Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Filmová adaptace slavného románu z pera Maria Puza (Kmotr). Příběh legendárního šéfa mafie, Salvatore Giuliana (Christopher Lambert), který se ve 40.letech minulého století snažil osvobodit Sicílii z italské nadvlády a udělat z ní plnohodnotný stát patřící pod USA. (oficiální text distributora)

Videa (1)

Trailer

Recenze (50)

kolemjdouc 

všechny recenze uživatele

film by lnatočen v roce 1987.Kdo je zvyklý na různý cirkus - létající auta a pod. ten v tom nenajde nic zajímavého.Ale mě dostala autentická atmosféra,kostýmy a výkony herců.I na malém jevišti se dá zahrát velké divadlo.Příběh italského Jánošíka.Bohatým bral a chudým dával.Celkově je takový belmonďácký ()

vesper001 

všechny recenze uživatele

Hloupý film, který vynikající předlohu nevykradl, protože s ní nemá prakticky nic společného, ale okradl o název, jméno uctívaného bandity a přitažlivé sicilské lokace. O tom, že je namakačenko Lambert mizerný herec a korzár ultrabrakových vod, není nejmenších pochyb, a zbytek komparzu si může kolty ušoupat, aby mu stačil. La Sicilia è un'isola infelice a byla by na tom ještě hůř, kdyby byl skutečný Giuliano (dost fešák, btw) takovej křupan. ()

Reklama

blackrain 

všechny recenze uživatele

Giuliano se choval tak trochu jako Robin Hood. Obíral bohaté velkostatkáře.Stal se idolem sicilského lidu. Měl proti sobě církev, vládu a dalšího mafiána, ten je jeho mocným soupeřem a z boje může odejít jen jeden vítěz. Mafie má svá hrůzná a nekompromisní pravidla. Mario Puzo svůj román napsal na základě skutečných událostí. Film je moc dlouhý, to je škoda. ()

Piggsy 

všechny recenze uživatele

Pro ty, co nečetli knižní předlohu, je tento film zejména na začátku a na konci hodně nepřívětivý. Knížka je navíc asi 100x lepší než film. Zklamání se u mě dostavilo hned na začátku, když jsem zjistil, že 18-letého Giuliana hraje 30-letý herec. Dramatické momenty, při kterých jsem byl u knížky napnutý jak struna, mě u filmu nechávaly chladným. Mafiánské drama se postupně mění na romantický film. Tady se prostě něco nepovedlo.. Natočené je to sice dobře, ale je to jen řemeslně odvedená práce. Jo kdyby to režíroval Francis Ford Capolla, tak by to bylo asi o něčem jiném.. ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,...A MATEMATIKA TO JE PRE MŇA ZÁHADA. SAMOZREJME VIEM SČÍTAŤ A ODČÍTAŤ." ,,A NÁSOBIŤ!" ,,LICHOTÍTE MI." __ Príbeh o Salvatorovi Giulianovi, ,,novodobom sicílskom národnom hrdinovi", už od počiatku u mňa vyznieval skôr ako báchorka, nepravdepodobná v tom, že dané udalosti, ktoré sa odohrávajú na Sicílii po 2. svetovej vojne - navyše kontrolovanej americkou armádou - na mňa pôsobili viacej ako národno-oslobodzovacie výjavy z 19. storočia. Miestami som si dokonca spomenul na ,,Cartoucha" s Belmondom, prípadne v záberoch s ozbrojenými chlapmi na vrcholkoch hôr mi nešlo neporovnať ich s našim Jánošíkom, Ide však iba o moju neznalosť tamojšej histórie a akokoľvek sa príbeh môže javiť nadnesene, drží sa skutočných udalostí. Po filmárskej stránke ide o dielo, kde je poznať skúsenosť režiséra, hoci toho času už so skrachovanou kariérou. Azda aj preto je ,,Sicílčan" dielom, ktorého potenciál mohol byť väčším, keby sa dostal do iných rúk (Coppola?), alebo keby Cimino nebol zatracovaným tvorcom. Mnou videná režisérska verzia je filmom, ktorého pozitíva i negatíva sú rozdelené rovnakým dielom. Scenár obsahuje výborné hefty, avšak žiadal by si isté úpravy (nielen lacná zbytočná ľúbostná línia s barónkou), strih už na začiatku odhalí, ako to dopadne s hlavným hrdinom a samotnému Lambertovi sa jeho postava priveľmi veriť nedá. Spomínaná vynikajúca kamera Alexa Thomsona (Excalibur) a výprava, ktorá dokáže precítiť dané miesta a v ktorej je poznať slušný rozpočet sú kladmi filmu, avšak na výraznejšie lepší výsledok nestačia. Zvláštnosť forme dodá aj posledný záber s Lambertom na vzopätom koni, vyznievajúci viac ako legenda... (takmer ako tá o Zorrovi)... o hrdinovi, ktorého duch pretrval. (648. hodnotenie, 45. komentár k filmu) ()

Galerie (32)

Zajímavosti (2)

  • Film se natáčel na Sicílii, konkrétně ve městečku Sutera, a v Římě ve filmovém studiu Cinecittà Studios. (GASTON73)
  • Po dokončení natáčení se Michael Cimino odebral do střižny a začal stříhat. O svém postupu při střihu neinformoval, dokud nedodal 150minutový sestřih filmu a neprohlásil, že je hotov. Podle smlouvy s producenty měl Cimino právo na finální střih, pokud film nepřesáhl 120 minut. Cimino trval na tom, že žádné další škrty již nemohou být provedeny, a naléhal na producenty Begalmana a McNalla, aby předložili současnou verzi společnosti 20th Century Fox, americkému distributorovi filmu. Před zhlédnutím filmu řeklo vedení Foxu producentům, že film je tak dlouhý, že omezuje počet představení, která mohou kina každý den uvést. Film musel být zkrácen, jinak ho společnost Fox neuvede. Cimino se vztekal, že stříhal šest měsíců a už není co vystřihovat. Producenti reagovali, že musí existovat způsob. O několik dní později Cimino dodal novou verzi filmu, ve které byly všechny akční scény vystřiženy. „Ve scénáři po velké svatební scéně v horách následuje útok na svatebčany,“ napsal McNall. „V tom, co jsme viděli, po svatbě následovala scéna v nemocnici, kde si všichni lidé v pěkných šatech léčili zranění. Přestřelku prostě vystřihl.“ Begelman nečekal, až film skončí, aby se chopil telefonu, a okamžitě zavolal Ciminovi. Cimino mu řekl, že jeho smlouva mu dovoluje finální střih ve 120minutovém filmu a to, co jim dal, podmínku splňuje. Později byla verze „Directors Cut“ o délce 2 hodiny a 26 minut vydána. (mac000)

Reklama

Reklama