Reklama

Reklama

Čarodějův učeň

  • Západní Německo Krabat (více)
TV spot 2

Obsahy(1)

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

TV spot 2

Recenze (540)

nascendi 

všechny recenze uživatele

Čarodejníkovho učňa som dlho vyhľadával, ale televízie tvrdošijne ponúkali verzie, o ktoré som nestál. Neviem, či je optimálne, že som túto hororovú rozprávku premiérovo sledoval so šiestimi krížikmi na chrbte, ale viem, že by som ju nedovolil sledovať môjmu šesťročnému vnukovi. Zemanov Vynález skazy patrí do mojej stovky najobľúbenejších filmov a po dnešku tam bude patriť aj Čarodejníkov učeň. Výtvarné riešenia, animácia a hudba sú v oboch prípadoch porovnateľné, ale vo Vynáleze je navyše môj obľúbený Jules Verne. Ďalší mimoriadny film od mimoriadneho režiséra chrliaceho originálne nápady. ()

lesumir 

všechny recenze uživatele

Místo toho, abych si v noci pustil nějaký porno, sáhl jsem po Čarodějově učni, kterého jsem sledoval jako přilepený k židli na youtubu, kde je celý po kouskách. __ Je to romantičtější, než většina romantických filmů. Je to kouzelnějších, než většina animáků. Je to napinavější, než většina thrillerů. Je to strašidelnější, než většina hororů. Je to nápadité, stylové a hlavně dnes už kultovní dílo z dílny Karla Zemana! Tady jde vidět, že film nemusí mít vůbec Pixarovské animace, aby někoho oslovil. Dokonalé! ()

Reklama

salahadin 

všechny recenze uživatele

Výhoda animáků je, že se jim všechna klišé tolerují. I když je animace stará jako Metuzalémova fousiska, docela hezky se na ni dívá. Všechno tu klape a já skutečně nemám problém ani s jednou složkou filmu. Ovšem strašidelné to je max. pro děti na nočníku, krev je tam asi ve dvou záběrech a to má ještě barvu pomerančovýho džusu. Tenhle snímek je spíše o atmosféře a poetice. Co se týče animáků, tak tohle je rozhodně lepší než všichni ti Shrekové, Příšerky, ryby, paryby, osli, paosli, mamuti, pixaři, Fiony, auta, úžasňáci a já nevím, co všechno ještě. Jenže Čarodějův učeň mi přijde i tak nemastný neslaný - příběh triviální, dlouhý, málo strašidelný (psalo se tu přímo o děsivosti, hmm...), lepší dojem nezachrání ani sebelepší ztvárnění. ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

"Jako malý kluk jsem žasl a bál se, dnes: žasnu, bojím se :-) a (d)oceňuju"... bezbřehou nápaditost, animaci, (nadčasový) scénář, vypravěčský hlas. (Téměř) bez výhrad. S osobním dovětkem (přáním). Nebyl by tam (pro mé cynické JÁ) alternativní závěr?! Takové poctivé (černé) práce...by mělo přijít vniveč. Docela škoda ne?! Ostatně, už teď se mi pomalu ale jistě začíná stýskat po: "a mlýn už zase mele CHACHACHACHA". Zajímavé, v dětství jsem tento "problém" neměl :-) ()

curunir 

všechny recenze uživatele

Animovaný film ako prelom českej kinematografie, hektolitre preliatej krvi, 3 noci mal rawen nepokojný spánok, desivé!, depresívne!, brutálne!, krvavé!!! ... ale no tak! Možno je tento komentár trocha zaujatý, avšak veľmi som uvažoval dať 4*, napokon konám podľa čistého svedomia a nesnažím sa brať na zreteľ umiestnenie v top 200. Dôvod? Tento film ma síce nikdy nezasiahol, ako malé dieťa som ho nevidel, dokonca som v dobe jeho výroby ešte ani nežil, nič to však nemení na tom, že ako menšiemu a tobôž nie ako dospelému by mi pri tomto tuhla krv v žilách. Svoje na tom určite nesie aj animácia, veľmi milá a jednoduchá, no do takéhoto filmu by som použil viacej prepracovanejšiu, zdôraznil mimiku pri mnohých napínavých scenách a tým viac priblížil atmosféru (veď samotný Krabat má vystrúhaný stále rovnaký face, nehovoriac o tom, že ak by mal iný učes, bol by ho problém rozoznať aj od jeho milej). Samozrejme film má niekedy čím zaujať, omnoho viac sú vydarené nočné scény, tie denné sú menej nápadité, navyše príbeh je naozaj šikovne nahovorený, ku koncu však trocha zbrklo uponáhlaný. Suma sumárum, vo svojej dobe Čarodejov učeň rozhodne zaujal viac ako dnes, ešte k tomu som sa pri krátkej stopáži neubránil pohľadu na hodinky. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (5)

  • Film je zpracován tzv. ploškovou animací. (Ded@M@tes)
  • Navzdory vžitému názvu, uváděnému ve všech materiálech, je v úvodních titulcích filmu uvedeno pojmenování Krabat - Čarodějův učeň. (charles3)
  • Předlohou filmu byla kniha "Čarodějův učeň" (1971) napsaná libereckým rodákem Otfriedem Preußlerem (Otfried Syrowatka, 1923-2013) podle lužickosrbské legendy o Krabatovi. Příběh knižně zpracoval také Jurij Brězan (1916-2006) pod názvem „Čorny mlyn / Die schwarze Mühle“ - stalo se tak o dva roky dříve, ovšem v ČSSR byl český překlad k dispozici ve stejném roce jako Preußlerova kniha. (Ded@M@tes)

Související novinky

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (více)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011

13.02.2012

V sobotu 21. ledna byl ukončen výběr filmů Kánonu filmu za rok 2011 a přinesl opět zajímavé výsledky. Původní prosincový termín konání výběru byl z důvodů nečekaných a smutných předvánočních událostí… (více)

Reklama

Reklama