Reklama

Reklama

Jáchyme, hoď ho do stroje!

  • Československo Velký den Františka Koudelky (pracovní název) (více)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Hrají:

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav SmoljakZdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, „vědecky“ sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství… Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (756)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Skvelá česká komédia, ktorá sa stala v naších zemepisných šírkach klasikou. Najlepšia filmová úloha pre Luďka Sobotu. Postavu mladého Františka, ktorý prichádza hľadať štastie do veľkého mesta a striktne sa riadi vedeckým horoskopom, zvládol na výbornú. Film je plný vtipných hlášok, ktoré už takmer zľudoveli. Parádna komédia. Mimochodom, viete kto bol ten Jáchym? Všimli ste si ho? ;-) **** ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Vylovení, vysušení, odbahnění aneb Kolik třešní, tolik višní. 1) Na kondiciogramech za 15,-- Kčs jsem taky ulítával. 2) Mohu uvést řadu výhrad vůči scénáři, režii i hereckým výkonům. Ale málokterý film zlidověl natolik, aby se desítky jeho hlášek staly doslova a do písmene národním bohatstvím. Možná, že by se "kvalitnější" film nestal tak populárním, co my víme? Nikdo totiž nemá moc v lásce dokonalost. 3) A navíc si mohu připomenout neméně legendární pražský bufet Koruna. Chodíval jsem tam na hovězí polévku, smažený řízek a jahodový koktejl. No jo. 4) Inu, za všechno může STS Chvojkovice Brod. Holt slušný oddíl... ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

První z cimrmanovských vesměs úspěšných filmů sedmdesátých a osmdesátých let minulého století přinesl již tehdy špičkovou podívanou a hned celou sérii zapamatovatelných scén a zlidovělých výroků. Výborné je i základní téma - venkovský dělník v Praze - i konfrontace prvních projevů managerské kultury (víc se o ní začalo u nás mluvit koncem šedesátých let). Stejně dobrým nápadem bylo prolnutí cimrmanů s ypsilonisty a klasickými herci. Pro mne osobně je velkým zážitkem "falešná kočička" Věra Ferbasová, jejíž tetička nepostrádá rozkošnou prvorepublikovou výstřednost, v níž cítím úsměvnou čapkovskou vlídnost všedního dne. Co proto tu také dostává iracionální víra ve vědu. Sečteno a podtrženo: crazykomedie se vším, co k tomu patří. Nezbývá mi než v úctě stanout před nesmrtelnými díly Japonce Uko Ješity, která nešlo přehlédnout. I "malá" velikost má totiž svůj nepřehlédnutelný formát. ()

MM11 

všechny recenze uživatele

Velmi vtipná podívaná, ale na komerčních stanicích u ní funguje otravný kolovrátek, takže jediná rada je po pěti (u někoho možná po deseti) reprízách nemilosrdně ignorovat. Fajnový Luděk Sobota se vyčerpal jedním filmem a to je taky problém snímku. Smoljak a Svěrák film zkrátka přecpali tolika hláškami a dvojsmysli, že je místy až teatrální. Ale možná to přijde jen mně... ()

topi 

všechny recenze uživatele

Když už se o nějakém filmu hovoří jako o kultovním, tak "Jáchyme, hoď ho do stroje! " je KULT jak prase!!! Tolik hlášek snad nikde jinde není a na film se dá dívat stokrát dokola. Já jsem ho viděl možná už tisíckrát a vždycky, když ho chytnu od jakékoliv části v televizi, tak už se musím dodívat až do konce, protože čekám na ty všechny hlášky a postavy a řežu se smíchy stále a stále donekonečna. A dokonce tam některé hlášky nalézám nové! Např. na začátku filmu jsem si pořádně nevšiml, jak Miroslav Homola říká : " Vážení přátelé, do vaší obce zavítala věda! " Cha cha, Smoljak, Svěrák - kult´áci největší, v režii génia Oldřicha Lipského. Obsazení absolutní paráda!!! Není slabších herců! No a co předvedl Zdeněk Liška jako hudební skladatel? No coment, neexistuje nikdo lepší!!!!!! ()

Galerie (13)

Zajímavosti (99)

  • Původní scénář začínal mottem: "Neukazuj dlaně cikánce. Plivni si do nich a ukaž sám, co umíš. - Mark Twain". O mnoho let později, v literárním vydání práce, autoři komentovali, že "Mark Twain nikdy nic takového nenapsal. Citát jsme si vymysleli, abychom schvalovatelům usnadnili pochopení hlavní myšlenky scénáře." (NIRO)
  • Na závodech na Konopišti je vidět první raritní bezdrátové zařízení přenosu k ruční kameře, které ale v té době bylo tak objemné a velké, že jej musel mít na zádech další pomocník, a které bylo s kamerou spojeno kabelem. Obraz z tohoto mobilního vysílače šel dál vzduchem do přenosového vozu. (sator)
  • Zaměstnanci mají na kapse montérek nápis „service“. Je třeba si uvědomit, že vše západní či anglosaské bylo v zemi zakázáno, a to včetně názvů hudebních skupin. Jednalo se tedy nejspíše o ironii na snahu servisu po světovosti, a proto nápis prošel. (sator)

Související novinky

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016

25.11.2016

Ve věku 94 let zemřel herec František Peterka. Narodil se do rodiny bankovního úředníka a modistky. Narozdíl od svých kolegů, kteří museli v rodině bojovat o své místo na divadelních prknech, u něj… (více)

Reklama

Reklama