Reklama

Reklama

Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (355)

genetique 

všechny recenze uživatele

Keby boli súrodenci Wachowski jedna osoba, stal by sa z nich Timur Bekmambetov. Ďalší chlap, ktorý má jedinečnú víziu, čo sa týka vylepšenia akčného žánru. V pokračovaní prekvapenia z roku '03 dokazuje, že v Rusku sa dajú za smiešny peniaz natočiť pecky audio-vizuálne konkurujúce kolosálnym projektom z americkej produkcie. Bez okolkov borí všetky predsudky žánrových pravidiel, nebojí sa spraviť z filmu totálny magľajz a absolútny mišmaš, do akčných sekvencií bez mihnutia oka zaborí pár minút najcitlivejšej drámy, tvrdý rock, ktorý sprevádza tieto scény zas v zápätí zamixuje ruské ľudovky. Herecké zloženie sa tiež vymyká spod bežných očakávaní, žiadni namakaní svalovci, či namelírovaní manekýni tu totiž svet nezachraňujú. Divák zahltený štandardnými filmami si na niečo podobné zvykne možno trošku ťažšie a mne tiež trošku trvalo, kým som Timurovmu štýlu prikývol, no potom som si film naozaj užíval. Tento multižánrový zlepenec však má oproti podobnej prvej časti konečne aj lepšiu podporu zo strany scenára. Príbeh je hutnejší a konečne šliape hneď od začiatku. V strede sa film síce trošku pribrzdil, no záverečné minúty mu vrátili späť jeho reputáciu. Záverečná časť trilógie bude preto z mojej strany určite očakávanejšia ako táto časť. 75%. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Niekto nahradil režiséra Nočnej hliadky jeho omnoho zručnejším klonom, ktorý zvláda nielen efekty a akciu, ale aj prácu s hercami, atmosféru, emócie a humor. A Lukjanenko je definitívne lepší scenárista a spisovateľ. Knižná séria je ukecaná, často cucaná z prstu a plná ledabolo nahodených a nedostatočne previazaných motívov a dejových línií. Pre film to našťastie neplatí. Všetko súvisí so všetkým a všetko výborne funguje. Pre mňa osobne ako fantasy fanúšika so zameraním na východné mýty je táto kombinácia bieleho mrazu a čiernej mágie, krvi a vodky, temných vášní a humoru absolútne neodolateľná. ()

Reklama

Slarque 

všechny recenze uživatele

První film bohužel vydělal dost peněz, takže byl nadopován i rozpočet pokračování. To se tak utopilo v záplavě efektů, ve které se nějak ztratil samotný příběh. Nejlepší mi přišla ta část, kde Antona hrála Galina Ťuninová. Nejen proto, že to byla ženská, ale že byla minimálně o třídu přesvědčivější herečka (50%). ()

Jhershaw 

všechny recenze uživatele

Knižní předlohu jsem nečetl, ale do druhého zlhédnutí Denní hlídky to musím napravit - snad pak pochopím mnoho nepříliš vysvětlených motivů. Ano, je to možná ještě méně pochopitelné než jednička. Ano, vyšší rozpočet je vidět hlavně na cool tricích, které ovšem nemají jiný význam, než být prostě efektní. Ale i přesto se mi to líbilo - bylo to dravé, zábavné, strhlo mě to. 75 % ()

666teen 

všechny recenze uživatele

To, že adaptace knížek velmi, velmi zřídka dosahují kvalit originálu, je jasná věc. Tady budou mít diváci, kteří nečetli výbornou předlohu větší problém. Nejspíš totiž vůbec nepochopí která bije. Mám knižní předlohu ještě celkem živou (mimochodem dostala pěkně na frak) a některý dějový linky mi nebyly ani povědomý. Jinak bigger, faster, more expensive. ()

Galerie (56)

Zajímavosti (7)

  • Bekmambetov v pokračovaní nakladal s predlohou ešte voľnejšie ako v Nočnej hliadke a v podstate opäť čerpá námet z prvého Lukjanenkovho románu. (ash99)
  • S promítáním začali v Rusku na první lednový týden, kdy mají Rusové volno, takže magickou hranici deseti miliónů dolarů překonal film za pouhých 5 dnů. (suicide)
  • Uvedení filmu předcházela masivní reklamní kampaň. Představitel hlavní role Konstantin Chabenskij pak dokonce 1. ledna zahajoval promítání v Moskvě a coby vosková figurína tentýž den pózoval na premiéře v Petrohradu. (suicide)

Související novinky

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

To je rozhodně odvážná představa. Studio MGM se už nějakou dobu ohání plány natočit novou verzi Ben-Hura. Nepůjde však o remake slavného filmu z roku 1959 (těžko můžete překonat totální klasiku,… (více)

Reklama

Reklama