Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Vtipný, dojemný a mimořádně půvabný film Zvony od sv. Marie se co do zábavnosti zcela vyrovná svému předchůdci, oscarovému vítězi Farář u svatého Dominika (Oscar za nejlepší film roku 1944). Bing Crosby tu znovu vytváří svou ceněnou (Oscar za nejlepší mužský herecký výkon) roli kněze, otce O´Malleyho, který tentokrát dostane za úkol posoudit situaci na finančně upadající farní škole. Veselý a irsky bezstarostný O´Malley se ovšem brzy dostane do sporu s nesmlouvavě rozumnou sestrou představenou Mary Benediktou (Ingrid Bergman získala za svůj výkon Zlatý glóbus), jejíž názory na způsob výuky se od těch jeho poněkud liší. Více než jejich roztomilý souboj ovšem školu ohrožuje něco jiného – na pozemek má zálusk hrabivý byznysmen Horace P. Bogardus (Henry Travers – Život je krásný) a sestřičky i jejich žáky už může zachránit snad jen zázrak. Najde se pro tuhle ďábelskou situaci andělské řešení? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (24)

KrestanFilms 

všechny recenze uživatele

U tohoto filmu jsem musel mnoho přemýšlet. Nenese totiž jedno poselství, ale film se skládá z několika na sobě moc nezávislých nití. A každá má jiný charakter a je jinak zpracovaná. Takže prozatím to shrnu asi tak. Evidentně hlavní větev - Patricie - toho moc nenese a je dost diletantsky zpracovaná. Vedlejší, kde se sestry modlí aby jim snob daroval novou luxusní budovu, má poselství hluboké dost (o víře, jenž hory přenáší) - dokud se do toho nezačal míchat kněz. Takže ano - kdo má chuť shlédnout příjemný film, ať se klidně podívá. Ale protože tam je toho namixováno až moc, nemohu ho doporučit s čistým svědomím oficiálně. Ještě budu nějaký čas nad úpravou hodnocení přemýšlet... ()

classic 

všechny recenze uživatele

Ingrid Bergman je pre mňa múza,ktorú vidieť na plátne znamená jedine požehnanie s veľkým obdivom.Mám rád jej filmy,v ktorých stelesňuje charaktery rôznych postáv,a táto sa zaraďuje k tým,na ktoré budem spomínať. Bing Crosby je osobnosť,nevidel som s ním väčšie množstvo filmov,ale zatiaľ,čo viem je,že má talent na spev a taktiež herecké nadanie a dobrota.Predchádzajúci snímok od Lea McCareyho Going My Way,ktorý dostal 7 Academy Awards,medzi ktorými bol aj pre Binga za herecký výkon,nadvädzuje na výborný performance,začo má opäť nomináciu. Príbeh sa situuje na cirkevnú školu,do ktorej prichádza Bing,aby pomohol upadajúcej škole sa postaviť na kolená,a popritom má na starosť robiť dobré skutky,čo vie na výbornú... Tento počin má kvality ako predchádzajúci Going My Way,a to vďaka skvelým hercom,režisérovi Leovi,hudbe,piesňam,ale najmä ako decentne je podaný príbeh,z ktorého srší dobrota. Pri snímku sa dá prežiť pohodový oddych spojený s relaxom a scénami,na ktoré sa skvelo pozerá aj po takmer 70 rokov. ()

