Reklama

Reklama

Stařec a moře

  • USA The Old Man and the Sea (více)

Obsahy(1)

Adaptace novely Ernesta Hemingwaye vypráví příběh starého kubánského rybáře Santiaga, který se vydává na svůj poslední velký lov. První filmové zpracování proslulé předlohy, které v roce 1957 za Freda Zinnemanna dokončil John Sturges. V hlavní roli exceluje Spencer Tracy. (oficiální text distributora)

Recenze (71)

Gyrphos123 

všechny recenze uživatele

Film zpracován dost přesně podle předlohy, ale to je asi tak všechno, co tenhle film má k dobru. Ani jako kniha ani jako film mě to nebavilo, je to skoro o ničem.Chápu, že kniha v sobě má hlubší myšlenku, ale nesedlo mi to. Dost jsem se musel snažit, abych to dokoukl celé. Nedoporučuju nikomu, kdo nechce ztrácet čas, nudit se a nemusí se připravovat k maturitě . ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Geniální Spencer Tracy v roli nezdolného starce odvážně bojujícího o obrovskou rybu i o holý život. Tracymu lze uvěřit každý výraz tváře a každé přimhouření oka, velký pan herec. Snímek byl jedním z nejdražších filmů své doby. Velká ryba - marlin, česky plachetník - sice není Moby Dick, ale filmově je zajímavější než Bílá velryba od Johna Hustona. Výtečná je Hemingwayova kniha oceněná Nobelovou cenou, vynikající je i obtížné filmové zpracování od mého oblíbence Johna Sturgese, navíc již barevné. Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=2VHqQ3FyWVU ()

Reklama

kinderman 

všechny recenze uživatele

Tohle měl natočit František Vláčil. Vyhodil by vypravěče i většinu scén s chlapcem a soustředil by se na duchovní přesah téměř mlčenlivého souboje Rudolfa Hrušínského s merlinem a posléze žraloky. Doprovázeno maximálně tak hudebními ruchy Zdeňka Lišky. Moře by se točilo na Hostivařské přehradě, sny o Africe ve Dvoře Králové nad Labem. Makety merlina a žraloků by vyrobil a rozpohyboval Karel Zeman. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Knihu jsem nečetl a možná by se mi i líbila víc, ale po tomto filmovém zpracování se u mě projevila ztráta veškeré případné motivace. Velkým problémem je přítomnost nudy, která je u stopáže 86 minut těžko omluvitelná (své dělá také monotónní, uspávací hlas vypravěče). Záporný bod si film připisuje i za hodně divnou postavu chlapce, který se chová přespříliš dospěle a jeho představitel zničí celou svoji roli v okamžiku, kdy vypravěč oznámí klukův pláč, ale ten nejenže nemá na obličeji ani slzu, ještě si místo očí otírá čelo, jako kdyby tam měl pot (to jsem se u filmu začal nepokrytě smát). Spornou složkou je také technická stránka. Na začátku mě překvapila kvalitní barevná kamera (s ohledem na rok vzniku), jenže pak se ukázala jako silně amatérská při scénách na moři, a to kdykoliv se objevila ona ryba (vypadalo to, jako kdyby se pouštěla jedna scéna pořád dokola a pouze se do záběru vtěsnala postava rybáře; doufám, že to tak nebylo doopravdy, to by u mě film ztratil veškerou zbývající vážnost). A naivní plácání paličkou po žralocích mi taky moc nesedlo. Takže film musel držet nad vodou (a to doslova) hlavní představitel, který byl ve své roli přesný a nebýt jeho, šel bych s hodnocením možná ještě níž (příběh + jeho poselství by mohl být fajn, ale to by ho tvůrci nesměli podat takovouhle otřesnou formou). ()

xaver 

všechny recenze uživatele

Hemingwayovou novelu jsem četl ještě na střední škole. Mimo jiné i za ni, anebo hlavně kvůli ni dostal Nobelovou cenu za literaturu. Proto jsem se na film díval s velkým očekáváním. Ne, že by mě zklamal, Spencer Tracy jako starý rybář byl vynikající, ale něco tomu snímku chybělo, nevím přesně co, ale nebylo to ono. Asi to bude tím, že pokud čte divák nejdřív předlohu, tak je potom silně ovlivněn. Proto dávám "jenom" 4*. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (7)

  • Ernest Hemingway byl po zhlédnutí filmu nespokojen a prohlásil, že Spencer Tracy vypadal více jako bohatý starý herec, než jako prostý rybář z Kuby. (D3VIL)
  • Ako poradca pri natáčaní bol angažovaný český hudobný skladateľ, fotograf, moreplavec a dobrodruh Eduard Ingriš, ktorý z Česko-Slovenska odišiel roku 1947. Najprv žil v Peru, neskôr v Spojených štátoch amerických. (Šuplík)
  • Ve filmu si v malé roli turistky zahrála i čtvrtá žena Hemingwaye Mary. (Ollie235)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno