Reklama

Reklama

VOD (1)

V polovině 80. let došlo na anglickém venkově ke znásilnění a vraždám dvou mladých dívek. Policisté byli při pátrání po pachateli bezradní, dokud se nerozhodli využít průlomovou metodu – analýzu DNA... V roce 1983 je ve vesnici Leicester znásilněna a zavražděna 15letá Linda Mannová. Vyšetřování se ujímá vrchní superintendent David Baker se svým týmem. Baker je přesvědčený o tom, že vrahem je někdo z místních, ale ani po měsících pátrání a výslechů se nepodaří vysledovat podezřelého. Vědec Alec Jeffreys mezitím objeví unikátní techniku, jak číst lidskou DNA a poprvé ji využije na praktickém příkladu, kdy pomůže u soudu obhájit údajného ilegálního imigranta. Uplynou tři roky a v Leicesteru dojde k dalšímu znásilnění a vraždě. Obětí je 15letá Dawn Ashworthová. I její smrt vyšetřuje Baker, kterému začne být jasné, že obě dívky nejspíš zabil stejný pachatel. K vraždě Dawn se přizná jeden z místních mladíků. Baker se doslechne o Jeffreysových objevech a osloví ho, zda by nechtěl pomoci při vyšetřování. Jeffreys souhlasí a hned prokáže nevinu mladíka, který se přiznal jen, aby se předvedl před spolužáky. Baker je se svými lidmi vlastně na začátku a společně s Jeffreysem ewe rozhodnou pro experiment - pokusí se vzít vzorek krve všem mužům, kteří v době vražd žili v Leicesteru. Vzorky jsou odebírány tisícům mužů a policie vyslýchá ty, kteří vzorek odmítají podat... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (39)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Zmiňuje to zde každý druhý a při sledování to pak nesporně napadne úplně každého, ale to naprosto nic nemění na prostém faktu, že toto prostě je každým coulem "znovuobnovení" konceptu cyklu Dobrodružství kriminalistiky v britském podání. Simm s Threlfallem tradičně výteční, atmosféra ponurá, průběh napínavý i sympaticky osobní a tak jedinou nevýhodou je, že být obě epizody pokráceny o cca deset minut, tak by to nemělo žádný dopad na cokoli. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Jak jsem se dozvěděl z ostatních komentářů, tak by se mělo jednat o dvoudílnej seriál, ale já jsem to v televizi viděl dohromady v jednom kuse. Nicméně asi jsem vytušil, kde první díl končí a druhej začíná. Takže první díl je bez debat výbornej. Je napínavej, má atmosféru a na konci přijde zajímavej zvrat ve vyšetřování. To by bylo minimálně na 4 hvězdy. Jenže pak přijde nemastnej, neslanej druhej díl, kterej je teda hlavně o tom pátrání po DNA. To je zrovna takový téma, že to moc zábavně asi natočit ani nejde. Když to budu hodnotit jako celek, tak je to na 3 hvězdy. Asi by bylo lepší o tomto případu natočit normální dokument. ()

Reklama

Ukrizku 

všechny recenze uživatele

Chyběl mi profil vraha, ale to je můj problém, že se nespokojím s pouhým zatčením. To té poslední chvíle skvělý zážitek. Jen mi prostě vrtá hlavou inspektorovo konstatování, že vraždil po rozchodu, přičemž prvně byl v domácnosti s ženou a dítětem a podruhé má po boku vášnivě bránící přítelkyni. Něco mi asi uniklo. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Britská minisérie, která se mírně liší od ostatních, protože jsem se zaměřila víc na skutečnosti odehrávající se v souvislosti s vraždami, ale z jiného úhlu pohledu. Nesmírně obdivuji ten zápal, obrovské nasazení a čas, který tomuto případu věnoval nejen policista Baker, ale potažmo i lékař a vědec Alec Jeffreys, který na úkor své rodiny, hledal souvislosti s právě objeveným zázrakem, kterou je genetická informace v DNA a je u každého jednotlivce odlišná. Otestovat téměř 5000 lidí.....neskutečné ! Jak dlouho jim trvalo, než dopadli vraha? To už se dozvíte z této dvoudílné minisérie, která se možná dočká pokračování. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Britská policie si neví rady s nalezením sériového vraha a tak sáhne po tehdy neortodoxní metodě - testům DNA. To její už tak mravenčí práci udělá sice ještě nitěrnější, ale vede to k úspěchu a to je hlavní. To přirovnání k Dobrodružství kriminalistiky sedí, protože série také vypráví o jedné z přelomových metod, bez které, podobně jako třeba bez otisků prstů, už policejní vyšetřování neumíme představit. Pánové Baker a Jeffreys si zaslouží absolutorium za trpělivost a obětavost, díky níž se riziko úniků před spravedlností výrazně snížilo. 80% ()

Galerie (18)

Zajímavosti (3)

  • Sir Jeffreys (do šlechtického stavu byl povýšen v roce 1994 za zásluhy o genetiku) stojí i za dnes nejčastěji používanými DNA markery ve forenzní analýze, testech otcovství a genealogii. Poprvé je využil při ztotožnění ostatků nacistického zločince Josefa Mengeleho v roce 1990, které porovnával s DNA jeho syna. (monika.harca)

Reklama

Reklama