy, které tvůrci filmu zvolili, jsou opravdu sprosté a morbidní (záběry ze skutečného pohřbu Bruceho Lee, vystřižený obličej z papíru před zrcadlem, neustálé prostřihy na Bruceho tvář v detailu z jiných filmů atd.). Ano, ale nezaujatě musím rovněž konstatovat, že film má DOKONALOU hudbu a soundtrack!! Má nejlepší hudbu, jakou jsem kdy v akčním i jiném filmu slyšel, její dojemnost a dynamika chytne za srdce i dnes. Jako malý kluk jsem si ji nahrál na kazetu a pouštěl v kazeťáku pořád dokola. Choreografie závěrečných 2 - 3 soubojů v pagodě se skutečným Brucem (existuje víc verzí filmu a v jedné chybí souboj s mistrem v bílém kimonu) jsou samozřejmě naprostá špička. Ale pokud jsem se zaměřil i na další akční sekvence, musel jsem choreografii opravdu gratulovat. Samozřejmě, že Bruce nikdo nenahradí, nikdo se mu nevyrovná. Ale i tak, těch pár soubojů, kde Billy Lo dostane nakládačku nebo dává potom nakládačku dvacítce číňanů na zahradě, kdy dává nakládačku jednomu z hlavních šmejdů po scéně na motorkách a hlavně, kdy dává nakládačku Millerovi v šatnách jsou opravdu špičkové! Téměř postrádají prostřihy a spousta akce se jede na jeden záběr, dvojník(ci?) Bruce jsou neuvěřitelně mrštní a používají výborné techniky, závěr bitky v šatnách s Millerem je naprostý nářez a i když je zde použit zrychlený sestřih kopanců do hlavy, stejně mi do toho filmu prostě sedí. A to vše podbarveno úžasnou, stále gradující a dojemnou hudbou, která jako by ve skrytu divákovi stále říká ... "Co když to bylo s Brucem ve skutečnosti nějak takhle ... ??" Pak stačí jen zamáčknout slzu a srovnat se s tím, že se to již nikdy nedozvíme. Jinak kdo si chce užít závěrečné souboje v opravdové a plné kvalitě, ať raději opravdu sáhne po dokumentu "Bruce Lee - A Warriors Journey". ()

Epistemolog 

všechny recenze uživatele

Hra smrti se musela dle smlouvy dotočit a splnit tak termín pro japonské potřeby. Film tam měl veliký úspěch a mezinárodně byl rovněž kladně přijat i díky své západní struktůře. Tohle jen bokem pro lokální jazyky zlé. DVD bonus obsahuje kantonskou verzi úvodního songu Josepha Koo (zpěv Roman Tam), dále vystřižené scény s Danem Inosantem, Jamesem Tienem, Ching-Ying Lamem a Ji Jae Hanem. Dále pak skvělý souboj taekwondistů Tai Chung Kima (Billy Lo) a Casanovy Wonga ve skleníku, který režíroval Sammo Hung. Tento vystřižený souboj byl použit až v pokračování Hra Smrti 2 (1981). Bonus také obsahuje alternativní konec, kdy je Billy Lo zatknut HK Královskou policií, či rozhovory s Taky Kimurou, Georgem Lazenbym a Danem Inosantem. Basketbalista Jabbar se ve snímku objeví jen ve scénách v pagodě točené roku v roce 1972. Ostatní záběry s Jabbarem z roku 1978 má na starost jeho dablér. Jediný Dan Inosanto (Pascal) z původní verze ´72 se přidal k natáčení v roce ´78. Natáčení roku ´78 rád přijal karatista Bob Wall, který je znám jako záporák z bruceových filmů. Zvučné jména jsou i v komparzu. Kaskadér Mars se mihne jako gorila magnáta Langa a má prsty i v akční režii. Zahlédnout jde společně s Lau Kar Wingem v bitce, když vousatý Billy Lo škrtí Dr.Langa. Roy Chiao, který hrál starého mnicha v metafyzickém úvodu Enter the Dragon (1973), zde hraje strýce z maskérny. Jim James hraje doktora postřeleného hrdiny, který měl mimochodem malou roli v hitu Way the Dragon (1972) ve scéně, kdy Tang Lung málem nakopne turisty vcházející do jejich restaurace. Původní koncept scénaře, kdy Bruce Lee se svými společníky přijede na ostrov, kde je zákaz zbraní a musí se probojovat skrz patra pagody ve kterých číhají bojovníci různých stylů, stihl po jeho skonu vykradnout subžánr bruceploitation. Režisér Clouse proto musel přijít s jiným originálním příběhem a zakomponovat nedotočený materiál z trezoru. Reálné záběry z pohřbu Bruce Lee příjdou mnoha fandům netaktní a ještě temnější podtón získala scéna při střelení Leeho do hlavy, kdy podobný tragický akt naneštěstí potkal jeho syna Brandona ve snímku Vrána (1994). Taekwondista Tai Chung Kim není akrobat, proto jeho mrštné čísla a veškeré salta dabloval zkušenější mistr svého oboru Biao Yuen. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (27)

  • Herec a tehdejší basketbalista Kareem Abdul-Jabbar si kvůli natáčení filmu nechal své nohy pojistit na milion amerických dolarů. (jurama525)

Reklama

Reklama