Reklama

Reklama

VOD (1)

Z nalezencovy kolébky k hrdinským činům. Podle obecně panujícího názoru se narodil pro šibenici. A Tom nalezenec, jehož šlechetný pan Allworthy vychoval jako vlastního syna, Tom rošťák a sukničkář se skutečně moc nesnaží o nápravu své pověsti. Ba právě naopak. Je přesvědčen, že jakákoliv ženská je lepší než žádná a podle toho se, k pobouření všech puritánů, chová. Láska je však mocná čarodějka a Amorův šíp zraní dříve či později srdce každého. Nevyhnul se mu ani Tom. Jenomže může mít mladík bez dobrého původu naději, že získá ruku dědičky největšího panství v kraji? Zvlášť když se proti němu spikne kdekdo, synovcem jeho dobrodince počínaje a jeho vlastními vychovateli konče? Filmová adaptace stejnojmenného románu H. Fieldinga vypráví vtipnou a zábavnou formou příběh mladého nalezence, který se odehrál v polovině osmnáctého století. Film, označovaný někdy za anglického Fanfána Tulipána, získal z celkových devíti nominací čtyři Oscary (nejlepší film, režie, scénář a hudba) plus mnoho dalších mezinárodních cen. Z Alberta Finneyho, který za svůj výkon v titulní roli získal mimo jiné Zlatý glóbus a Volpiho pohár na MFF v Benátkách pak rázem udělal mezinárodní filmovou hvězdu. (Česká televize)

(více)

Recenze (60)

ifa 

všechny recenze uživatele

Anglie tak trochu jinak. Povaleči, opilci, milovníci poprav, gentlemeni pod sukněmi, lov na kachnu nejvyšší priorita po ženské noční společnosti. A Tom je tak z 50% pravý Angličan v tomto smyslu, ale je i "romantik". Film jako celek působí mnohdy realisticky a až surrealisticky, koukat skoro pět minut jak někdo večeří, a tato večeře má přitom jistou symboliku. Úvod pojatý groteskou, vypravěč, pohledy do kamery, jen trochu dlouhé. 75% ()

Kass 

všechny recenze uživatele

Venkovsky poetický, neotřele zábavný a svižný film; s místy až téměř Monty Pythonovsky břitkou komikou. Ale zároveň film, kterému se daří býti i vážným a inteligentním ve chvílích jež ho k tomu vybízí... s řadou pamětihodných scén (Večeře; čtení dopisu v posteli; píseň v žaláři; němý a pouze hudbou podkreslený sled scén vrcholící prvním polibkem Sophie a Toma... ) ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Další oscarový snímek, u kterého to ocenění příliš nechápu. Podobnost Toma Jonese a třeba Začněte revoluci bez nás je zarážející, ale v mnoha právě Tom Jones druhý zmíněný film předhání. Vypravěč působí dobře, humor tu není špatný, Albert Finney rozhodně hraje, jak může, ale celé je to příliš okatě zaškatulkované. Film působí příjemně, ale nic víc. Nezapomenutelné momenty nebo vizuální dokonalost? Nic takového, prostě obyčejný film, který pobaví. Taková taškařice z prostředí staré Anglie se všemi jejími zvyky a zákony. Styl vyprávění je jeden z mých oblíbených, ale zde mě tolik nezaujal i přes několik příjemných vtípků... Avšak Oscarové nejen za film, ale i režii? Na zamyšlení... ()

