Reklama

Reklama

Ples upírů

  • USA The Fearless Vampire Killers (více)
TV spot

I ty nejlépe míněné činy mohou mít katastrofální důsledky... Oné noci, v níž pronikal hluboko do samého srdce Transylvánie, netušil profesor Abronsius, jak blízek je cíle. V zájmu svých tajemných zkoumání cestoval už mnoho let napříč střední Evropou v doprovodu svého jediného žáka Alfréda. Učenec a vědec, jehož génia svět nedocenil, vložil své tělo i duši na oltář posvátného poslání: poznání a studia upírů. Dosud bezvýsledně. Teď však, po příjezdu do horské krčmy, jejíž stěny a trámy byly přímo ověnčeny česnekem (jak známo nejlepším to prostředkem proti upírům), se zdálo, že cíl je na dosah. Existence blízkého starého hradu tuto domněnku jen potvrdila. A profesor s Alfrédem se neohroženě vydali do boje… Parodii na upírské horory natočil režisér Roman Polanski podle vlastního scénáře (na němž se podílel s G. Brachem) a sám si v ní s chutí zahrál roli Alfréda. Využil v ní všech atributů klasických hororů, z nichž si ovšem dokázal chytrým a kultivovaným způsobem dělat legraci. Působivou atmosféru snímku podtrhují i ostatní složky – kamera, výprava, hudba… V době svého vzniku (druhá polovina šedesátých let) balancoval film na hranici mezi hrůzou a komedií, dnes jej již samozřejmě vnímáme spíše jako svého druhu mistrovské umělecké dílko. Roli krásné Sáry, o jejíž záchranu se naši dva hrdinové pokoušejí, hrála Sharon Tateová, pozdější Polanského manželka, která byla v r. 1969 v Hollywoodu zavražděna skupinou mladých fanatiků. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (255)

snob 

všechny recenze uživatele

Film u kterého si má unavená mysl odpočinout, ale ta má si odpočala tak, až ji to unavilo. Humor tak prachmizerně infantilní, že i Krteček dá se občas brát jako Hegelovské téma k zamyšlení. Polanski do projektu nevložil snad jedinou myšlenku a jestli ano, tak já ji hledal marně. Notabene je to takový na pohled nesympatický člověk. Šílený obličej buřtu a piva. ()

Pítrs85 

všechny recenze uživatele

Není to kdovíjaká komedie a už vůbec to není kdovíjaký horor, ale jako celek to na mě působí neskutečně příjemným dojmem, takhle krásnou atmosféru jsem ve filmu dlouho neviděl, ta hodina a půl je skoro až žalostně málo. Polanski správný nekňuba, Tate (než jí poctila návštěvou Mansonova Rodina) ani nemusela moc hrát, páč už jen při pohledu na ni se tají dech, ale hlavní hvězdou je tu pro mě "upírobijec s Einsteinovským lookem" Jack MacGowran. Úžasné atmosféře dopomáhají ještě (i když umělé) závěje sněhu a správně gotické prostředí upírského hradu. Jo a abych nezapomněl, místní vampíři jsou taky fajn. ()

Reklama

Terminus 

všechny recenze uživatele

Za nejpozoruhodnější aspekt tohoto filmu považuji důkladnost, s jakou tvůrci pracovali se schematy žánru. Ač jsou mnohé momenty ryze parodické (fiktivní Dr. Ludwig von Krankheit v úvodních titulcích a mnohé další), jindy film sice vychází z žánrových schemat, avšak jejich použitím dodává filmu jakousi seriózní rovinu (film končí tím, že roztržitý doktor ujíždí do světa se "zlem vzadu na saních"). ()

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Na tomto filmu je asi nejzajímavější, že se tu před kamerou objevuje v hlavních rolích Roman Polanski, spolu se svou druhou ženou Sharone Tate. Tou, která byla dva roky na to zavražděna v pokročilém stupni těhotenství Mansonovou Rodinkou. Samotný film hodnotím jako spíš podprůměrný. V této hororové komedii se setkáváme s tradiční mnohokrát opakovanou zápletkou, kdy starý pán mistr v doprovodu svého učně dorazí do nějakého zapadákova, aby zde pátrali po čemsi, vyšetřovali cosi, bojovali proti čemusi, v době jakési. Jako cizinci se setkávají s neochotou místních, jejich nedůvěrou a naráží na problém neznalosti prostředí. Zde jde o pátrání po upírech a boj proti nim. Opět nic nového. Ačkoli se objeví občas nějaká vtipná scénka nebo dialog, není to moc často. Po většinu času sledujeme přípravy na cosi a tlachání o čemsi, které je po většinu času pouze výplní děje bez obsahu a hlubší myšlenky. Film nenachází oporu ani ve své interpretaci. Ve výsledku se tak divák po většinu času ani nebojí, ani nesměje. Hodnotím to jako ne příliš povedenou komedii s romantickým námětem a s prvky hororu, které se hororově rozhodně neprojeví. 44% ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Konečně mám možnost srovnání s českou soukupovskou Svatbou upírou a až dnes jsem pochopil, odkud se tenhle na české poměry netypický snímek vzal. Polanski měl rozhodně dobrý vkus, co se žen týče, ale i jako tvůrce dobrodružné komedie z transylvánských kopců plných sušeného česneku a čerstvě ohoblovaných rakví nepropadl. Některé scény sice kvůli špatně zpracovanému pozadí (látka, případně animace?) nevypadají nejlíp, chválím ale střih a až na zbytečně nedůsledné koupací scény (viděl jsem cut verzi) :-) i kameru. Vizuální podobnost s nejpopulárnějším sovětským filmem v tuzemsku je zřejmá. ()

Galerie (161)

Zajímavosti (15)

  • Režisér Polanski nechal v Alpách, kde natáčení probíhalo, najmout velmi mnoho truhlářů na výrobu rakví, které pro film potřeboval. Turisty to natolik zneklidňovalo, že místní hoteliéři museli zveřejnit vývěsky ujišťující hosty, že území nebylo zasaženo nějakou smrtící nákazou. [Zdroj: Cinema] (Terva)
  • Roman Polanski psal scénář spolu s Francouzem Gérardem Brachem. Jejich spolupráce na filmu ale nebyla ojedinělá, společně se podíleli již na snímcích Hnus (1965) a Ve slepé uličce (1966). Později pak spolupracovali ještě na filmech Nájemník (1976) a Hořký měsíc (1992). (Terva)
  • Roku 1997 ve Vídni nastudoval režisér Roman Polanski "Ples upírů" jako divadelní muzikál. (Lynette)

Reklama

Reklama