Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V Anglii roku 1941 se připravuje skupina mladých československých vojáků na náročné úkoly v okupované vlasti. V té době nikdo z nich netuší, jaké konečné důsledky bude mít jejich čin pro historii. V malé osadě Ležáky na Chrudimsku se formuje nová odbojová skupina. Jejich úkol je jednoduchý - shromaždují zbraně na budoucí boj proti německému okupantovi. Na první pohled ale romantické údolí žije svým poklidným každodenním životem. Do místního mlýna nastupuje jako učedník cechu mlynářského Jan Pavliš, mladík původem s Pusté Rybné. V té době ještě netuší jak zásadně tato volba ovlivní jeho budoucí život. S příchodem nového roku se poblíž mlýna objevují i českoslovenští výsadkáři s úkolem koordinovat odbojovou činnost v Protektorátu. Honzík pochopí jediné, a to, že klidné období jeho života je pryč. Výsadkáři s pomocí obyvatel Ležáků a přilehlých Miřetic organizují různé odbojové akce, mezi nimiž je i jedna prioritní - připravit atentát na zastupujícího říšského protektora, Reinharda Heydricha. Důsledky tohoto činu na sebe nenechají dlouho čekat. Jak prožije osudové okamžiky mlynářský učedník? (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (61)

MrLinhy 

všechny recenze uživatele

Kdyby to režisér prostříhal a udělal by z toho cca 20 minutový dokument bavil by mě. Bylo to strašně zdlouhavé, často jsme usínal a hlavně jsem se nudil, herecké výkony na úrovni amatérského filmu :/ Čekal jsme, že ten konec bude aspoň troch emotivní, ale nic. Tato vesnice si zasloužilí dokument, který dopodrobna představí to co se tam stalo, ale Pilařovi se to vůbec nepovedlo, možná kdyby se toho chopil Steven Spielberg dopadlo by to jinak. ()

Reiner odpad!

všechny recenze uživatele

Absolutně film-dokument nekvalitně zpracován. Jednak "herecké" výkony jsou strašné a jednak ta "němčina" ... byl problém najít někoho, kdo aspoň trochu umí výslovnost?! Efekty, kamera, postavy - nuda, klišé, ... prostě slabota ve všem. Nepovedlo se. V ničem. A bohužel, ani p. Brzobohatý to nezachránil. ()

Reklama

Pttak 

všechny recenze uživatele

Jako rekonstrukce určitě dostačující. Popis jednotlivých osob před závěrečnýmí titulky rozhodně dobře přehledný, ale ty hrané scény vážně mohly být lépe zahrané o tom žádná. Ovšem záleží prostě, jak se na to díváte, jestli jako na film nebo jako na dokument. V každým případě si myslím, že i Ležáky by si zasloužily klasický celovečerní film jako mají Lidice. ()

Lottr 

všechny recenze uživatele

Konečně se do podvědomí diváků dostaly i dlouho opomíjené Ležáky ( stejně jako třeba Javoříčko ) Jen převeliká škoda, že zrovna takhle nepovedenou formou hraného dokumentu. Herecky naprosto příšerné, dialogy strašné a celkové zpracování je neuvěřitelně amatérské. Celá podoba dokumentu se mi příliš nezamlouvala a žádné nové, podstatné informace jsem se vlastně nedověděl, jen několik spekulací o osudech jednotlivých postav. V závěru potěší i dojmou dobové fotografie obětí a stručný popisek o jejich životě. Film mi sice v paměti nezůstane, ale osudy obyvatel Ležáků rozhodně ano! ()

Avalon820 

všechny recenze uživatele

Takováto velká témata si zasluhují také patřičnou úctu, to je bez debat. Jako dokument nelze toto dílo příliš brát, jde pouze zfimovaný popis děje, o filmu však také nemůže být řeč, v tomto směru bylo zpracování špatné, akceptovatelné pouze v případě, jednalo-li by se o amatérský film. Proto autoři tento výtvor takticky označili jako filmový dokument, což může v divákovi vyvolat pocit, že může jít o zajímavou podívanou, ale jedná se však o velmi podprůměrné, nedotažené cosi. Zachraňuje to jen doprovodný text čtený Radoslavem Brzobohatým. Protože jinak... ani nechci pomyslet. Téma Léžáky buď veloklepě a s úctou, nebo radši vůbec. Ale rozhodně ne takhle. ()

Galerie (20)

Zajímavosti (18)

  • Před zapálením osady byla rozbita domovní okna a shozeny střešní tašky, aby plameny měly větší rozsah. Švandův mlýn byl zapálen až jako poslední. Většina policistů během vypalování osady pila alkohol a dění v osadě fotografovala. [Zdroj: Stream.cz] (majky19)
  • V roce 1978 a opětovně v roce 1995 bylo pietní území v Ležácích prohlášeno Národní kulturní památkou. V roce 2008 přešla zpráva území Ležáků pod státní příspěvkovou organizaci Památník Lidice. [Zdroj: Stream.cz] (majky19)
  • V okolí Ležáků působily od října 1941 do dubna 1942 celkem čtyři výsadky z Anglie – PERCENTAGE, SILVER A, SILVER B A INTRANSITIVE. [Zdroj: Stream.cz] (majky19)

Reklama

Reklama