Falko 

všechny recenze uživatele

Romanticko-dobrodruzna jednohubka, ktora mala za ulohu hlavne pobavit svojim anglickym humorom, ktory z mojho pohladu moc nefungoval, pretoze som sa iba obcas pousmial. Prva polovica filmu ma skoro unudila k smrti, ta druha ma sice zacala trosku bavit, ale aj tam sa nasli nudne chvile. Normalne su pre mna aj 3 hviezdicky prilis vela na takyto film, ale za tych par usmevnych zaberov davam teda aj tu tretiu. Preto nechapem Akademiu Oscarov, ze dokazala tento film ocenit Oscarom za najlepsi film roka pred legendarnou KLEOPATROU (1963) s Elizabeth Taylor, ktora bola tiez nominovana v tej istej kategorii. Tom Jones dostal Oscara aj v kategoriach rezia, hudba a scenar. Zo siestich nominacii bolo nominovanych 5 hercov a hereciek. Hercovi za hlavnu ulohu Albertovi Finneymu vyfukol Oscara Sidney Poitier za usmevnu dramu POLNI LILIE (1963), dalej herec za vedlajsiu ulohu Hugh Griffith tiez nemal stastie, pretoze v tej kategorii si Oscara prevzal Melvyn Douglas za westernovu dramu HUD (1963) a ani jedna z troch nominovanych hereciek v kategorii za vedlajsiu ulohu Diane Cilento, Edith Evans a Joyce Redman nemali stastie, pretoze si sosku prevzala Margaret Rutheford za dramu VLIVNI LIDE (1963)... 30.06.2010 ________ Albert Finney - (Tom Jones) +++ Susannah York - (Sophie Westernová) +++ Hugh Griffith - (Western) +++ Edith Evans - (Slečna Westernová) +++ Joan Greenwood - (Lady Bellastonová) +++ Diane Cilento - (Molly Seagrimová) +++ George Devine - (Allworthy) +++ David Tomlinson - (Lord Fellamar) +++ Joyce Redman - (Pani Watersová / Jenny Jonesová) +++ George A. Cooper - (Fitzpatrick) +++ David Warner - (Blifil) +++ Hudba: John Addison +++ ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Polička plná Oscarů a nominací na ně, ovšem pocity z filmu značně smíšené. Je to film o postavě Toma Jonese, nalezence z Allworthyho domu, nebo je to historická popisná fraška z doby krále Klacka? Pokud druhé, promíjí se mnohé. Bylo-li ale snahou tvůrců natočit film o muži, který dostal do vínku jméno Tom Jones, je zákonitě nutno položit si otázku, proč tedy Tom Jones není film o Tomu Jonesovi. Tak povrchní náčrt postavy, která je nejenom titulem, ale také středobodem filmu, vůbec nesedí k nadstandardní stopáži. Jinými slovy - o Tomu Jonesovi se ve filmu dozvíme prd. Dalo se snad na to jít i z druhé strany, z pohledu Sophie Western, Tomovy osudové lásky, a ukázat Jonese jako nespoutaného sukničkáře milujícího dobrodružství a pití. Jenže ani Sophie nebylo tvůrci dovoleno nadzvednout sukni.___Mé zklamání ještě násobí pocity chaotického uspořádání příběhu a poměrně dost odfláknutý konec.____Respekt nad záběry při lovu, natočeno patrně z letadla či vrtulníku. Režisér neváhal ukázat pětiminutový lov jen kvůli okamžiku, kdy se Sophii splaší kůň a Tom ji "zachrání". ()

Galerie (58)

Zajímavosti (9)

  • Scéna, v níž Tom Jones (Albert Finney) a paní Watersová (Joyce Redman) spořádají několik chodů večeře, byla výsledkem improvizace. Oba herci snědli během tří hodin tolik jídla, že cítili následky ještě za několik dní. (MrCreosote)
  • I půl století po uvedení filmu se jedná o jediný film, který získal 3 nominace v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli. Nominovány byly Diane Cilento, Edith Evans a Joyce Redman. Oscara v roce 1963 nicméně obdržela Margaret Rutheford za film Vlivní lidé (1963). (MrCreosote)
  • Hugh Griffith byl po většinu natáčení opilý. Scéna, při které na něj spadne kůň, nebyla naplánovaná a členové štábu potácejícímu se herci museli ihned přispěchat na pomoc. (MrCreosote)

Související novinky

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Nekorunovaný král filmových „záporáků“ a britský džentlmen s neuvěřitelně plodnou kariérou, která čítá na dvě sta třicet filmových a televizních rolí - těmito slovy by se dal představit David Warner,… (více)

Reklama

Reklama