Reklama

Reklama

Soukromá válka pana Wilsona

  • USA Charlie Wilson's War (více)
Trailer 1

Charlie Wilson je průměrný americký kongresman, který se raději než ve velkých politických otázkách angažuje na bujarých večírcích. Nečeká se od něj nic převratného, přesto se zapíše do historie. Během jedné párty v bublinkové koupeli, s půvabnými děvčaty a kokainem, zahlédne zprávy z Afghánistánu, kde se místní marně brání Rudé armádě. Wilson, "obyčejný chlápek se srdcem na pravém místě", sice neopustí svou láhev výběrové whisky, zato se v něm cosi zlomí. Podaří se mu vyhnat Rudou armádu z Afghánistánu a tím odstartovat rychlý krach komunistické říše. Stačilo dodat špatně ozbrojeným afgánským odbojářům kvalitnější zbraně. (TV Nova)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (496)

igi B. 

všechny recenze uživatele

Formou i obsahem notně stylizované politické dobrodružství dle historických událostí, mistrem Nicholsem popkulturně skvěle a zábavně přetavené tak, aby celou historii pochopil i červenokrký volič pana texaského kongresmana. Ano, takzvaný "komunizmus" byl hnus, ten expanzivně sovětský obzvláště (i když takoví Číňané či Kambodžané by mohli vyprávět, že...) a afghánská válka byla posledním svinstvem, do níž předperestrojkový S.S.S.R. zabředl. Ale jak pravil sám hlavní hrdina tohoto filmu v závěrečných titulcích - "...podělali jsme co jsme mohli..." a jak vidno, nepoučili se pánové z nejsvobodnější demokracie světa (z tohoto ni dalších konfliktů do nichž nějak v jakékoli víře jejich země zasáhla) dodnes. Není holt nad ten nezlomnej lidskej duch, že. Smutné... - - - - - (Poprvé viděno 16.4.2013 na dvd /s původní zvukovou stopou a č. titulky v originálním formátu obrazu/, hodnocení 7016., komentář zde jako třistapětašedesátý - 16.4.2013) ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Výborný historický film o vojenské podpoře USA vesničanům v Afghánistánu v době války se Sověty. Tom Hanks jako nasraný senátor lobbující za dodávky protiletadlových střel, Julia Roberts jako jeho přítelkyně a Philip Seymour Hoffman coby expert CIA na Afghánistán, takže skvělé je i obsazení. Film má spád a přináší mně dosud neznámé informace o historickém paradoxu, kterak Afghánci vyhnali nejprve Sověty a mimo rámec filmu o pár let později později zase Američany... ()

Reklama

Lima 

všechny recenze uživatele

„Charlie, nikoho nesere nějaká škola v Pakistánu.“ – „V Afghanistánu.“____Pokud se člověk neztratí v přehršli košatých dialogů, vychutná si Nicholsův cynický pohled na to, jak netakticky vedou USA svůj boj o šíření vlivu ve světě. Jak jde o posílení armády – zde konkrétně afghánských mudžahedínů - neváhá vysolit třeba i miliardu na protiletadlové střely a zbraně všeho druhu, ale přitom tom druhém, mnohem závažnějším kroku – poválečném vybudování infrastruktury, škol, zdravotnictví atd. – chybně škudlí jako strýček Skrblík, což se pak obrací proti ní samotné. Současné události v Iráku svědčí o tom, že ne tak zcela se administrativa Spoj.států z afghánsko-sovětské války poučila, závěrečná Wilsonova slova pak mluví za vše. Hanks jako požitkářský kongresman byl dokonalý. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Proč Kongres něco říká a přitom vůbec nic nedělá? - Většinou z tradice." Nesnáším americkou posedlost spočívající v zachraňování světa, který nejeví známky toho, že by chtěl být zachráněn. Když jsem se však na obrazovce setkal s lehce kousavým ironikem Charlie Wilsonem, zbytečně bohatou Joanne Herring a zejména sarkastickým, leč informačně přesným, agentem Gustem Avrakotosem, tak jsem zapomněl na reprezentační barvy jejich dresů a užil si politickou zábavu. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Mike Nichols byl pro mě jednou z mála jistot na filmovém nebi, kde jsem vždycky předpokládal čtyři až pět hvězdiček. Jednou ale zklamání přijít muselo. Soukromá válka pana Wilsona připomíná na první pohled pěkný bazén, který láká k zaplavání, abyste při vstupu do vody zjistili, že má hloubku tak 40 cm. Nic přitom nepomáhá, že je voda příjemně teplá a bazénový design vypadá na jedničku. Na satiru je to málo chytré a analytické, na komedii zase málo vtipné. Aspoň já měl ten problém, že jsem se zjevným snahám o komické prvky smát nedokázal. Jediná opravdu zajímavá postava byl agent CIA s nadhledem zahraný Philipem Seymourem Hoffmanem. Tom Hanks je sice spolehlivý, ale scénář, který považuju za hlavní slabinu filmu, mu neumožnil rozvinout jeho herecké schopnosti. Po celou dobu stopáže jsem se lehounce nudil už proto, že zobrazované události mi byly dobře známé z daleko fundovanějších zdrojů. Celkový dojem: 45 %. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (22)

  • Filmy Toma Hankse a Julie Roberts jen v Americe vydělaly 5,5 miliardy dolarů, tedy zhruba stejně, kolik Charlieho Wilsona stálo vyhnat Rusy z Afghánistánu. (Siriuss)
  • Mezi sestřelenými sovětskými letadly byly i F-4 Phantom a F-16 Fighting Falcon, které jsou americké výroby. (Cheeker)
  • Charlie Wilson a Joanne Herringová byli jednu dobu zasnoubení. (HappySmile)

Související novinky

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Včera v kalifornském Los Angeles opustil filmový svět americký na Oscara nominovaný herec Ned Beatty. Bylo mu 83 let. Rodák z Kentucky, kterého si mnozí diváci jistě vybaví třeba jako Otise, věrného… (více)

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (více)

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

02.02.2014

Philip Seymour Hoffman, držitel Oscara za hlavní roli v životopisném filmu Capote, byl nalezen mrtvý ve svém newyorském bytě. Herec měl již delší dobu problémy s drogami. Před kamerou se začal… (více)

Julia Roberts jako špiónka

Julia Roberts jako špiónka

03.02.2008

Ano, je to podivná kombinace. Ale v novém filmu Tonyho Gilroye, scenáristy všech tří Bourneů a režiséra oscarovými nominacemi vyšperkovaného Michaela Claytona to bez komplikovaných špionážních her… (více)

Reklama

Reklama