Reklama

Reklama

Rozhlédni se, člověče

(seriál)

Epizody(15)

Cyklus dokumentů o českých, moravských a slezských rozhlednách. Díky České televizi se k vám dostává ojedinělý, průkopnický projekt. V něm, ač se to zdá neuvěřitelné, dochází poprvé v našich dějinách k zachycení historie, současnosti i budoucnosti českých, moravských a slezských rozhleden. Projekt je to o to záslužnější, že o rozhlednách stojících na území České republiky neexistovala až doposud žádná soustavná literární práce. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (50)

Ideatore 

všechny recenze uživatele

Při prvním poslechu vám v paměti utkví úvodní písnička a pak už se společně s příjemným Luďkem Munzarem kocháte krásným výhledem na naši zemičku (a občas i do Němec, Rakous, Polska a na Slovensko). -Rozhlédni se, člověče, než ti život mezi prsty uteče. Opusť svoji rodnou pec a vydej se s námi někam na kopec. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Je až neuvěřitelné, jak citlivý dokument může vzniknout o fenoménu českých rozhleden. Trošku mi bylo líto pana Munzara, pro kterého v jeho věku byl někdy obrovský výkon, vylézt na některé stavby. Ale to jen svědčí o tom, jak mu záleží na tom, vyprávět nám o naší zemi. Dojímavé komentáře a překrásné záběry zdobí toto dílo, které budiž připomenutím, jak je naše země krásná. ()

Reklama

Kovaja 

všechny recenze uživatele

První a nejstarsi z trilogie putování dua Munzar-Ludvík po skvostech naší vlasti na zavede do ruznych koutu republiky a provede nas po vsech moznych rozhlednach a hlaskach a prida mnohdy nejednu povest.Velmi podarena vec,se skvelou titulní pisnickou ktera se urcite kazdemu vryje do pameti "Rozhlédni se človeče,než Ti život mezi prsty uteče....." ()

Agatha 

všechny recenze uživatele

Krásný pořad z dob, kdy ještě nebylo vedení televize líto dát peníze do něčeho smysluplného. Tento projekt je naprosto ojedinělý a i dnes po 23 letech je radostí na něj koukat - možná ještě větší než v době vzniku. Záběry na torza a ruiny rozhleden, na kterých se podepsaly léta komunistické péče, byl tenkrát velice smutný. O to větším překvapením pro mě bylo zjištětní, když jsem si nyní v roce 2021 tyto rozhledny v tzv. neutěšeném stavu zadal do vyhledávače. Naprostá většina z nich je totiž opravena, zpřístupněna a opět slouží lidem. I ty v nejubožejším stavu jako třeba Hrádek u Vansdorfu, Křížový vrch u Stodu nebo Kamzík u Mariánských Lázní vstaly z popela a blýskají se ve své původní kráse. Mám z toho velkou radost, přeci jen se v tomto státě něco daří. Další zajímostí je určitě i počet nově vznikajících rozhleden. V době natáčení se hovořilo zhruba o dvou rozhlednách ročně. V uplnylulých letech se ročně postavilo i přes 10 rozhleden a některé jsou architektonicky velmi zajímavé. Ne nadarmo jsme rozhlednovou velmocí - léta rozkvětu jsou opět tu. Nakonec nemůžu opomenout, že velkou zásluhu na poutavosti pořadu má samozřejmě Luděk Munzar, který svým projevem umí dokonale zaujmout divákovu pozornost. ()

Leonora 

všechny recenze uživatele

K tomuto cyklu mám zcela stejný komentář jako k ostatním, takže vlastně pouze kopíruju ze Zpět k pramenům: Dodatečně a s odstupem let odebírám hvězdičku za ten dementní a příšerně zpívaný hit, který cyklus provází. To je ostatně tragedie u všech páně Munzarových a spol. chvályhodných počinů tohoto typu. Munzar svým způsobem navazuje na Čáslavského, který ovšem díky své orientaci na pamětníky zákonitě nemohl zaujmout širší spektrum diváků. Na Munzara pak zase navazuje Cílek se svým novátorským pohledem na krajiny kulturní. Už si jenom dovolím malou poznámku k těm, kteří tento a ostatní tyhle pořady poslali do horoucích pekel: Každý, kdo nechápe význam vychovávání národa ke vztahu k přírodě a pamětihodnostem je NAPROSTÝ křupan a v zájmu civilizace by se raději neměl množit... ()

Galerie (17)

Zajímavosti (3)

  • Vrtulník, který sloužil štábu k natáčení, nese název W-3A-Sokol. (SONY_)
  • Režisér Ludvík se před natáčením rozhodoval zda-li se průvodcem po rozhlednách stane David Vávra či Luděk Munzar. Po poradě s dramaturgem Vackem dostal přednost pan Munzar. (Stocki)
  • Prvním natáčecím dnem se stalo pondělí 25. května 1998. (Stocki)

Reklama

Reklama