Reklama

Reklama

První republika

(seriál)
  • angličtina The Manor House (více)
Trailer
Drama / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Hrají:

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(49)

Obsahy(1)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

(více)

Videa (21)

Trailer

Recenze (306)

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Několik kroutících se zadků, zepár vulgarismů, slovník, který rozhodně nepatří ani do minulého století, natož do období první republiky, herecké výkony, které by do ní naopak patřily, moc pěkné barvy a sympatická vila. To je výčet základních fišpuntálií, kterými se tento seriál snaží oblažit nebohého diváka. V Čechách nejsou mladí herci? Pokud jsou, nechápu, proč mi Koleník kolení můj rodný jazyk. S velikánem Járou da Cimrmanem se nemohu ubránit, že Valentové se odstěhovali do Prahy, do Podolí, do lékárny... ()

Babous 

všechny recenze uživatele

Telenovela v kostýmech. A ty zamlžené flashbacky do minulosti... U těch jsem vážně nevěděl, zda se smát, nebo brečet. Vadily mi zbytečně rychlé změny scén, ač se v podstatě nic nestalo. Ale body za neokoukané herce (Robert Urban coby mladý bohém je vynikající, evidentně si to užíval) a pár hlášek ("Pical jsem ji zezadu jako Karel Hynek Mácha."). ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Sakra, co to v tom hraje za herce? Většinu z nich vůbec neznám, rozhodně s nimi nemám společné projekty. Začátek pilota hrozivě rozpačitý, pak se to trochu zlepšilo, ale mrzí mě hlavně neschopnost tvůrců vyprávět jinak než pitomě, všechno jde ve flashbacích případně trapných replikách a situacích (za všechny hospoda), a o vtipy by se fakt pokoušet neměli, nebo to dopadne jako s tou kadibudkou. Čekal jsem seriál plný historických reálií, a rozhodně důstojnější projekt, a dostal jsem (zatím, další šance asi nebude) telenovelku po česku, která se ohání mapováním vzniku republiky. Ta válečná scéna víc než yperitem smrděla nízkým rozpočtem, byla vyloženě k smíchu, a ležérní příchod bratra četaře tomu vyloženě ještě pomohl. Něco se povedlo, úmysl byl snad dobrý, ale většina je bída._______Edit po druhém dílu: Koho proboha napadlo udělat hlavní postavy z lidí, kteří řeší, jestli si k snídani namažou lívance marmeládou z borůvek nebo třešní, a jestli pan A miluje paní C, přestože ona je provdána za pana B, když ve stejné době lidi chcípali hlady, protože kapitulace v Compiégne se chudáci nenajedli a prvorepublikový aparát se ještě dlouho rozjížděl pomalu. Jediný historicky zajímavý prvek je ten motiv dluhu vzniklého v neprospěch českého továrníka u c.k. armády, který zcela pochopitelně odmítla republika zaplatit. A opakovat už ve druhém díle scény z první části (zasnoubení) je vychcanost. ()

Marci 

všechny recenze uživatele

Hodnocení po 9.dílu: původně jsem hodnotila za slušné 3*. Teď už jenom, řečeno slovy klasika, setrvávám ze zvědavosti, zda zbývající část bude stejně slabá, jako ta první, a ani nevím, zda se mi chce do toho ten čas investovat. Abych nebyla špatně pochopena, tento seriál měl dle tvůrců ambice jistě vyšší než je do historických kostýmů oděná telenovela, kde tedy ale bohužel mé sympatie mají spíše postavy vedlejší (včetně hereckých výkonů). Hlavni "klaďas" Vladimír nám předvádí několik názorovych veletočů vůči oběma milenkám, jejichž logika mi těžce uniká, pokud ovšem scénárista zamýšlel, že vám má jít hlavní hrdina na nervy, tak se to podařilo. Vůbec nelogičnosti v chování některých postav jsou do očí bijící. Pokud scénář psalo více lidí, měli se lépe domluvit nebo po sobě číst, co bude kdy která postava říkat, aby z toho nebyla slátanina. Škoda. ()

Eleanor05 

všechny recenze uživatele

Těžko říct, čeho tvůrci chtěli dosáhnout (pokud vůbec něčeho chtěli dosáhnout). Příběh je vystavěn zhruba tak složitě, jako v každé argentinské telenovele, většina herců hraje podobně toporně (ačkoli mezi starší hereckou generací by se našlo pár světlých výjimek - pánové Vlasák, Töpfer, Holub nebo paní Medvecká a Štěpánková) a pokud se tu snad někdo chce ohánět realistickou výpravou, tak si snad musí dělat srandu... (Tedy ještě větší, než když se postavy před první světovou válkou oslovují stylem "Hej, brácha...") Ty dámy z nevěstince v první části, které měly všechny postavu jak modelky a každá měla podle obličeje tak maximálně kolem dvaceti let, 'skutečně působily', jako z doby první světové války. Nejde jen o to, že tehdejší představy o ženské kráse se tak trochu lišily od dnešních ideálů, ale i o to, že do bordelu se prostě přijímaly i slečny a paní s normální váhou, nebo (nedej bože!) s nadváhou. O rozdílném věku ani nemluvě.. A takhle levně, jak vypadají zdejší filmové kostýmy, rozhodně textury látek za první republiky nevypadaly. To už nezbyly nikde kostýmy z Četnických humoresek? Tu jednu hvězdičku dávám proto, že je První republika trochu vkusnější, než Renčova hrůzostrašná Sanitka 2. ()

Galerie (1 353)

Zajímavosti (35)

  • Ve chvíli, kdy se poručík Andrle (Vladimír Polívka) začne prát s Vladimírem (Ján Koleník), spadne mu z hlavy čepice. Když se ho pak snaží od Vladimíra odtáhnout, najednou má čepici znovu na hlavě. V dalším záběru ji opět nemá a v tom následujícím zase ano. (Krocka)
  • Herec Tomáš Töpfer, představitel cukrovarníka Karla Škvora, nosí i v seriálu svůj již neodmyslitelný plnovous. Za první republiky se to však obecně neslušelo, neboť zarostlá brada byla v té době spíše znakem nedbalosti, a u tak zámožného a významného obchodníka, jakým by pan cukrovarník jistě byl, by taková vizáž jistě nebudila příliš velkou důvěru. Muži, kteří dbali svého společenského postavení, tehdy chodili buď hladce oholeni, nebo nosili pěstěný knír; plnovous si mohli dovolit nosit pouze muži podstatně starší než byl pan cukrovarník. (Morttuus)

Reklama

Reklama