Reklama

Reklama

Audience

(divadelní záznam)
Československo, 1990, 78 min

Režie:

Jiří Menzel

Scénář:

Václav Havel (divadelní hra)

Kamera:

Ervín Sanders
(další profese)

Obsahy(1)

Spisovatel Vaněk je zaměstnán v pivovaru, protože tam prý nemůže škodit socialismu a není v zájmu státu, aby lépe uplatnil své vzdělání. Jeho nadřízený, starý sládek, má o něm podávat hlášení STB. A tak požádá Vaňka, aby si udání na sebe napsal sám. (oficiální text distributora)

Recenze (97)

josieaddms 

všechny recenze uživatele

Havlova Audience je jednoduchá hra, se složitým problémem. Jde spíš o situační komedii, plnou tragických skutečností, která je v podstatě založená na sládkově monologu, do kterého Vaněk jen přizvukuje. Musím velmi ocenit herecký výkon Pavla Landovského, protože zahrál sládka tak perfektně, že jsem úplně zapomněla na to, že je to pan herec, a soustředila jsem se pouze na perfektně zahranou postavu. Navíc se mi líbilo jak celý příběh vypadal jedním způsobem, a skončil druhým. Průběh to má sice veselý, a místama i velmi vtipný (I když si úplně nepotrpím na princip "opakovaný vtip začíná být vtipem") ale konec je velmi smutný, a pro aktéry deprimující. Pravá hořko-sladkost, která Vás zdánlivě vtipným způsobem rozesmutní. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Audience je asi jedna z nejméně vypovídajících her Václava Havla. Nezazní v ní totiž až tolik o tehdejší společnosti. Sládek si sice stěžuje, že musí na Vaňka něco psát, ale správně podotýká, že v marasmu zůstává on a musí mu čelit ať se mu to líbí či ne. Série rozhovorů se pak točí víceméně pořád o tomtéž a na rozdíl od jiných her nedochází k tak masivní kritice poměrů. Oba herci hráli docela dobře. Josef Abrhám dokonce několikrát musel skrývat úsměv, což se mu ale povětšinou nepovedlo, protože Lanďák improvizoval. Jenže právě Abrhám neměl zase až tolik textu, většinou musel spíše reagovat na to, co sládek vypustí. A tady je právě jeho genialita, kdy dokáže z minima herectví vytáhnout maximum. ()

Reklama

ondrula 

všechny recenze uživatele

Zajímavá vzpomínka na začátek 90. let a překotné lezení do zadku Václava Havla. Hra, stejně jako všechny tyhle aktovky nasraně napsané v kotelně na koleni, je poměrně dost absurdní a celkem mimo realitu. Lanďák je výbornej, a je fakt škoda, že jeho talent byl u filmu prakticky na 20 let utnut. Z Abrháma jsem měl pocit, že pokaždé, kdy se směje do rukávu, tak to nuceně dělá jen proto, aby se stal miláčkem publika a ospravedlnil před Landovským své vydatné normalizační angažmá (nemůžu uvěřit tomu, že takto protřelý herec by se na scéně odboural tolikrát za večer). ()

Kimon 

všechny recenze uživatele

Pivo je dobrá tekutina, ale je smutné, že v dobách "velkého soudruha" se na jeho výrobě museli nuceně manuálně podílet i někteří vzdělaní zástupci české inteligence (i když jim ruce neupadli, že?) :-) Totalitní režim totiž nepotřebuje k podrobení intelektuály. Mozky se totiž snáze vymývají prostému pracujícímu lidu, kterému ke štěstí stačí pouze žvanec jídla a to pivo. A nepřizpůsobivý intelektuál tedy musí být umlčen. Např. potlačením jeho sebevědomí a prací ve skladech pivovarů či ve špinavých kotelnách nebo s lopatou v ruce. V prostředí hrubých a vulgárních dělníků (rozuměj "našich hrdých a poctivých pracujících") bude ideologii velkého soudruha "taková škodná" (rozuměj "oportunistický živel") škodit nejméně. Absurditu té doby máte možnost poznat a pochopit (především vy mladí, kteří jste tu dobu nikdy nepoznali) právě v tomto tragikomickém snímku Jiřího Menzela. Tohle opravdu není běžná komedie v pravém slova smyslu. Střet inteligence s hloupostí a vulgaritou byl v tomto snímku vyjádřen velmi názorně, sugestivně a hlavně surově tragikomicky. Kdo nezažil, nedokáže posoudit tu tehdejší absurditu, ale může o té době leccos pochopit. ()

kondor77 

všechny recenze uživatele

Vděčný a věčný střet dvou nesourodých lidí (zde intelektuál v konfrontaci s  profesně nadřízeným a "dozorujícím" ožralou s funkcí) jehož úspěch přisuzuji neznalosti obyčejného diváka dramatům Ionesca, Becketta a dalších a především postavě nekriticky přijímaného autora. Dvě hvězdičky za všechny herce a třetí za nostalgii s jakou na dobu, kdy jsem záznam poprvé shlédl, vzpomínám. ()

Zajímavosti (11)

  • Na samizdatové audiokazetě, která vznikla v 70. letech v obývacím pokoji Zdeňka Merty, mluvil Ferdinanda Vaňka sám autor hry Václav Havel, Sládka namluvil Pavel Landovský. (triatlet)
  • V New Yorku celý filmový projekt jistil svou osobní a uměleckou autoritou Paul Newman, v Praze projekt zastřešil Filmexport. (triatlet)
  • Režisér Menzel vzpomínal na to, že Landovský vůbec neuměl text a při zkoušení nadával rekvizitářům, že pivo, jenž měl ve hře neustále konzumovat, se nedá pít. Podávali mu totiž nealko. Když mu poté dali klasické pivo (8°), tak se tak opil, že museli zkoušku přerušit a odvézt ho do hotelu. Druhý den byla generálka a Landovský byl v takovém stavu, že žádal o zrušení představení. To se nakonec konalo a s vydatnou pomocí kolegy Abrháma a následnou úpravou ve střižně. (mfaky)

Reklama

Reklama