Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Policista John McClane přilétá na Vánoce do Los Angeles za svou manželkou Holly a dětmi. Holly pracuje pro japonskou společnost Nakatomi, v jejímž mrakodrapu se právě koná vánoční večírek. Holly odešla z New Yorku za prací, zatímco John tam zůstal. Nyní zjišťuje, že Holly používá v práci své jméno za svobodna. Jde se do koupelny upravit a mezitím do budovy přijíždějí ozbrojení muži. Zabijí strážce, uzamknou výtahy, všechny vchody a odpojí telefony. Potom proniknou na večírek a John z koupelny zaslechne střelbu. Podaří se mu nepozorovaně utéct do vyššího patra, kam později útočníci odvedou ředitele společnosti Nakatomi. Chtějí po něm přístupové heslo k počítači, který mimo jiné řídí trezor, ze kterého chtějí ukrást dluhopisy v hodnotě stovek milionů... Ředitel se jim snaží vysvětlit, že trezor má sedm zámků a on zná kód pouze k jednomu – a i ten jim odmítne dát. Hans, vůdce útočníků, ho zastřelí. John spustí požární alarm, aby přivolal pomoc, ale útočníci zavolají hasičům, že poplach je falešný. Díky tomu ale zjistili, že je někdo v horním patře, a pošlou tam muže se zbraní... John teroristu zabije, sebere mu zbraň a vysílačku a jeho tělo pošle dolů výtahem. Bratr zavražděného, Karl, chce Johna ihned najít a pomstít se. John použije ukradenou vysílačku a snaží se přivolat pomoc, ale jeho volání slyší i teroristé a dojde jim, že John bude někde na střeše. Volání zachytí i policie, ale nevěří Johnovi, že se něco děje. Když pak ale ve vysílačce zaslechnou střelbu, pošlou tam na kontrolu hlídku. Seržant Powell dojede do Nakatomi, promluví si se strážným, což je ale nastrčený terorista, a v klidu odjíždí s tím, že nic podezřelého nenašel. Když ho John vidí odjíždět, vyhodí z okna mrtvolu dalšího teroristy, kterého při přestřelce zabil, a začne z okna střílet... (TV Prima)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (1 319)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Účinkovaním vo filme "Smrtonostná pasca" naštartoval Bruce Willis svoju hviezdnu hollywoodsku karieru. V tomto akčnom thrillery stvárnil hlavnú úlohu, drsného policajta Johna McClanea, ktorý musí čeliť celej bande bezcitných, nemeckých teroristov, čo obsadili počas snobského, vianočného večierku výškovú budovu v centre Los Angeles. V roku 1988 bol Willis v podstate ešte len mladý, neopozeraný herec, ale už vtedy muselo byť každému vnímavému divákovi jasné, že sa z neho v krátkom čase stane nová akčná ikona. **** ()

kinej 

všechny recenze uživatele

Jedna z klasik akčního žánru. Film vyzdvihují originální zápletka, nevídané akční scény a také postavy Bruce Willise a hlavně Allana Rickmana. To jak „postaru“ skoro realisticky si hlavní hrdiny poradí se teroristy působí i po letech. Film nemusí být žádné oduševnělé veledílo, aby se stal kultovním a Die Hard je toho důkazem. ()

Reklama

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Skutečnost, že americký filmový průmysl vedou židé, cenzuru katolíci a diváci jsou protestanti, ukazuje na tamní mimořádnou spolupráci: jedněm jdou do kapsy výdělky, druzí zajistí odstřiháním závadností návštěvnost a třetí se přijdou poveselit do kina. Nestojí právě na tomto velký trik Hollywoodu, o němž vypráví první Smrtonosná past? Na elementární úrovni ten film můžeme samozřejmě číst jako příběh o newyorském policajtovi, který vystřílí bandu teroristů, ale vedle toho tu máme i příběh o nacistovi Gruberovi, kterého přivábila do mrakodrapu chuť nastřádaných židovských peněz. Gruber se svými německými pohůnky představuje cosi jako relikt, který se nepodařilo chytit spojeneckým oddílům před Norimberskými procesy. Jestliže měl Goebbels za nacistického Německa na starost vnitřní Německo a Hitler válku, pak tady zajišťuje analogicky PR-ko dekadentní aristokrat s pokřiveným světonázorem Gruber a válku jeho pochopové určení na špinavou práci. Co je ovšem klíčové a co si uvědomil Marlon Brando, židé a představitelé mocné židovské lobby, kteří kontrolují a vládnou Hollywoodu, si dávají dobrý pozor, aby ve filmech nebyli nikdy zobrazováni negativně a už vůbec ne jako loutkáři hýbající světovou šachovnicí, a proto jsou v první Smrtonosné pasti filmu vydávány za Japonce, konkrétně za japonskou finanční společnost Nakatomi sídlící v moderním mrakodrapu v centru L.A. Podobná cenzura proběhla mimochodem v Německu, kde jména jako Karl a Hans, ale i Fritz, Kristoff nebo Heinrich nahradily jejich anglické ekvivalenty. Kdo je pak ale Willis, který nám v triádě teroristé-oběti-zachránce chybí? Willis je nejspíš novodobá kombinace Abraháma, Mojžíše a krále Davida v jednom. Prostě Superman, sám velký Jahve, který se zjevil, aby po Egyptu, Asýrii, Babylonu, Římu opět vysekal židy z problémů. Odsud chápeme i původ slavného výroku Johna McClanea o krůtě a obyčejným vánočním stromečku, kterým odkazuje k šábesu (židé Vánoce neslaví, to je další kamufláž pro západní křesťanské publikum), kdy by se mělo v klidu odpočívat, jenže on musí lízt v nějaký blbý rouře. Podobný výrok známe z Biga Lebowskiho, který rovněž o šábesu nekoulí. Jenže záchrana lidských životů je přece jen něco jiného než kuželky. ()

