Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Velká Británie, rok 1971. Konflikt v Severním Irsku se blíží občanské válce. Vojín Gary Hook spolu s ostatními doufá, že bude odvelen do Německa, ale kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci je jednotka přesunuta do Belfastu. Situace je náročná a chaotická, město je rozděleno na loajální protestanty a nepřátelské katolíky, je plné vojáků, tajných a dvojích agentů. Během jednoho výjezdu je Gary omylem zanechán v rozvášněném davu a ocitá se tváří v tvář boji na život a na smrt ve snaze dostat se zpět k jednotce. V průběhu nedobrovolné odysey jsou mu věrnými společníky nejistota, zmatek, strach a beznaděj. Talentovaný režisér umožňuje divákovi zažít fyzický pocit paranoie a úzkosti, které v druhé části filmu opouštějí konkrétnost daného příběhu a ústí v obecnou kritiku války a násilí. Obrovský podíl na intenzitě divákova prožitku má kamera snímající postavy z bezprostřední blízkosti a působivá vizuální stránka stejně jako autentický herecký výkon Jacka O'Connella v roli Garyho. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (157)

Fr 

všechny recenze uživatele

„VÍTEJTE V IRSKU! ŽÁDNEJ STRACH, BUDETE TU JEN TAK DLOUHO, DOKUD VÁS NĚKDO NEZASTŘELÍ…“ /// Nejdřív to vypadá jako film, kterej by mohl vykládat vo tom, jak se v jednasedmdesátým v Belfastu žilo nejen anglickejm vojákům, ale i domorodcům. Celkem brzo to (bohužel?) přejde v historku, kterak klikař vojín Hook přežil v týlu nepřítele. Podívaná je to napínavá. Vobčas si pohrává s uvěřitelností, ale nakonec (téměř) každej dostane to, co si zaslouží, takže tomu, i díky fajn tempu, leccos odpustíte. 3a½!, ale zůstanu při zemi. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chystám se zůstat „viset“ u nepřátel. 2.) Serou mě protestanti i katolíci. 3.) Thx za titule ,,panot“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ** ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Konflikt v Severním Irsku či v Irsku obecně nám bývá většinou podáván ze strany Irů, kdy jsou oni jednoznačnými obětmi. To nechci nijak výrazněji rozporovat, ale ne vše, co se dělo v ulicích, bylo černobílé. ´71 je pohledem obyčejného britského vojáka Garyho Hooka, který se nestihne evakuovat a musí osamocený bojovat o přežití v divokém prostředí Belfastu. V patách mu je IRA a jeho přežití se nehodí do krámu ani britské rozvědce, která si hraje na vlastním písečku. Gary je tak odkázán jen sám na sebe, anebo na nezištnou pomoc belfastských obyvatel. S filmem jsem neměl ten nejmenší problém. Akční stránka věci na úrovni, prostředí i atmosféra jsou podávány za syrova a herci odvedli slušnou práci, přičemž Sean Harris si tady střihnul s chutí dalšího hnusáka. Snad jen kamera byla místy až příliš divoká, když se snažila působit autenticky. Ale to se dalo vydžet. Katoličtí Irové si tohle do své filmotéky asi nepořídí, ale já jsem spokojen. 80% ()

Reklama

dO_od 

všechny recenze uživatele

// V armádě se prý o sebe vždycky postarají ... vtipné na tom je, že každý válečný film, co znám, tohle vyvracuje - voilá, drama je na světě. '71 naštěstí stojí i na jiných věcech. A říkám naštěstí, protože nebýt opravdu autentického Belfastu a všech charakterů uvnitř, asi bych nakonec nebyl tak pozitivní. Velkým plus byl i fakt, že se film rychle rozjel a ačkoliv ke konci nebyl pedál až u podlahy, jak jsem doufal, podařilo se napůl-debutujícímu režisérovi udržet počáteční tempo až dokonce. To plus senzační výkon Jacka O'Connella (remember the name folks) z tohohle filmu dělá přece jenom zapamatováníhodné dílo. Na Oscara to asi nebude (ačkoliv to imho ve srovnání třeba s takovým 12 Years a Slave funguje podstatně lépe), dveře do Hollywoodu to ale určitě otevře. Mission complete, soldier. 7/10 ()

ghatos 

všechny recenze uživatele

Pěšák na šachovnici několika hráčů. Ztracený voják "Velké" Británie ve válečné zóně Belfastu bojuje o život, podobně jako stát, jehož uniformu nosí. Tehdejší Británie byla na tom špatně v několika klíčových oblastech a občanská válka v Severním Irsku symbolizovala úpadek někdejšího impéria. Způsob řešení a přístup Anglie k problému Severního Irska hezky dokumentuje hlavní oficír jejího veličenstva...taktiky manipulace, lží a hry na obě strany nemohli fungovat. 78%. ()

evulienka3 

všechny recenze uživatele

Nejako takto a ešte podstatne horšie vyzerá honba za takzvanými "vyššími cieľmi" v mene "XYZ", ktoré sa tisícročia ľudstvo snaží dosiahnuť prostredníctvom vojny. A ono to stále nechce a nechce fungovať a tie "vyššie princípy" sa vždy rozplynú v realite života a smrti ako fatamorgána. Hádam raz zmúdrieme...aj keď zatiaľ to veľmi ružovo nevidím. ()

Galerie (31)

Zajímavosti (5)

  • Puška, ktorú používajú britskí vojaci, je samonabíjacia puška L1A1, britská verzia FN FAL navrhnutej v Belgicku. V čase vydania filmu ju už britské sily nepoužívali, ale boli by v prevádzke v roku 1971, ako film presne zobrazuje. (Arsenal83)
  • Když se Jack O'Connell dozvěděl, že jeho postava pochází z Leedsu, rychle požádal o přepsání původu na Derby a to ze dvou důvodů. Jeden je ten, že sám z Derby pochází a přišlo mu, že Derby je ve filmech obecně opomíjeno. Hlavní důvod je, jak jako zapřisáhl příznivec fotbalového Derby County, uvedl, že jsou dvě města, která odmítá reprezentovat - Nottingham a Leeds. Jedná se totiž o dva odvěké nenáviděné rivaly právě Derby County. Režisér Yann Demange i scenárista Gregory Burke nebyli proti, O'Connellovi vyhověli a přepsali i související dějové linie. (Zdroj: Derby Telegraph) (Tristan Rafael)
  • Jack O'Connell uvedl, že se cítí být spřízněn s rolí, protože ve svých 15 letech také uvažoval o vstupu do armády. Prohlásil: "Byl jsem trochu jako Gary Hook, i když určitě vzdělanější, co se týče Severního Irska, protože jsem napůl Ir." (Zdroj: BBC) (Tristan Rafael)

Související novinky

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Oscarová sezóna pomalu začíná a jako tradičně se o první důležitá ocenění postarali pánové z National Board of Review. Tohle recenzentské sdružení potvrdilo, že nový Šílený Max nezasáhne jen do… (více)

Reklama

Reklama