Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Co by dělali tajní agenti, kdyby se z nich stali náboráři? Odpověď nabízí komedie o takzvaném vědeckém získávání pracovních sil, která se odehrává v době, kdy český člověk ještě neznal slovo nezaměstnanost. Jejími hrdiny jsou dva náboráři podniku Pragokov, Láďa Pitras a Oto Vacák. Pečlivě si zjišťují vše o soukromém životě osob, které si vyhlédli jako potenciální oběti, a těchto informací zneužívají k jejich přetahování do Pragokovu. Jejich vědecká metoda je postavena na využití spolehlivé páky, kterou je manželská žárlivost a hrozby prozrazení intimních tajemství jednoho nebo obou partnerů. Tímto způsobem se jim podaří získat do podniku trpícího neustálým nedostatkem pracovníků nejen svářeče Aloise Niederleho, ale také dva topiče pro nepřetržitý provoz, manžele Nyklíčkovy, kteří spolu z malicherného důvodu nemluví. Komplikace nastanou v okamžiku, kdy se v zájmu vystěhování nepohodlné babičky rozhodne Pitrasova manželka zůstat v domácnosti a potřebuje za sebe najít náhradu. Pitras najde jakousi Myriam Hornovou, tím však roztočí neuvěřitelný kolotoč problémů, v jehož středu se nakonec ocitne on a jeho kolega Vacák, když se stanou obětí vlastních metod. (TV Nova)

(více)

Recenze (145)

evangelik 

všechny recenze uživatele

Ve své době se mi ty Schulhoffovy komedie docela líbily. Teď už si ty co natočil po r. 1974 vůbec nedokážu pustit, jak se mi zdají trapné. Ústřední zápletku (nedostatek pracovních sil) nemá cenu vůbec komentovat. Jako docela svěží "gag" bych možná hodnotil akorát ty dvoje barevně obrácené černo-bílé šaty.... ()

RadimFišer 

všechny recenze uživatele

Tvrdá náborářská práce. Tvrdá náborařina, kde si přebírají lidi rovnou před podniky, aby oni splnili pětiletku a více pomohli lidem a to prosím bez jakýchkoli větších požadavků, jen proto že je to komunismus a celá skupina musí táhnout dopředu. Komunistický manifest a všechno je postavené na hlavu, protože tomu chybí zařazení do skutečné psychologie člověka. Marx byl myslitel, ale nedomyslel to. A to vidíme i v této komedii. Dostanete novou škodu...je neuvěřitelné, jak vás tento film dokáže přenést do těch tajemných let nazpátek, kdy v kancelářích byla taková zvláštní atmosféra. Nevím, připomíná mi to mládí. Já jsem byl příjemně potěšen, i když jsem se na to díval nemocen. Dávám s hrdostí 3. Ale v to nepočítám zábavu, nýbrž, že jsem na to téměř zapomněl. Kromě toho konce. ()

Reklama

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

V kontextu aktuálních poměrů u nás na trhu práce (viz třeba trend, kdy lidem už nestačí klasické zaměstnanecké benefity a tak jsou firmy nuceny vymýšlet různé nové a netradiční) se praktiky pánů Soboty a Nárožného coby "lovců mozků" v socialistickém Československu mohou jevit jako dosti úsměvné (a odrážející dobu svého vzniku - kdo dnes asi řeší nedostatek svářečů či jeřábnic...). Ale jako komedie to asi v zásadě funguje. I když ta dějová linka o znuděné paničce v domácnosti (v podání Ivy Janžurové), která roupy neví co chce, mi místy připadala poněkud přitažená za vlasy. Ale jak třeba moc nemusím Luďka Sobotu, tak tady mě docela i bavil. A závěrečná pointa s připomenutím známého českého přísloví "kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá" přidala pěknou vtipnou tečku. ()

710.cz 

všechny recenze uživatele

Schulhoff měl našlápnuto, zpočátku udělal pár fakt skvělých věcí, nicméně pak snad pojal podezření, že socialismus umírá a že je nutné za jeho záchranu zabojovat i na umělecké frontě a dal lidu několik zamrzlých, upitvořených a ultradebilních srágor. Socialismus chcípnul a Schulhoff tak zústává rozporuplnou postavou českého filmu. ()

Matulko_ 

všechny recenze uživatele

Súdruhovia, súdružky, za pás alebo za mašiny, inak sa vám rozpadne celý život. Budovať svetlé zajtrajšky treba, nie sa flákať, inak budete rozmýšľať a keď budete rozmýšľať, tak sa budú diať zlé veci! Ale nie, bolo to chvíľami vtipné, ale povedzme si na rovinu: Svěrák to nie je, a dobový kontext je dosť markantný. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (12)

  • Luděk Sobota (Pitras) bol režisérovou neústupnosťou tak vystresovaný, že sa rozhodol štrajkovať. Jedného večera povedal rodičom, nech ho druhý deň na pľaci ospravedlnia, pretože sa cíti mizerne, ako by na neho išiel infarkt. Režisér bol na nohách už od skorého rána a hneď o piatej prišiel Sobotu zobudiť. Povedal mu, nech si odpočinie a príde pokojne o niečo neskôr, štáb vraj počká. Sobota pritom v skutočnosti závažný zdravotný problém nemal, išlo skôr o hypochondriu, ktorou bol preslávený. To ráno však dostal infarkt režisér Schulhoff. A to nepredstieraný .Sobotu potom dlho trápilo zlé svedomie. "Mám pocit, že som mu ten infarkt privolal," zveril sa v jednom rozhovore. (Raccoon.city)
  • Celý film byl natočen v Praze. (M.B)
  • Oto Vacák (Petr Nárožný) a Láďa Pitras (Luděk Sobota) mají na pracovních pláštích VONPS, tedy Výzkumné oddělení náboru pracovních sil. Teoreticky by jim nepříslušelo shánět lidi v terénu, na to měl a má každý podnik odbor personálních sil, oni měli jen vymýšlet postupy. (sator)

Reklama

Reklama