Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (456)

troufalka 

všechny recenze uživatele

"Neomračujte mě svou vzdělaností! Mám to ve vaší složce!"                                                                                         Mladý ambiciózní a výstřední důstojník má poněkud obtíže s vojenskou morálkou. Přesto je vybrán pro speciální úkol. Rád si hraje s ohněm, boří předsudky a posunuje hranice. Stane se hrdninou nebo pouhou loutkou v rukách svých nadřízených? Vítězství ještě nemusí znamenat výhru a domov nemusí být nutně místo, kde jsme se narodili. Dobrý výběr herců - Peter O'Toole modrooký bonďák oblečený do bílého roucha ve stejném záběru s charimatickým snědým Omarem Sharifem v rouše černém. Ale nemylme se, nejde o jednoduchou symboliku dobra a zla, jde o střet dvou naprosto rozdílých světů. Ten druhý můžeme poznat, třeba si i zamilovat, ale nemůžeme nikdy popřít své kořeny, ze kterých jsme vzešli.                                Challenge Tour říjen 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Pro mě ten největší snímek, který kdy vznikl. A hledisko formální nádhery, dokonalosti a vynikajícího filmařského umu je tu pouze druhořadým. Peter O'Toole jako Lawrence totiž neuvěřitelně ztvárnil člověka jako bytost usilující, bytost bojující, bytost, která nakonec chtíc nechtíc narazí na strop svých možností. Nevím, jestli byl snímek takto zamýšlen, ale pro mě se jedná o spirituální zážitek nejvyššího stupně. ()

Reklama

Tommy987 

všechny recenze uživatele

Lawrence z Arábie je definíciou slova veľkofilm, so všetkou veľkoleposťou, epickosťou a megalomanstvom, čo k tomu patrí. Je asi zbytočné ospevovať dokonalé formálne prevedenie filmu, malebnú kameru či grandióznu hudbu, lebo sú to jednak priam notoricky známe fakty a jednak to ani nebolo to, čo ma na filme najviac zaujalo. Odzbrojujúce bolo sledovať brilantné psychologické rozpitvávanie Lawrencovho charakteru, jeho postupné zmeny a návraty. Lawrence bol nepochybne veľmi komplikovanou osobnosťou a film ho zo začiatku zobrazuje ako srandistu, možno trochu roztržitého, trochu neposlušného poručíka. Postupne potom sledujeme jeho očarenie arabskou krajinou, púšťou a ľuďmi, jeho vycibrené diplomatické schopnosti, ktorými dokáže prinútiť ku kompromisom aj ľudí, ktorí sa už dlhú dobu vyslovene nenávideli, naviac sú členmi tak tvrdohlavého a horkokrvného národa, ako sú Arabi, aby nakoniec prerástol do polohy akéhosi hrdinu-antihrdinu, zmietaného medzi túžbou niečo dokázať (oslobodiť Arabov a vybojovať pre nich vlastnú krajinu) a vlastným egom a aroganciou. Lawrence sa nám v istom zmysle mení na pološialenca (počas bojov a niekedy aj mimo nich si až nezdravo užíva zabíjanie a popravy), samozvaného arabského „mesiáša“, ktorý sám seba porovnáva s Mojžišom či Ježišom a pre ktorého jeho pôvodné ideály a priateľstvo so Sherifom Alim strácajú na váhe a oveľa dôležitejšou sa stáva vlastná dôležitosť v celom dianí... Megadlhá, takmer štvorhodinová stopáž dáva tomuto psychologickému procesu skutočne veľmi veľa priestoru a k jeho dokonalosti nemálo prispieva aj majstrovský výkon Petra O’Toola, ktorému Akadémia mimoriadne ukrivdila, keď sošku toho roku získal Gregory Peck za To Kill a Mockingbird (ten bol síce tiež vynikajúci, ale na O’Toolov záchvat geniality imho skrátka nemal). Ostatní herci však tiež nezaostávajú a či už ide o Aleca Guinessa, Anthony Quinna alebo Omara Sharifa, všetci predvádzajú bravúrne výkony. Lawrence z Arábie je právom radený medzi najväčšie filmové klenoty a do TOP listu tu aj na IMDb, je predvedením majstrovského filmárskeho umenia a filmom, na ktorý len tak nezabudnem. Slovami Stevena Spielberga: A miracle of film! 10/10 ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,DOKUD SE ARABSKÉ KMENY BUDOU BÍT MEZI SEBOU, DO TÉ DOBY BUDOU MALÝMI A HLOUPÝMI LIDMI. NENASYTNÝMI, BARBARSKÝMI A KRUTÝMI …..“ /// Parádní pocta jedný legendě. Film, ve kterým je třeba hledat i hlubší politický souvislosti, film plnej filmový hudby, krásnejch exteriérů a zvláštní atmosféry. Střet dvou kultur, ale není hlavním tématem. Spíš jde o osobnost Edwarda Lawrence, o vystižení pocitů a touhu prosadit arabskou nezávislost. Výpravnej epos, hodně zvláštní příběh, kterej by dneska působil (zřejmě) jinak. Nevadí, že tu chybí romantika (k ženě), dobrodružně založená osoba zde najde (objeví) mnohem víc než prachsprostý politikaření a vodříkání životopisu jedný osobnosti. Troufnu si tvrdit, že novější háv by tomuhle pánovi slušel. Ovšem …. není nezbytnej! P.S.: (Nevím jak vy, ale já miluju režisérský verze!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, že i dobrej film může začínat 5ti minutovou tmou. 2.) Nechápu, proč je bejt Arabem trnitější, než jsem čekal. 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

RUSSELL 

všechny recenze uživatele

Sir David Lean dal pojmu „výpravný“ nový rozměr. Jeho Lawrence of Arabia je monumentální opus, jenž i dnes zůstává nadčasovým dílem gigantických rozměrů. Film obsahuje vše od velkolepých bojových scén až po politicko-filozofický přesah. Postava T.E. Lawrence je rozpracovaná do sebemenších detailů a zdárně mu sekunduje plejáda úžasných vedlejších postav. I přes skoro 4 hodinovou stopáž mě to ani chvilku nenudilo – děj má spád, a ač se tomu nechce věřit, neobsahuje žádnou vatu. Při odchodu z kina jsem zaslechl tři postarší dámy, jak si říkají, že to jako bylo celkem dobrý, ale chtělo by to prostříhat – s tím já rozhodně nesouhlasím. Z definitivní verze filmu bych nevyňal ani minutu, vše má své jasně dané místo a film je dokonalý tak, jak je. Od začátku do konce jde o jasnou vizi, která byla naprosto perfektně a bezchybně zrealizována. Škoda, že už se takové filmy netočí. ()

Galerie (226)

Zajímavosti (68)

  • Ve filmu je téměř všechen pohyb veden zleva doprava. David Lean řekl, že chtěl, aby film vypadal jako cesta. (HellFire)
  • O svém životě sepsal T. E. Lawrence knihu „Seven Pillars of Wisdom“ doplněnou „Revolt in the Desert“. První knihu však odmítal uveřejnit a četlo ji za jeho života pouze 120 lidí. Vydána byla až po jeho smrti. (Kulmon)
  • Arabské ženy ve filmu jsou dovezené egyptské křesťanky. Žádná ortodoxní muslimská arabská žena by se totiž nenechala filmovat. (topesto)

Související novinky

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Omar Sharif 1932 – 2015

Omar Sharif 1932 – 2015

11.07.2015

Ve věku 83 let nás dnes opustil egyptský herec Omar Sharif. Charismatická legenda zemřela na infarkt v nemocnici v Káhiře a zanechala po sobě nejen syna Tareka, ale také šedesátiletou kariéru… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)

Reklama

Reklama