Reklama

Reklama

Oliver Twist

  • Velká Británie Oliver Twist (více)
Trailer

Obsahy(1)

Příběh klasického románu anglického spisovatele Charlese Dickense, v němž malý sirotek, navzdory tomu, že v životě nepoznal nic než hlad a kruté zacházení, nikdy neztratí víru v lidskou dobrotu a po mnoha ústrcích se dočká lepšího života, asi netřeba blíže představovat. A je také pochopitelné, čím tento košatý příběh plný emocí a dramatických zvratů přitahoval filmaře. Vždyť svého prvního filmového zpracování se dočkal již v roce 1909 v době němého filmu a od té doby byl zfilmován ještě mnohokrát. V roce 2005 se předlohy chopil světoznámý režisér Roman Polanski, který chtěl natočit příběh tak, aby zaujal jeho děti a jejich vrstevníky. Se zkušeným scenáristou Ronaldem Harwoodem zpracovali látku jako tradiční historické vyprávění s důrazem na dickensovskou atmosféru chudoby třicátých let devatenáctého století. Toto pojetí podtrhují již úvodní titulky, vycházející z rytin Gustava Dorého. Z hereckého obsazení je kromě dětských představitelů Barneyho Clarka (Oliver) a Harryho Edena (Lišák Ferina) potřeba vyzdvihnout zejména Bena Kingsleyho v roli Fagina. Koprodukční snímek vznikal z větší části v České republice za účasti českého koproducenta a českého filmového štábu. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (250)

Superpero 

všechny recenze uživatele

Literární klasika ve sterilním podání "na jistotu." Polanski je zručný režisér a nedovolil mi se nudit, ani na vteřinu. Hlavní hrdina vlastně za celý film nic neovlivnil a ten malej kluk byl taky docela nevýraznej. Zato Ben Kingsley mi udělal hroznou radost, jelikož poslední dobou hrál divné role v divných filmech a jeho Fagin byl excelentní. Taktéž tam byla velmi líbivá hudba. ()

GodComplex 

všechny recenze uživatele

Tak tohle jsem vazne nepobral. Co to ma Polanski za prapodivne tendence infikovat svou neskutecne bohatou karieru plnou uzasnych filmovych klenotu takovyma kravinama jako je tohle? Natocene to neni vylozene spatne, ale je to proste neuveritelna blbost zalozena na stupidni predloze. Je to desna nuda absolutne o nicem. Herci jsou na odstrel a byl jsem hodne rad kdyz to skoncilo. Tohle Polanski nema zapotrebi, tak doufam ze uz si tech svych uletu uzil dost a tenhle byl definitivne posledni. Casu mu uz moc nezbyva, takze by se podle toho mel zacit chovat, kluk. 3/10 ()

Reklama

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Po pár shlédnutích musím říct, že tahle adaptace sice není špatná, ale příběh je odvyprávěn tak nějak studeně, bez zájmu o ostatní postavy a celé prostředí a dobu. Když si porovnám Kingsleyho Fagina s Faginem G. C. Scotta v tomto podle mě nejlepším zpracování, druhý u mě vyhrává, a to právě díky mnohem většímu prostoru. Pohled Polanského filmu je velmi úzký, jeho středobodem je Oliverova touha po svobodě, takové té dnešní imaginární, ve které mu pár lidí pomáhá, protože to mají ve scénáři (Nancy). Škoda, čekal jsem víc. ()

Boogeyman 

všechny recenze uživatele

Nic proti výkonu Bena Kingsleyho, ale kdyby tvůrci do role Fagina obsadili Geoffreyho Rushe, ušetřili by si spoustu práce, neboť silně namaskovaný Kinsley vypadá jako Rush s parukou a bradkou!:-) Polanského Twisp samozřejmě, stejně jako všichni velmi utrpěl smrštěním košatého příběhu do dvou hodin, ale i přes tu dějovou a charakterovou mělkost se na to aspoň fakt hezky kouká. ()

wipeout 

všechny recenze uživatele

Veľmi pekne natočený film v ktorom mi bez urážky v ústrety predlohe vadil najmä dej, ktorý postrádal napätie a schopnosť vtiahnuť ma do deja. Ono prvých 20 minút vyzeralo veľmi snubne no potom sa film snažil držať na tej istej hladine a začalo to byť trošilinku otravné. Takisto by nezaškodilo atmosfére londýna minulosti keby sa viac popracovalo na efektoch, pretože v niektorých momentoch boli až príliš badateľné. Proste priemer , ktorý síce nesklame ale ani neočarí.2,5* ()

Galerie (49)

Zajímavosti (11)

  • Románová předloha k filmu vyšla poprvé v letech 1837 – 1838 v časopisu Bentley‘s Miscellany. Autor, celým jménem Charles John Huffam Dickens, napsal také Kroniku Pickwickova klubu, Malou Dorotku či autobiografického Davida Copperfielda. (imro)
  • Většina kulis byla navržena podle tvorby známého malíře Gustave Doré. I když on přímo neilustroval žádnou z Dickensových knih. (don corleone)
  • Na Barrandově vyrostly kulisy Londýna 19.století, v jehož ulicích korzovalo osm set komparistů a prohánělo se dvacet kočárů. (EMMY)

Reklama

Reklama