Reklama

Reklama

Tajemství N.I.M.H.

  • USA The Secret of NIMH
Trailer

Obsahy(1)

Paní Brisbyová je vdova po Jonathanovi Brisbym. Když její syn Timmy onemocní zápalem plic, vydává se paní Brisbyová pro pomoc za panem Agesem. Ten jí dá lék a také jí poradí, že Timmy nesmí minimálně měsíc z postele. Jenže den přesunu je již blízko a vzhledem k Timmyho zdravotnímu stavu nemůže paní Brisbyová riskovat a přesunout svou rodinu. Velká sova jí poradí, aby vyhledala krysy pod růžovým keřem. Krysy, stranící se ostatním tvorům, jí pomohou přesunout její domov a ona se dozví tajemství o NIMH. Paní Brisbyová potkává nové přátele a také v sobě objeví důležitou vlastnost - statečnost, která jí pomůže překonat všechny překážky. (ČSFD)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (27)

Campbell 

všechny recenze uživatele

Nádherná pohádka. Disney může tiše závidět, jak nám Don Bluth po několikáté dokazuje, dokáže udělat poměrně drsnější ale naprosto dokonalou pohádku. Příběh je pěknej, animace nádherná a postavy jsou takové pěkně udělané. Je děsně škoda že 80 léta skončili a Bluth už nedělá to co umí nejlíp. A jako bonus dokonalá hudba od Jeryho Goldsmithe(doporučuji hlavně dost průraznej konec filmu, kde Goldsmith dokonale upustil svůj talent a naservíroval nám dokonalý souboj s dokonalým hudebním motivem). (+reklama:-) udělal jsem na tento film titulky). ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Příjemně jiný animák, na který se někdy určitě rád podívám znovu. Má nápaditý příběh, jehož hlavní hrdinkou je starostlivá myší matka od rodiny a ne žádný její potomek teenager, je místy nebývale napínavý a akční (souboj s kocourem) a dokonce strašidelný (sova), ve finále i teče krev a umírá se... V dnešní době by takový film určitě obstál, protože si v něm to své najdou děti i dospělí, přičemž ti druzí se nemusejí stydět za to, že se dívají "na pohádku". A abych nezapomněl, Tajemství N.I.M.H. má skvělou hudbu od Jerryho Goldsmithe. ()

Reklama

JFL 

všechny recenze uživatele

Vrcholný snímek Dona Blutha představuje zcela výjimečné dílo v rámci americké animované tvorby pro děti. Bluth a jeho spolupracovníci sice učinili několik změn oproti předloze (ta postrádá fantaskní elementy a okázale burleskní momenty), ovšem skvěle vystihli její zásadní přednost, jež spočívá v hlavní postavě. Tentokrát se totiž vstříc velkým dobrodružstvím a mnohým nebezpečím nevydává nějaký typický mužský či chlapecký hrdina, který by prokazoval svou odvahu a nebojácnost, potažmo si osvojoval tradiční hodnoty či se vydával na cestu k dospělosti. Autor výchozího románu Robert C. O'Brien jako centrální figuru ustanovil matku, jejíž stabilní motivaci představuje snaha zachránit vlastní děti. Je až s podivem, nebo spíše prostě smutným důsledkem patriarchátu, že takto silný a nosný motiv se v pohádkách či dobrodružných vyprávěních objevuje spíše sporadicky. Tvůrci filmu, i přes snahu výchozí příběh skrze přímočaré atrakce zpřístupnit dětem, skvěle využili potenciál postavy a podřídili mu dokonce i výtvarné ztvárnění. Vyprávění permanentně zdůrazňuje fakt, že paní Brisbyová se ocitá mimo důvěrně známé prostředí a potlačuje svůj strach právě proto, že ji pohání starost o děti. Jakýkoli její čin není projevem bezhlavé odvahy či vzdoru tradičních hrdinů, ale vždy vychází z viditelného sváru strachu a odhodlání. Ostatně právě fantaskní prvky začleněné do filmu oproti předloze nepůsobí v díle nemístně díky tomu, že slouží především k doslovnějšímu zpřítomnění těchto atributů hlavní postavy. Stejně tak i výtvarná stránka důmyslně vyvažuje přízračnou ponurost světa, do něhož se paní Brisbyová vydává, s teplými a jasnými barvami asociujícími bezpečí domova - viz záběry, kde její figura obklopená ponurým prostředím hrozícím nebezpečími doslova představuje světélko vzdorující temnotě. Připočtěme k tomu komplexní paralelní linii o bezohledném vztahu člověka ke zvířatům, potažmo k přírodě a okolí, která je rozvíjena přes motiv společenstva uprchlých laboratorních krys, jež vlivem pokusů nabyly inteligenci, a výsledkem je uhrančivý, ale současně i zásadně poučný a k debatě s rodiči provokující velký film o dobrodružství jedné malé myšky. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Zvláštní kreslená pohádka. Pod tajemným názvem se skrývá tradiční příběh - statečná myší máma chce zachránit své děti, především nejmladší které je nemocné proti farmářovi, který plánuje přeorat půdu a vyhubit škůdce. Je tu krvažíznivá kočka, děsivá sova a dementní vrána obstarávající "humor". K tomu jsou tu ale i krysy, které v ústavu získali díky séru inteligenci (ovšem jsou stejně inteligentní jako ostatní zvířata), mají elektřinu a dokonce i pár magických artefaktů, které absolutně nedávají smysl. Chybí tomu lehkost, humor či dojetí které by měl Disney a přebývá ono sci-fi a fantsy. Za srdce mě to nevzalo, nicméně nakreslené je to úžasně, některé scény jsou přímo famózní. Takže s přivřením očí 4*. ()

farfalla 

všechny recenze uživatele

Zajímavý a milý film. Místy jsem měla dojem, že je pro děti, na jiných místech byl více pro dospělé. Můj výsledný dojem je, že film je pro všechny. Bude to i tím, že hlavní hrdina je dost netradiční - máma nemocného myšátka a vdova po myším hrdinovi. Mystika a postupné odhalování pravdy (návštěva u pana Agese, u Velké sovy, u potkanů a Nicodema) stupňují příběh až k uvolněnému happyendu. Paní Brisbyová je oddaná matka rodiny a i když má jen malé myší srdce, vždy v něm najde dost odvahy, aby se dostala ke svému cíli a pomohla s řešením drámy. Rozhodně žádná nuda. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (18)

  • V době vzniku se jednalo o nejdelší animovaný film, který nedělalo studio Disney. (ČSFD)
  • Původně se počítalo s rozpočtem 6,5 milionu amerických dolarů, ale studio se snažilo náklady snížit, jak se natáčení protahovalo. Scenárista Gary Goldman a producenti tak zastavili své domy a nastřádali 700 000 dolarů, aby film dokončili. S výrobní cenou pod sedmi miliony dolarů tak snímek stál zhruba polovinu toho, co Disneyho animované filmy. (HellFire)
  • V knize se hlavní hrdinka jmenovala Frisbyová, ale kvůli podobnosti s názvem výrobku "Frisbee" společnosti Wham-O a možným nepříjemnostem ji raději tvůrci filmu přejmenovali na Brisbyovou. Vzhledem ke skutečnosti, že se tak stalo až po nadabování postav, museli se o změnu z "Fr" na "Br" postarat zvukoví editoři. (ČSFD)

Reklama

Reklama