Reklama

Reklama

Kauza CIA

Trailer

Obsahy(1)

Lakonický a rezervovaný Edward Wilson řídí tajné operace CIA během událostí v zátoce Sviní. Agentura má podezření, že Castro byl předem informován, a proto Wilson hledá, odkud informace unikly. V průběhu vyšetřování v sérii retrospektiv vzpomíná na otcovu smrt, studentská léta na Yale (poezii, Skull & Bones), nábor do začínající OSS, krátké aférky, vynucený sňatek, získání ostruh ve špionážní práci v Londýně, odloučenost od syna, vypuknutí druhé světové války a vztah s agenturou a britskými a sovětskými protějšky. Sledujeme, jak se jeho idealismus vytrácí a nastupuje něco jiného: odhalování podstaty toho něčeho jiného se v závěru vyšetřování stává ústřední myšlenkou celého filmu. (Filmbox)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (339)

prome 

všechny recenze uživatele

Na tenhle snímek jsem se těšil, ale když jsem si ho pustil, tak jsem celý film na něco čekal. Na něco zajímavého. Režie a herecké výkony nejsou špatné, ale je to obyčejná nuda. Nevyvolalo to ve mně žádné napětí, čekal jsem alespoň jednu malou akci, zvrat, prostě něco, co by mě chytlo, ale ničeho jsem se nedočkal.Nevím, možná jsem příliš přísný, ale opravdu jsem se u tohohle nudil a nechápu jak jsem to vydržel až do konce. Veliká škoda. Očekával jsem od toho mnohem více. ()

Lynn 

všechny recenze uživatele

Z názvu či z traileru se může zdát, že se člověk prostřednictvím snímku dozví něco o vzniku americké tajné služby. To je opravdu jen zdání, období konstituce CIA (ve filmu 1941 - 1961) slouží pouze jako pozadí příběhu jednoho velmi tajemného muže. Edward B. Wilson pochází z dobré rodiny, studuje Yale, stane se členem elitního klubu Skulls & Bones, ožení se se sestrou svého přítele, mj. syna významného senátora, má syna, dobru práci - až na to, že ta práce je tajná a stojí nade vším a přede vším... Robert De Niro mě překvapil nečekaně dobrým režijním stylem (ačkoli už jeho prvotina "Příběh z Bronxu" byla velmi dobrá), Matt Damon potvrzuje své herecké kvality, Angelina Jolie je i pohublá krásná baba... Jen ten scénář je místy slabší - trošku mě popudila linka s Edwardovým již dospělým synem: kde by se malej americkej studentíček vzal uprostřed Afriky, zamiloval se do tamní krásky, docela náhodou bývalé špionky a ještě si ji (prosím na začátku 60. let, kdy rasová segregace byla něčím zcela normálním) chtěl vzít - synáček z tzv. dobré rodiny :-) Ale jinak není co vytknout. ()

Reklama

Nathalie 

všechny recenze uživatele

Malý šroubek ve velkém soukolí. Atmosférický ponor do zákoutí amerických tajných služeb a života jednoho z jejích analytiků. Režijně precizně nenápadný, jakoby se De Niro úmyslně podrobil látce, s vysoustruhovanými dialogy, až maligním důrazem na detaily a velmi přesným historickým pozadím, které nepůsobí jako pouhá strnulá kulisa, ale hraje svým způsobem větší roli než soukromé trable pana Damona. ()

Silas 

všechny recenze uživatele

Žádné dlouhé rozjezdy, jsme vhozeni přímo do děje roku 1961 a Edward jde, zdá se, do rutinní práce… Damon z plátna prakticky nezmizí, a přestože nemá nijak excentrickou či navenek zajímavou roli, film v pohodě utáhne. Co může rozhodit, je mírně odfláklé líčení, jelikož rozdíly v obličeji u stejných osob v letech 40. a 60. jsou minimální (Damon má pak jen tlustší brýle). Skrz různé flashbacky/forwardy udržuje film solidní rytmus, ale nikam zvlášť nespěchá – spíš má obrovskou vnitřní sílu. Tím se dostávám ke scénáři, který je vybroušený jako diamant a nabízí slušnou dávku emotivních a vypointovaných scén. Jedná se skutečně o takový menší epos, naštěstí nepříliš zaměřený na politiku, ale vztahy mezi postavami, nejistotu a báječnou dobovou atmosféru, již podtrhuje bezchybná kamera. Skutečnou třešničkou je ovšem Robert De Niro. Nezáří tolik před kamerou (celkem asi jen 5 minut, Pesci ještě míň), nýbrž za ní. Naprosto suverénně zvládá pasáže intimní i drsnější, skvěle si pohrává s detaily a určité scény přivádí k dokonalosti. Když k tomu přičtu všechny herce, proti nimž nemůžu říct jediného křivého slova, a parádní znepokojivou hudbu, vychází mi jeden z nejlepších filmů roku 2006, který mohl do Oscarových klání hodně promluvit (kdyby byl nominován). ()

klerik 

všechny recenze uživatele

Film s neuveriteľným "plagátovým" potenciálom. Toľko zvučných mien, tak tutovková téma... Napriek tomu film hlavne zo začiatku balancuje na hranici nečakanej obyčajnosti. Chronologické poprehadzovanie deja je vlastne jedinou záchranou. Samozrejme, postupne sa divák vnára do sveta špionáže, len je to nezvyčajne chladné a málo atraktívne na film s Angelinou Jolie a Jasonom Bournom :-) (Práve v porovnaní s trilógiou o AGENTOVI BEZ MINULOSTI je to zaujímavé, keďže prvá časť mala tento náznak nostalgickej atmosféry Kauzy CIA a postupne sa ubrala niekam inam - konkurovať Jamesovi Bondovi.) Damon v podstate nehrá a jeho postava sa formuje len na základe jednotlivých rozhodnutí a len na samom konci máte aspoň hmlistý pocit, že jeho zaujímavú robotickú postavu poznáte. Ak vás to neodradí do polky filmu, bude to pre vás zaujímavý zážitok... ()

Galerie (30)

Zajímavosti (19)

  • Filmovalo sa predovšetkým v americkom štáte New York, no filmári navštívili aj Londýn či Dominikánsku republiku. Natáčanie trvalo od 15. augusta 2005 do 31. januára 2006. (MikaelSVK)
  • Matt Damon (Edward Wilson) popsal práci s Robertem De Nirem coby režisérem: "Slýchal jsem o něm historky od lidí z výpravy. Když jsem točil Skrytou identitu, jeden z nich mi vyprávěl, že když naposledy dělal s De Nirem, tak se chodil dívat na sebemenší drobnosti. Když měl volný den, přišel k nim a zeptal se třeba: 'Máte tady to pouzdro na cigarety?' Chtěl si ho podržet, osahat a zjistit, jestli se mu zamlouvá. Pak řekl: 'Tak jo, to je dobrý.' A tak to bylo se vším. Každý detail je pro něj součástí výkonu. Když jsem měl mít na hlavě klobouk, přišel a sáhl si na něj. Co se klobouků týče, je naprostý puntíčkář. Občas si všiml statisty, řekl: 'moment, to je špatně' a šel mu upravit klobouk. Tyhle věci pro něj mají absolutní důležitost. S ničím není hned hotový... což je taky někdy i jeho nevýhoda." (NIRO)

Související novinky

Bobby a Marty: další spolupráce?

Bobby a Marty: další spolupráce?

09.07.2008

Robert De Niro měl během pátečního přebírání ceny za celoživotní dílo ve Varech sdílnou náladu a svěřil se s plány udělat ze svého posledního režijního počinu, u nás uvedeného pod názvem Kauza CIA,… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Rozdáno. Až na pár výjimek (jako například kategorii Nejlepší zahraniční film) se moc překvapení v letošních Oscarech neudálo. Nejvíce Oscarů, konkrétně v těch nejsilnějších filmařských kategoriích -… (více)

Lék pro zakomplexovaný český film?

Lék pro zakomplexovaný český film?

20.02.2007

Nemůžeme bohužel posoudit, jaké bylo Berlinale, ale s klidným srdcem můžeme prohlásit, že to byl velký krok pro český film. Je to specificky česká vyprávěcí forma, kterou mám rád, ocenil snímek… (více)

Oscary již po devětasedmdesáté

Oscary již po devětasedmdesáté

24.01.2007

Rok se s rokem sešel a opět se budou vyhlašovat prestižní každoroční akademická ocenění - Oscary. Nejvíce nominací mají: Babel (7), Dreamgirls (8), El Laberinto del Fauno (6), Královna (6), Krvavý… (více)

Reklama

Reklama