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

Opravdu úžasný akční film rostoucí s každým dalším shlédnutím. Bruce Willis hláškuje jak o život, Rickman je jako záporák správně vyšinutý, ale ještě ne sebeparodický a celý film se nese v krásné vánoční atmosféře plné krve, zlomených vazů, kulek a... vánočních songů. Další McTiernanova klasika po Predátorovi, tentokrát vytvářející nový druh akčního filmu. Prostě stovka. Merry Christmas ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Akční klasika 80' let a akční film tak jak se patří. Bruce svou postavu podává velmi přesvědčivě a vy mu celou dobu držíte palce. A záporák kterého zde ztvárnil Alan Rickman byl rovněž skvělý, nebezpečný a nevyzpytatelný a i zde se osvědčuje pravidlo, že je nesmírně důležité, aby byla hlavní záporná postava opravdu dobře zahraná, což se zde naplňuje beze zbytku. Jestli to byl tenkrát hit hned po uvedení do kin, a jestli udělal z Bruce Willise přes noc akční hvězdu první velikosti (která mu pak už zůstala), o tom dnes už žádná, ostatně i dnes po letech nás stále tento film oslňuje a připoutává k televizním obrazovkám. Snímek je opravdu velkolepým zdůrazněním optických a technických kvalit, měl nápad, šťávu i vtip v podání hlavního hrdiny. Scény na budově a v hořící budově toho japonského koncernu mě tak trochu připomínaly scény ze slavného thrilleru Skleněné peklo. Sám režisér McTiernan vedle toho dokázal i opravdu mistrně vystihnout vzrušenou a napínavou atmosféru souboje jedince (zde ale zdůrazňuji že i ohroženého a zranitelného), se skupinou zločinců první velikosti v dokonalé izolovaném prostoru. A navíc dodal snímku i tu patřičnou a potřebnou dávku někdy tak trochu ironického humoru (což se u stejných žánrových filmů, jen tak nevidělo). Film jsem ale ke vší mé smůle, vždy viděl jen v dabingu, tak nemůžu porovnat, co se tam od sebe v dialogu s originálem odlišovalo...Akčním snímkům (a převážně těm tupým), moc nakloněn nejsem, ale tento se mě už tenkrát doopravdy hodně líbil-jevil se mě jako jeden z těch mála inteligentních a proto hodnotím tak jak hodnotím. Pozor ! Neplést ale se Smrtonosnou zbraní !!! ()

Galerie (64)

Zajímavosti (173)

  • Zbraň, kterou ve filmu používá John McClane (Bruce Willis), je Beretta 92F (9x19mm) rozšířené vydání mag. Tento model Beretty byl speciálně upraven pro Bruce Willise. Karl (Alexander Godunov) používá Steyr AUG, pušku rakouské výroby. Puška, kterou používal ve filmu SWAT team, je M16A1, používaná též ve Vietnamské válce. Hans Gruber (Alan Rickman) užívá jako hlavní zbraň pistoli H&K P7M13 a ve finále si vezme od mrtvého kolegy samopal H&K MP5. Nejedná se ale o MP 5, nýbrž o civilní verzi s označením HK 94, kterou tvůrci upravili tak, aby vypadala jako MP 5. (Rodimus)
  • V přestřelce, která následuje po „akcentové“ interakci Johna (Bruce Willis) a Hanse (Alan Rickman), do které se po výstupu z výtahu zapojí i Karl (Alexander Godunov), má podivný životní cyklus malý vánoční stromeček, položený na stole, za kterým se schovává Karl. Při příchodu stromeček stojí. Karl vykukuje – stromeček leží. Další střelba – stromeček stojí a až poté jej John sestřelí. (Ozzy88)
  • Slovné spojenie "Die Hard" (doslova Tvrdá smrť), ako sa volá film v origináli, vzniklo počas španielskej vojny o nezávislosť na začiatku devätnásteho storočia. Odvtedy sa dopracovalo k všeobecnému poňatiu tvrdohlavej osoby, ktorá sa za žiadnu cenu nenechá zviklať vo svojom presvedčení. Zdá sa vám náš preklad zavádzajúci? Čo by ste v tom prípade povedali napríklad na ten v Latinskej Amerike (Ťažko ho zabiť), Poľsku (Sklenená pasca), Fínsku (Len cez moju mŕtvolu), Španielsku (Sklenená džungľa) alebo Nemecku (Pomalá smrť)? (ČSFD)

Související novinky

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil

17.02.2023

67letý legendární herec mnoha ikonických rolí Bruce Willis ukončil kariéru v březnu loňského roku kvůli afázii, nemoci, která poznamenala jeho schopnost mluvit a porozumět řeči. Tou dobou měl… (více)

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

29.11.2022

Ve věku šestašedesáti let odešel americký televizní, filmový a divadelní herec Clarence Gilyard Jr., jehož si většina diváků vybaví z televizních obrazovek jako rangera Jamese Trivetta, věrného… (více)

Prequel Smrtonosné pasti je oficiálně zrušen

Prequel Smrtonosné pasti je oficiálně zrušen

29.07.2021

Pět let strávil producent Lorenzo di Bonaventura přípravou šestého filmu v sérii Die Hard neboli Smrtonosná past. Snímek pojmenovaný jednoduše jako McClane byl totiž původně oznámen ještě před… (více)

Reklama

Reklama