Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Muž je žárlivý, když miluje. Pošetilá láska k dívce lehkých mravů dožene chorobného žárlivce k plánu, že se v přestrojení za anglického lorda stane jejím jediným klientem... Příběh vášně, touhy a krveprolití ve městě, které nikdy nespí. Tak vypravěč s nadsázkou líčí děj bláznivé komedie Sladká Irma nazvané podle hlavní hrdinky. Tou je neodolatelná dívka se zvláštní oblibou v zelené barvě, která se živí tím nejstarším řemeslem ve vyhlášené pařížské čtvrti červených luceren. Jako jedna velká šťastná rodina tu žijí svorně nejrůznější postavičky pařížského podsvětí, nevěstky i jejich kuplíři. Dokud se zde neobjeví poněkud naivní a horlivý strážník Nestor Patou, který má za úkol dohlížet na dodržování mravnosti. Po drzé policejní razii ve vyhlášeném místu neřesti ale skončí definitivně mimo službu a s ostudou se vrací na místo činu. V místním bistru se znovu setká s Irmou, do níž se bláznivě zamiluje. Z pošetilé lásky se stane dokonce jejím kuplířem, jenže nesnese pomyšlení, že by se jí mohl dotýkat někdo jiný. Vymyslí proto mazaný plán, že se stane jejím jediným klientem v převleku za bohatého anglického lorda X. Jenže vést dvojí život může být pořádně nákladná záležitost a hlavně člověka připravit o zdravý rozum... Znamenitou romantickou veselohru založenou na vztahových karambolech a bláznivých situacích natočil klasik hollywoodského filmu Billy Wilder. Ten napsal scénář spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem I.A.L. Diamondem podle stejnojmenného francouzského muzikálu s lechtivou tematikou z 50. let. V hlavních rolích zazářila osvědčená herecká dvojice z filmu Byt (1960) ve složení Jack Lemmon a Shirley MacLaineová. (Česká televize)

(více)

Recenze (72)

terunka003 

všechny recenze uživatele

Vtipné, neobyčejné, vybarvené, krásné, zamotané. Tak tohle byla klasika. A pěkná, musím podotknout. Komedie z prostředí ulice, prostitutek a jejich pasáků, kdo by řekl, že se tak krásně pobaví. Ve chvíli kdy se vložil do děje Lord X nabyl celý film ještě větších obrátek a zamotávalo se to čím dál tím víc. Jen mě překvapilo jak byl ten film dlouhý, vůbec mi to totiž nepřišlo. "..a to je zase jiný příběh.." ()

raroh 

všechny recenze uživatele

Ať mi nikdo neříká, že toto není předobraz funesovských četnických filmů. Wilder navíc vzešel i z předválečné kultury francouzské (vedle domovské rakouské), zůstává jí věren a nebanalizuje ji, zároveň zůstává ironikem do morku kostí. A to zapomínám na výtvarnou stránku, jež pojala Paříž z parodického hlediska ve všech ohledech (nejen Zola a Břicho Paříže). ()

Reklama

BarryLyndon 

všechny recenze uživatele

Billy Wilder je můj nejoblíbenější režisér. Zas a znovu jsem si to musel potvrdit. Jack Lemmon a Shirley McLane mezi sebou mají úžasnou chemii a zopakovali si spolupráci po geniálním romcomu The Apartment taktéž od Wildera. Je to hodně rozverné a groteskní, tak jsem se toho bál, ale nebylo vůbec proč. Naprosto jsem si to zamiloval. Koukám na csfd, že ještě víc než pepo a Karel. Nejlepší byl samozřejmě barman, řval jsem smíchy kdykoliv promluvil. 10/10 PS má to naprosto přenádherný český filmový plakát, umění samo o sobě https://f.aukro.cz/images/sk1589914322992/galova-vodrazkova-eva-sladka-irma-1970-raritni-filmovy-plakat-a1-b8026c1b-816f-418a-80b2-a3faa00baecd ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Dnes už poměrně vyčpělá, až úmorně zdlouhavá komedie plná křečovitého humoru, nepříliš přesvědčivých hereckých výkonů (pohříchu i v té hlavní roli) a podivných, za vlasy přitažených scén, které vrcholí porodem v kostele, kdy rodička během minuty vrhne přibližně půlroční batole a ani se přitom nezapotí. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Billy Wilder se málem utopil ve vlastnoručně vykopaném rybníku. Dlouhá, „velká“ komedie uvozená monologem vypravěče, o věcech nemravných a přesto nesoucí mravní ponaučení, hodně užvaněná, velmi vtipná. Sladká Irma má kromě posledního všechny zmíněné aspekty. Wildera asi opustila múza, jinak si vznik téhle rozvláčné historky z pařížského „skoro-podsvětí“ vysvětlit nedokážu. Pokusů o konverzační humor je mnoho, šíp však ani jednou (ani jednou!) nezasáhne cíl a tak není ani tolik udivující občasný odklon k humoru situačnímu. Ten ovšem Wilder jako ryze „statický“ režisér vůbec nezvládá (příliš dlouhá a nepříliš vtipná hospodská bitka). Z komerčního (nikoliv z praktického) hlediska protřelým tahem bylo po Bytu opětovné obsazení Jacka Lemmona a Shirley MacLaineové. Zatímco MacLaineová roli roztomilé prostopášnice ještě jakž takž zvládá (nedá se říct, že by ji třímala pevně v otěžích), Lemmonovy groteskní poloha nesvědčí. Jeho proměna z poctivého strážce zákona v prvotřídního pasáka není věrohodná a coby britský lord ošklivě přehrává (pokud to byl účel, neposvětil prostředky). Musel bych hodně namáhat paměť, abych si vzpomněl alespoň na jednu scénu, na jeden okamžik, který mě rozesmál a stejně si nejsem jistý, jestli bych z ní něco vydoloval. Nesmál jsem se, nudil jsem se a jelikož jde o komedii, nikoliv švédské psychodrama, někde bude problém. 50% ()

Galerie (125)

Zajímavosti (9)

  • Billy Wilder byl velmi šetrný při nákupu drobností a tak postel, kterou jednou již zakoupil pro film Slaměný vdovec (1955), musela hrát v dalších filmech. Nejdříve ve snímku Byt (1960), potom v Sladká Irma (1963) a také v Líbej mne, hlupáčku (1964). Zlí jazykové tvrdili, že v jeho filmech budou hrát stále lehčí herečky, aby postel posloužila co nejdéle. (Snorlax)
  • Do hlavnej ženskej úlohy sa krátko počítalo s Marilyn Monroe, ale pretože s ňou Billy Wilder už dvakrát spolupracoval, usúdil, že už bol potrestaný dosť. (Michal74)

Související novinky

Zemřel herec James Caan

Zemřel herec James Caan

07.07.2022

Z amerického Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve středu večer opustil filmový svět americký herec James Caan, jehož si diváci mohou vybavit ze snímků jako Příliš… (více)

Reklama

Reklama