Reklama

Reklama

Válka rozumu a cti

  • Česko Souboj stratégů (více)

Obsahy(1)

370 let př. Kristem byla Čína rozdělena na sedm národů a několik dalších malých kmenů. Jeden z nich sídlí ve městě Liang. Velitel Xiang Yangzhong se svojí 100 tisícovou armádou má za úkol zahájit útok na Liang, který stojí v cestě do Jenu, a zabrat ho. Město by tomuto mohutnému útoku zcela jistě podlehlo a tak je jejich jedinou nadějí válečník Ge Li z Mo-Tsu kmenu jehož členové jsou proslulí obranými schopnostmi. Město, za pomoci Ge Liho odolává postupně jednomu útoku za druhým. Král města se však brzy začne obávat o své postavení a velitel Xiang ještě neřekl poslední slovo... (Siriuss)

(více)

Recenze (117)

IQ Tiqe 

všechny recenze uživatele

Krásná ukázka umění boje, obrany a strategie musí každému připomenout Chi-bi. Podobnoust po válečné stránce je velká a stejně tak i kvalita provedení. Tento film má rychlejší spád příprav na bitvu a bitvy samotné (to je dáno poloviční minutáží). To vše lze jen chválit, ale zbytek mi kazí dojem - nevím, jestli ho lze nazvat studií Čínské mentality nebo obecně lidského uvažování, jednoduše ho vystihuje rčení "pro dobrotu na žebrotu" - jinak řečeno, čekal jsem jiný vývoj. Ale i tak jde o hodně dobrý válečný film. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Dokonalé? Ale kdepak... Jenže všechny nedostatky jsou oproti kvalitám, tak nepodstatné, že je takřka ani nepostřehnete. Ne vždy je zde úplně perfektní hudební složka, odehrává se to celé na jednom exteriéru a v několika málo interiérech, vizuální efekty nejsou z nejkvalitnějších... Ovšem režie, nápady, herci v čele s perfektním Andy Lauem, vývoj postav a hlavně a především příběh samotný vše přebíjí. Obrovská koprodukce se projevila na fascinující výpravě či kostýmech, ale nic z toho tu není jen pro okrasu. Kdo by to byl řekl, že na značně vyčpělém poli válečných výpravných historických velkofilmů je možné přijít s něčím neotřelým. Začátek je sice ještě poměrně klasický, ovšem čím dále jsme v stopáži tím více fascinuje jak se scénář zdatně vyhýbá všem žánrovým klišé a navíc zdařile i účelně odvrací děj na zcela jinou kolej, než-li byste očekávali. Perfektní záležitost a jeden z nejlepších filmů ve svém žánru v posledních letech. ()

Reklama

Xeelee 

všechny recenze uživatele

Válka rozumu a cti je chytrý filozofující historický válečný epos o nesmyslnosti války, který staví především na propracovaném příběhu s promyšlenými obrannými strategiemi a chytrými dialogy, než na akci a vypiplané choreografii soubojů. Poté, co Ke Li zachrání Liang před agresory, je obviněn z vyvolání vzpoury, protože je u lidu mnohem oblíbenější než tyranský vladař, kterému pomohl ubránit jeho říši. Po zdánlivém odražení útoku nepřátel se na povrch dostávají ryze politické zájmy a hranice mezi přítelem a nepřítelem, vítězstvím a prohou, válkou a mírem, dobrem a zlem se stává něčím relativním, abstraktním, pro každého znamenají něco jiného a může to být i naprostý opak toho, co si myslí ostatní. Motiovci hlásají, že pouze univerzalita dokáže zahladit rozepře, čehož by se dalo dosáhnout pouze sjednocením Číny, ale jak se Ke Li dozvěděl od jednoho otroka, kterému zachránil život, univerzální láska znemožňuje opravdu někoho milovat. Navíc, dá se tímto způsobem vůbec vládnout? ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

To je tedy masakr … Tentokrát nemyslím ani tak samotné obléhání města a krvavé bitvy s ním spojené, ale tvrdý a krutý střet velkých ideálů s realitou, reprezentovanou takovými roztomilými lidskými vlastnostmi jako jsou vypočítavost a bezcitnost, sebestřednost a nenasytnost, nevděk a malost - lačnost po moci a strach, které si osobují právo soudit (a odsoudit) jiné za vlastní, popřípadě někým dalším chytře podsunuté nehezké pochybovačné myšlenky … patrně se přitom řídí okřídleným rčením "Podle sebe soudím tebe“. Velice naléhavé protiválečné poselství, které nelze přehlédnout. ()

tombac 

všechny recenze uživatele

Realistických a výpravných historických eposů ve stylu korejského Musy roste v posledních letech na poli filmu - narozdíl od wuxia bratříčků - jako šafránu. Yimouův Curse of the Golden Flower klepe na vrata a překvapivě dostává zdatnou konkurenci, které nevévodí baletní choreografie a vytříbená vizuální stránka, nýbrž poutavý a strhující příběh, neméně strhující syrové řeže a účinná válečná taktika, použitá při obraně města proti nájezdům silnějšího protivníka, a zvláště herecký koncert Andyho Laua. Jeho postava cizince Ge Liho v sobě snoubí zručnost a udatnost skvělého bojovníka, moudrost a rozvahu brilantního stratéga, a šlechetnost a tragiku nefalšovaného hrdiny. Charismatický chlapík, jenž si získá diváka podobně jako kopiník Yo-seol v Musovi. O korejském spektáklu jsem napsal, že má téměř vše, co by měl správný historický velkofilm mít. To samé platí pro Muk gong - vyjma slovíčka "téměř". Muk gong je výtečný návrat do časů starých dobrých, poctivých a přitom velkolepých, historických vojenských dramat. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (3)

  • Podkladem pro vznik filmového snímku se nestala jen velmi populární japonská historická novela 'Bokukō' ('Mohist Attack') japonského spisovatele a novelisty Ken'ichi Sakemi, ale rovněž úspěšná eponymní manga série, původně vycházející v době od roku 1992 do roku 1996, jejímž autorem je japonský manga spisovatel Hideki Mori ('Umizuru', 'Aozora Shot'). (Conspi)
  • Ge Li (Andy Lau) a velitelka jezdectva Yi Yue (Fan Bingbing) jsou přistiženi při pozorování nepřátelského vojska v noci, ale hned v dalším záběru před vojáky utíkají za jasně slunečného dne. (JoranProvenzano)
  • Snímek se skládá z 1531 záběrů, průměrná délka záběru je 5 sekund, nejkratší záběr trvá 0,3 sekundy a nejdelší pak 124,5 sekund. (Wisborg)

Související novinky

Filmasia 2007

Filmasia 2007

01.12.2007

Festival asijských filmů FILMASIA (www.filmasia.cz) má letos čtyři sekce: Zaostřeno na Hongkong, Pocta režisérovi: Johnnie To, Novinky asijského filmu a Asijská hororová noc. V programu je například… (více)

Reklama

Reklama