Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Filmové zpracování novely Bohumila Hrabala vypráví o skupině sympatických podvodníčků a jedněch krásných nevinných očích. Bizarní příběh se odehrává v létě 1947, kdy narůstala hrozba likvidace drobných živností. Této dobové atmosféry využije parta falešných pojišťováků a začne ustrašeným řezníkům, holičům, drogistům či ševcům nabízet ve své „Opoře ve stáří“ jakousi pomyslnou ochranu před neodvratitelnou společenskou katastrofou. A přestože se parádně a s patřičnou nadřazeností baví na účet důvěřivé slepoty svých klientů, nakonec sami nedopadnou nejlépe… Režisér Dušan Klein obsadil do rolí drobných živnostníků i falešných pojišťováků a dalších postav z léta roku 1947 Josefa Abrháma, Pavla Zedníčka, Viktora Preisse, Pavla Kříže, Zlatu Adamovskou, Markétu Hrubešovou a další známé herce. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (99)

vinducha 

všechny recenze uživatele

Tak tady nevím , jen protože tuhle nádhernou záležitost nerežíroval dvorní režisér páně Hrabalův , J.Menzel , tak to má jen 57 % , totální nesmysl , hned vám dávám pane Kleine 5 hvězd . Jako rodák z Kutné Hory musím taky poznamenat , že pokud byste  na Palackého náměstí hledali tu kašnu , tak ta se tam nacházela jen pro potřeby filmařů v době natáčení , ale dle mého , klidně by se tam hodila :-) ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Příběh bizarního rázu nás přenese do roku 1947, kdy se hromadila hrozba likvidace drobných živností. Této atmosféry využije vykutálená partička podvodných pojišťováků a začne živnostníkům, obávajícím se o svoji živnost, nabízet něco jako pomyslnou ochranu před jistou pohromou. A přestože se baví na účet svých slepě důvěřivých klientů, nakonec to budou právě oni, co budou za svoje podvodné jednání pykat. Režisér Dušan Klein si vzal na mušku jednu z dalších novel Bohumila Hrabala a zvolil pro ni, navzdory tomu, že byl film kdysi uveden do kin, televizní formát. Ten nedovolil rozehrát něco víc, než na co jsem jako divák zvyklý z většiny standardně odvedených televizních her. Zde mám však pocit, že Klein šel ještě hluboko pod svoje možnosti a schopnosti. Navíc se evidentně spoléhal na kvalitní herecké obsazení. S danými možnostmi se nejlépe vyrovnal uhlazený Pavel Kříž, i někteří jeho další herečtí kolegové na sebe chtěli upozornit, ale jejich snaha skončila jen u pitvoření, protože scénář se na takové, vesměs pitvořivé epizodky o ničem, postupně rozpadl. Vyšel z toho nedobře zvládnutý film s vyloženě ošklivým a rušivým televizním vizuálem, který v kinech neměl co pohledávat, ale ani v televizi velké ovace nesklidí. Pan Hrabal to měl ve své knize jistě jinak a mnohem lépe promyšlené. Mé hodnocení: 20% ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Jak kdyby Dušan Klein natočil film po vzoru toho nejlepšího z Menzela a Hrabala, kterému ale ta chemie Menzela a Hrabala chybí. Ze začátku je sice hodně znát, že jde o postavičky z Hrabalova světa, ale solidní herecký koncert utne nuda a absence takového toho melancholického humoru, který ke dvojce Menzel a Hrabal prostě patří. ()

CaptainNor 

všechny recenze uživatele

Jak je vidět už na třetím příkladu, převést Bohumila Hrabala do filmové podoby není vůbec jednoduché ani pro dobrého režiséra. A tak podobně jako Petr Koliha, o Věře Caisové ani nemluvě, i Dušan Klein šlápl vedle. Přesto, že nominoval výtečné herce, výsledek je neslaný, nemastný a splývá v chuchvalec neustálého blábolení, které je hrabalovské řeči hodně vzdálené. A Pavel Kříž je jen a jen Štěpán Šafránek - nic víc, nic míň. Ač nerad, důvod k druhé hvězdičce jsem nenašel. ()

macetoma 

všechny recenze uživatele

Dávám tři hvězdy. Málokdo umí převést Hrabala na filmové plátno. Pan Klein mezi ty vyvolené rozhodně nepatří. Drží to pohromadě jen výborné výkony naší herecké elity, jinak by to bylo tak na dvě hvězdy a možná ani to ne. Toto není ten Hrabal, na kterého jsme zvyklí a kterého jsem čekal. Něco tomu zkrátka chybí, neboli nemá to koule. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (5)

  • Film se točil v Kutné hoře a Praze - Dejvicích. (M.B)
  • Ve snímku hraje Naďa Konvalinková se svou dcerou Karolínou Kaiserovou. (M.B)
  • Ve scéně, která se odehrává na Benátské noci, zazní při slavnostním ohňostroji skladba Josefa Leopolda Zvonaře „Čechy krásné, Čechy mé“. (majky19)

Reklama

Reklama