Reklama

Reklama

Maltézský sokol

  • USA The Maltese Falcon (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Soukromý detektiv Sam Spade přijímá od půvabné klientky zakázku, která ho postaví nejen do role podezřelého z vraždy svého společníka, ale především do čela nemilosrdného lovu na černého sokola, který je klíčem k obrovskému majetku. Ve tvrdé hře o peníze i o život kličkuje před podezřívavou policií, chladnokrevně kombinuje se zájmy gangsterského klanu a cynicky překonává vztah, kterému by mohl podlehnout. Poznámky: Vynikající režijní debut Johna Hustona a filmový přepis detektivního příběhu klasika americké drsné školy Dashiella Hammetta. S Bogartovým Samem Spadem přichází na filmové plátno antihrdina a tzv. film noir, zobrazující korupci, zradu, zklamání, cynismus a deziluzi. Maximálně respektuje Hammettovu předlohu a získává nominaci na Oscara za nejlepší film roku 1941. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (243)

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Humphrey je opět tady a nejedná se o nic jiného než menší větší variaci na Phila Marlowa. Soukromé očko Sam Spade je úplnou náhodou přesně takový jako Phil Marlow v Big sleep, jediné štěstí Johna Hustona je, že Humphrey Bogart je prostě herec pro tyto role stvořený. V jeho rukou jsou všichni detektivové stejní a nejsou to ani Sam Spade ani Phil Marlow, ale jsou Humphrey Bogartem, protože on je dělá natolik dokonalými a působivými jak jen to lze. Maltézský sokol je další film-noir v kariéře Bogarta a je pouze dobře, že se nebojí opakovat, protože kvalitní filmy a postavy se klidně můžou točit dokola. V dnešní době by tento film při klasických postupech a s jiným hercem neměl podle mě velký úspěch a scénář by byl jistě několikrát přepsán, ale i tak kvality černobílého sokola jsou jasné a pro milovníky filmu noir je to další stavební kámen pro sochu Humphreye Bogarta :) ()

lesumir 

všechny recenze uživatele

Poslední noirko mě silně zklamalo, takže jsem tuhle bombastickou drogu na chvíli vypustil, a až Maltezácký Sokol mi zase vrátil mojí oblibu do tohohle žánrů. Co si budeme nalhávat, Humphrey Bogart je jasnou zárukou úspěchu, jeho herecké výkony byly vždycky stabilní a jeho charismá vždycky zářilo na míle daleko. V roli cynického a bezstarostého soukromého detektiva zase zazářil stejně, jako v Hlubokém spánku, kde se zápletka trošku opakuje, tentokrát však bez zmačkaného pláště a nerozžehlené košile, ale upravený a neodolatelný jako v Casablance. Roli jeho "vyvolené" dostala na starost Mary Astor, která mi ovšem vůbec neseděla a zařadil bych ji dobou tak o deset let zpátky, vzhledově i výkonem, připadala mi hodně prkenná a plná mechanického opakování. Bogartovi nikdo nevyrovnává, ani opěvovaný Peter Lorre, který svým "vlažným" výkonem mě nijak nepřesvědčil a spíše boural atmosféru napínavého noirka. ()

Reklama

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Americký spisovateľ Dashiell Hammett napísal v roku 1930 svoj v poradí tretí román, ktorý nazval "Maltézský sokol". Je to detektívno kriminálny príbeh, ktorý sa točí okolo záhadnej a veľmi vzácnej sošky sokola. V roku 1941 bol natočený podľa tejto literárnej predlohy rovnomenný snímok. Režíroval ho John Huston. Je to jeden z prvých noir-filmov. Po prečítaní knihy som bol na jej filmovú adaptáciu veľmi zvedavý. Kniha ma zaujala, dobre sa mi čítala, no a na čiernobielom noir-snímku som si doslova zgustol. ***** ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Maltézského sokola jsem viděla před dávnými lety a přestože jsem si děj příliš nepamatovala, přetrvával ve mně příjemný pocit z jeho noirové atmosféry. Teď, po opětovném zhlédnutí, se jsem se v tom pocitu jen utvrdila, ale překvapilo mě, jak mi tady herecký projev Humphreyho Bogarta připadal plochý a mechanický - vzhledem třeba k výkonům v Africké královně nebo Pokladu na Sierra Madre. Rovněž nechápu ódy na výkon Mary Astor v roli osudové ženy, to se však netýká srdceryvného finále, kde jsou oba opravdu bezchybní. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Nemôžem inak, opäť hviezdička dolu. Už samotný autor predlohy Dashiell Hammett v mojich očiach zaostáva za Raymondom Chandlerom. Humprey Bogart bol stávkou na istotu, ale ani on sa nevyhol niektorým slabším chvíľkam. A John Huston na režisérskej stoličke iba začínal. Pritom títo traja stvorili Maltézskeho sokola. Okrem nich ma už zaujal akurát tak ružomberčan Peter Lorre. Zvyšok som vnímal ako neprehľadnú zmäť postáv a vzťahov, rýchlopalné dialógy, teatrálne herecké výkony a nepodarený dabing. Ale aj keď sa nemôžem stotožniť s dobrými kritikami a hodnoteniami, tri hviezdičky odo mňa v žiadnom prípade neznamenajú odmietnutie tohto filmu. ()

Galerie (82)

Zajímavosti (50)

  • Film byl natočen během dvou měsíců a stál necelých 300 000 dolarů. (Kulmon)
  • Podle Amerického filmového institutu 6. nejlepší film v žánru "Mysteriózní" (2008). (džanik)
  • Po úspěchu snímku se „Warneři“ rozhodli natočit pokračování. Režisér John Huston připravil scénář, který byl nadepsán „Three Strangers“ (Tři cizinci) a počítalo se s hlavními postavami z „Maltézského Sokola“, zvláště se Samem. Dashiell Hammett, autor knižní předlohy, však ještě před rozběhnutím natáčení studio upozornil, že ačkoli (studio) vlastní práva na knihu, tak práva k postavám vlastní on. A tak se Three Strangers (1946) natočili s odlišnými postavami. Dvojice herců Peter Lorre a Sydney Greenstreet si však i tak zahrála v obou filmech. (džanik)

Související novinky

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

Co dalšího chystá tvůrce Dámského gambitu?

09.12.2020

Seriál Dámský gambit na Netflixu zaznamenal obří úspěch, dokonce takový, že krátce po jeho premiéře vzrostl zájem o šachovnice s figurkami o desítky a někde dokonce i stovky procent. Jednu z… (více)

Reklama

Reklama