Reklama

Reklama

O kapitalismu s láskou

  • USA Capitalism: A Love Story (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Prostřednictvím filmu O kapitalismu s láskou se Michale Moore vrací k tématu, které se objevuje v celé jeho kariéře: ničivý dopad dominance velkých korporací na každodenní život člověka. S humorem a bez úcty klade nepříjemnou otázku na cenu, kterou Amerika platí za svou lásku ke kapitalismu. Nachází klasické zaběhnuté symptomy lásky: klam, zneužívání a zradu. A 14 000 zrušených pracovních míst každý den. Film hledá odpověď na otázku: Kdo jsme a proč se chováme tak, jak se chováme?
Film začíná srovnáním současné americké společnosti s Římským impériem v době jeho úpadku. Různé reality show a zápasy ve wrestlingu, stejně jako kdysi římské „chléb a hry“, mají odvést pozornost a umlčet davy, jejichž jediným úkolem je pracovat a mlčet. Moore za současný stav viní všechny, Reaganem počínaje a Bushem konče, a přitom diváka provádí počínaje bahnem pojišťovacích podvodů přes Wall Street až na trh s finančními deriváty, který je „tak zlovolně nesrozumitelný, že ani experti nedokáží vysvětlit, jakým způsobem funguje“... A Moore se marně ptá: „Kde jsou naše pemníze?“ Oficiální propaganda lidem vtloukla do hlav, že kapitalismus je dobré zřízení poskytující tak velkou svobodu, že nakonec všichni mají šanci zbohatnout. Moore poukazuje na to, že největším zločinem je právě samotný kapitalismus, který umožňuje plnit kapsy několika málo vyvoleným na úkor všech ostatních... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (5)

Trailer 1

Recenze (137)

BMAJTZ 

všechny recenze uživatele

Tentokráte odkážu na osobu se kterou skutečně souhlasím. S komentářem od Tetsuo se naprosto ztotožňuji. Je fakt, že Moorovy dokumenty mají něco do sebe, bohužel sám Moore trochu pravdu překrucuje a snaží se ji naroubovat tak aby seděla do jeho názoru. Pokud je ale člověk schopen filtrovat osobní propagandu potom je tento dokument opravdu přínosem. ()

Crawler-D 

všechny recenze uživatele

Michael Moore si podráží větev zajímavé investigativity tím, že musí zesměšňovat všechno a všechny a dohánět věci do absurdnosti. Pak by mu člověk nevěřil nic. Tklivý hudební podkres vzbuzuje každou chvíli potutelný smích, protože ani Televizní noviny nejsou tak slzopudné. Začátek nabízí hned několik wtf momentů - jako když přirovnává otrocký systém starověkého Říma k současné Americe, nebo když vzbuzuje soucit s vystěhovávanými lidmi, ale neřeknene nám PROČ se tak děje. Má nám stačit, že to jsou sympatičtí Američané, na které si bez morálního oprávnění došlápla policie. To že se jedná o stádo blbců s vymytými mozky, které podepíše každou bankovní smlouvu, aniž by si ověřili věci týkající se výše úroků, je věc druhá. Michael Moore nechce kapitalismus a já čekal, jestli řekne, že chce komunismus, abych se mohl už zplna hrdla zasmát. On chce demokracii!...Otázka by ale měla spíš stát, jestli chce rovnost nebo svobodu (viz. sociologické práce Alexis de Tocquevilla), ale to by už nebyla taková demogogická švanda, že. ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Michael Moore je zaujatý, o tom žádná ale na druhou stranu se jedná o člověka, který se snaží ukázat, že to tu je špatně a snaží se nám ukázat, co přesně nefunguje. Navíc je u toho vtipný a je u toho hodně sžíravý. Za mě jsou jeho dokumenty prostě paráda a tenhle to pro mě také dokazuje. Jeho myšlenky s mými celkem souzní. ()

salalala 

všechny recenze uživatele

Je to takový půl na půl. Všichni víme, že Moore je fabulátor a manipulátor, tentokrát ale trošku přestřelil. Ty dojímavý příběhy vystěhovaných Američanů jsou sice zajímavý, ale všechno má dvě strany, že? Nečtou smlouvy, pak přijdou o dům. Suverénně nejzajímavější a nejvtipnější mi přišly pasáže o rozpoutané ekonomické recesi, tam jsem si říkal, že by na tom mohlo něco být a nejspíš taky je. Jenže Moore to trošku přebil těma příběhama předtím a potom. Vtipný to místy rozhodně je, je to dobře natočený, takže se na to dobře kouká, jen prostě myslim, že tentokrát to Moore s těma manipulacema a názorama decentně přehnal. 60% ()

Kryton 

všechny recenze uživatele

Někomu ukradnu myšlenku: Nejslabší Moore! Poslední Moore působí jednoznačně bez obalu a rovnou tlačí diváka do pozice jakou Moore chce. Vím, že tohle on prostě dělá. Jenže dříve se člověk i během dokumentu bavil a cítil i nadhled a člověk si pak dokázal i udělat svůj vlastní názor. No jasně dyť Moore je levičák a brojí proti USA dneška a glorifikoval např. Kubu. Jenže tady ty ubulené obličeje už působí za 1) tohle téma už člověk viděl vícekrát...mě to připomnělo jistý dokument o bankovní nadvládě světa. 2) bohužel se mě americký kapitalismus v 50.letech nedotkl. Tady je velký kámen úrazu. Tento dokument je výhradně USA USE ONLY. Vše je tam vysvětlováno prostému americkému dělníkovi polopaticky a jsou mu dány příklady, které chápe a zná. V případě Střední Evropy nepoužitelné. Palec nahoru mu dám a i hvězdu navíc za tu pásku u Wall Streetu. S čím přijde Moore příště? ()

Galerie (10)

Zajímavosti (7)

  • Film vyšiel aj pod ďalšími alternatívnymi názvami, a to The New Movie a Untitled Michael Moore Project. (MikaelSVK)
  • Dokument měl být původně přímým následovníkem Fahrenheit 9/11, ovšem poté, co byl Bush znovu zvolen za prezidenta se Moore rozhodl zaměřit více na korporační USA. Finanční krize v roce 2008 nakonec donutila Moora úplně změnit dosavadní zaměření filmu. (Othello)
  • Záznam prezidenta Franklina D. Roosevelta, jak hovoří o druhé listině práv, byl považován za ztracený. Moore ho objevil v jedné knihovně v Jižní Karolíně. (Othello)

Reklama

Reklama