Reklama

Dale 

všechny recenze uživatele

Naivita bola už v jedničke dosť zjavná, no ešte to bolo celkom zvládnuteľné, aj vďaka iným prednostiam, ktoré Going My Way mal - lepší príbeh, vtipné momenty a hlavne Bing v úlohe mladého farára, ktorého metódy neboli úplne podľa predstáv konzervatívne zmýšľajúceho starého kňaza. Tu je tá naivita nielen znásobená, ale minimálne umocnená na tretiu. A celý film prejde bez jediného vzruchu (ak nepočítame kurz boxu sestry Ingrid :-) ako EKG pacienta, ktorý práve zomrel. Márne som čakal na niečo, čo ten film oživí - že niečo vyvedie niektorý zo žiakov, alebo že Ingrid zažije nejaký románik alebo aspoň citové vzplanutie (najlepšie ku Crosbym), ale nič. Všetky postavy sú ako z rozprávky z ríše dobra, dokonca aj spočiatku nevrlý Travers (ale čo čakať od herca, ktorý je ako stvorený pre úlohy milých a dobrých deduškov)... Ani žiadny emocionálne silný záver sa nekoná, aj keď ho zrejme tvorcovia zamýšľali. A toho doktora, čo každému na počkanie vykecá zdravotný stav svojich pacientov by som z fleku vyhodil, či niekedy to bola vec verejná a choroby iných sa bežne preberali, jedine pacient sa o svojom stave nemal nič dozvedieť? Tých nepochopiteľných vecí tam je viacero, ako stratenie Patsynho otca a následné vrátenie akoby nič po 14 rokoch. Ktorá žena by mu aspoň nevykričala, kde celú tú dobu bol, no tu to prešlo len tak, akoby sa vrátil po pár dňoch z pracovnej cesty. Všetci musia byť milí, usmiati, žiadne zvýšenie hlasu, žiadny náznak hnevu, proste dokonalá idylka, ktorá má od reality na míle ďaleko... ()

Damiel 

všechny recenze uživatele

Film plyne v téměř relaxační atmosféře a sledujeme málem dokonalý svět: například ostrý byznysman Bogardus chce nejdřív starou školní budovu koupit pro své podnikatelské zájmy a děti přestěhovat do konkurenční St. Victor’s. Pak se z něj mávnutím kouzelného proutku stane zbožný člověk a St. Mary’s naopak věnuje novou nádhernou budovu, co postavil. Jsou tu ale i smutnější momenty, hlavně když se O’Malley od lékaře dozví, že Benedicta trpí slabou tuberkulózou. Milovníci černobílé klasiky si přijdou na své a mohou si vychutnat někdejší filmařskou praxi: prakticky všechny dějové předěly odděluje „stmívačka“, jsou tu dlouhé pasáže bez jediného střihu, např. bezmála tříminutový rozhovor Benedicty s žačkou Patsy. Pro ostatní to bude nekonečná nuda. ()

Hedka 

všechny recenze uživatele

Predpokladám, že pre svoju jednoduchosť a "americkú dokonalosť" tento film súčasného diváka neosloví. Aj po vizuálnej stránke je to fakt slabé a zastaralé (primerane dobe, v ktorej vznikol), ale pre mňa to bola jedinečná lahôdka - tak isto ako jeho predchodca, Farár u svätého Dominika. Nielen preto, že občas rada relaxujem pri starých amerických filmoch, ale hlavne pre obsah samotného príbehu. Film má myšlienku, je výrečný, pravdivý, vtipný, milý a ...... jednoduchý. Američania urobili úžasnú vec, že to natočili počas vojny. V tých ťažkých časoch museli byť práve takéto filmy balzamom na dušu. A konečne som pochopila, prečo vtedajšia generácia tak milovala Ingrid Bergman. Je očarujúca! ()

Galerie (37)

Zajímavosti (12)

  • Sestra Benedikta (Ingrid Bergman) se narodila ve Švédsku, stejně jako její představitelka. Ingrid Bergman ve filmu zazpívá i písničku o jaru ve svém rodném jazyce. (Ganka)
  • Na natáčení dohlížel katolický kněz, který měl sloužit jako poradce filmového štábu. Během natáčení poslední scény filmu se Bing Crosby a Ingrid Bergman dohodli, že si z něj vystřelí a požádali režiséra, aby jim dovolil natočit záběr ještě jednou. V něm si jako kněz O'Malley a sestra Benedicta během rozloučení padli kolem krku a doprovodili ho vášnivým polibkem, zatímco skutečný kněz okamžitě vyskočil a křičel, že s danou scénou nesouhlasí. (StarsFan)
  • V roce 1945 získali Bing Crosby a Leo McCarey Oscara za nejlepšího herce a nejlepšího režiséra filmu Farář u svatého Dominika. Když Ingrid Bergman přebírala v tom samém roce Cenu Akademie také, prohlásila: "Jsem ráda, že jsem vyhrála, protože zítra začínám natáčet pokračování Faráře u svatého Dominika s Bingem Crosbym a Leem McCareym, a bála jsem se, že kdybych neměla Oscara, ani by se se mnou nebavili." (StarsFan)

Reklama

Reklama