Reklama

Reklama

Snímek zasazený do kulis 1. světové války sleduje Michaela Dunneho (Paul Gross), který se s těžkým zraněním vrací z Francie domů do Calgary. V místní vojenské nemocnici pozná citově i fyzicky zubožený Michael krásnou a tajemnou ošetřovatelku Sarah (Caroline Dhavernas). Láska na sebe nenechá dlouho čekat. Krátce na to vstupuje mladší bratr jeho milenky David (Joe Dinicol) nečekaně do armády a odjíždí bojovat do Evropy. Michael cítí jako svoji povinnost vydat se za ním a chránit ho. Oba muži se tak spolu s mnohatisícovým zástupem svých krajanů ocitají na válečném poli u Ypres v bitvě známé jako bitva u Passchendaele. Filmový příběh vypráví o vášni, odvaze, odhodlání a hrdinství těch, kdo v ní tehdy bojovali, i těch, kdo milovali. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (66)

Herr_Flick 

všechny recenze uživatele

Počáteční válečné intro se bohužel záhy změní v romantický paskvil a než se někam posune, uplyne hodina. A je to vlastně úplně jedno. Bitevní vřava je na dnešek jen mírně nadprůměrná a kanadský "Rambo" jen stěží uvěřitelný. A když už "Rambo", pak kanadský "Ježíš" teda vůbec. Prostě něco dobře něco špatně. Respekt patří zůčastněným. ()

Blizzard 

všechny recenze uživatele

Paul Gross a jeho one man show v roli režisérá, scénáristy a ještě hlavního herce. Snímek je kromě krátkého válečného úvodu a finálního půlhodinového bitevního tažení v zabláceném prostředí se zákopy přetékající vodou, jinak celkem civilním dramatem říznutým dvojitou love story. Boj na domácí půdě probíhá spíše formou slepé nenávisti, pohrdáním k jistým spoluobčanům a dále náborem nových vojáků, kterým je pověřen právě náš navrátivší se hrdina z války jménem Michael Dunne. Karty osudu se trochu zamíchají a než se naděje, Michael je zas zpět na bojišti, tentokrát však nejde jen o něj samotného, ale především o život bratra jeho lásky Sarah. Finální střet se blíží a bitevní vřava o vesničku Passchendaele rozhodne o životě a smrti všech zúčastněných vojáků na obou frontách. Film je naplněn vlastenectvím, hrdinstvím, láskou, zbytečné scény sexu za doprovodu dělostřelectva - když miluješ, není co řešit a v neposlední řadě symboliky - pasáž, při níž Michael na svých bedrech vláčí kříž s dalším raněným. Alespoň jedno malé překvapení nastane, když uslyšíte hlášku "storm troopers", kterou si Kanaďané vysloužili od svých německých protivníků, tu byste zde asi opravdu nečekali. Passchendaele je dalším z řady (anti)válečných filmů, který má však do epického vyobrazení historických události dost daleko a na rozdíl od Miracle at St. Anna, je na IMDB zas nadhodnocený… (6/10) ()

Reklama

Prekarkar 

všechny recenze uživatele

Vynikající kamera, skvělé herecké výkony a v neposlední řadě byla námětem reálná bitva 1. světové války, to jsou pro mě nosné pilíře tohoto filmu. Bitevní scény byly velmi realistické, ukazují krutost válek a jako protiklad láska a romantika, film ukazuje čistotu duší a povah lidí. Emotivně hodnotím dost vysoko a technicky také. ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

31.3.2010 ~ Kanadská romantika na bitevních polích První světové. Roku 1917 bojovalo v blátě první světové (Velké války) mj. i kanadské vojsko. Tenhle příběh je příběhem jednoho z kanadských vojáků, objevivším vše a strativším vše během jednoho hloupého dlouhého masakru. ~ V první řadě tu jde o romantiku, ve druhé řadě ještě o jednu romantiku a teprve zatím je válečný konflikt. I když se to kolem něj všechno motá. ~ Hlavně jsem rád, že někdo konečně také natočil První světovou. Druhou mám sice mnohem raději, lépe se orientuji, ale je fakt, že té je již vážně dost a dělá se, jako by snad jiný konflikt ani nebyl. A zrovna taková První světová byla neskutečný masakr. Ale zpět k filmu. ~ V roli ústřední postavy úplně všeho se představuje Paul Gross. Tohle jméno Vám možná nic neříká, ale vzpomeňte se na dobrosrdečného "zvláštního" kanadského vojenského policistu ze seriálu Směr jih a hned si vzpomenete, s kým máme tu čest. Tohohle chlapíka jsem od té doby snad nikde neviděl a hleďme, tady z něj máme režiséra, scénáristu a i představitele hlavní postavy Michaela Dunna (ve skutečnosti Paulova dědečka). Ten se vrací z jedné z bitev zpět do Kanady, do krátkého ošetřování jedné z pečovatelek. A tak trochu hrou osudu si jejich osudy propletou cestičku do těch nejméně hostinných míst planety té doby. ~ Vizuální kvality filmu jsou až překvapivě dobré. Vyobrazení První světové je sice umístěno tak na dvě místa, ale ta jsou vytvořena a zpracována tak, aby vzbudila ten správný pocit zmaru. Zákopová válka s tehdejšími "technologiemi". Takových mrtvých v jedné bitvě a úplně zbytečně. ~ Každopádně, Kanaďané v poli jsou vyobrazeni většinou tak chrabře, až to nevypadá reálně a Paulovi jsem Michaela nějak moc nevěřil a dalších pár drobností k vytknutí bych taky našel. Ve výsledku je to ale překvapivě zajímavý film a chopit se podobně tématu první světové páni Spielberg & Hanks namísto unylého Pacifiku, měli bychom tu další peckovní záležitost. ~ Další dvojice, které dohromady svedla nevlídná doba a další pár, kterému tato doba nepřála. Ale jako kniha by to bylo asi ještě lepší. ~ PS: Máte-li tu možnost, nekazte si film českým dabingem. Není vůbec špatný, ale mohl být i lepší. A hlas Paula Grosse je jedinečný. ()

MATADOR 

všechny recenze uživatele

Paul Gross jako režisér a hlavní protagonista Passchendaele. Jenž je zasazen do období první světové války, kdy kanadští vojáci svádí boje o opravdu mizerné čáry na strategických mapách. Počáteční a finální akce je více než působivá. A tak mi docela kazí dojem to, co je mezitím, i když na válečný film se to sice nehodí, ale nakonec si mne příběh získal, i když to mohlo být poněkud zkráceno. I tak se jedná o slušný válečný film, při kterém jen chybí prohloubení výsledného efektu z té romantické části. Působivé válečné drama, které je velmi jednoduché. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (11)

  • Snímka otvorila 10-dňový Medzinárodný filmový festival v Toronte - 2008. (MikaelSVK)
  • Film Passchendaele bude poprvé uveden 11.11.2008, v den Kanadského díkůvzdání a jeho autor říká, že příběh je odrazem vášně, odvahy a obětavosti. (Elleanor)
  • V roce 2008 získal snímek na kanadském Golden Reel Awards cenu pro finančně nejúspěšnější snímek. (Terva)

Reklama

Reklama