Reklama

Reklama

Dementia

Trailer

Obsahy(1)

Tento film, který neobsahuje vůbec žádné dialogy, sleduje děsivé zážitky psychotické mladé ženy, které zažívá během jedné noci. (oficiální text distributora)

Videa (1)

Trailer

Recenze (19)

Oktavianus 

všechny recenze uživatele

Němý noir, který je po pár minutách šílenější a šílenější, až je z toho surreálná patlanina. Ale mě nepřesvědčila, kdepak, po celkem zajímavém úvodu (obývák na hřbitově) až to vygradovaného extatického finále je tam dlouhá vata podivných scének, které nejsou ani zajímavé, ani vtipné, ani dost ujeté, prostě jen nelogické. Teda nadlogické. Asi holt nemám tu správnou náturu. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Toto je asi první film, na který mě "nalákal" autor hudby, zde George (Johann Carl) Antheil, známý (ale také možná neznámý) autor "Mechanického baletu" (kromě něj znám, a na deskách mám, jen jeho komorní hudbu). Z jeho (bez jednoho) třiceti děl pro film má být "Dementia" (možná by spíš odpovídala "Paranoia", ale demence je nejspíš stejně prašť jako uhoď) nejlepší (sám nedovedu posoudit). George Antheil (1900 – 1959) může být považován za otce "industriálu", skládal ale také vážnou hudbu a jazz. A právě finální "jazzová" část se mi z celého filmu (hudba včetně obrazu) líbila nejvíc. Pozn. 1: Marnie Nixon, která zde zpívá vokální partie, se později uplatnila podobně i ve "West Side Story". Pozn. 2: Mnohdy mi připadalo, že je hudbě ponecháno více prostoru, než bývá zvykem. Možná se jednalo o delikátnější autorskou spoluprácí, než "tady to máš Morricone a něco s tím udělej". Pozn. 3: Film si rozhodně pustím znovu, na nějakém méně kvalitním video-zařízení a více kvalitním audio-zařízení. ()

Reklama

Nikolas__ 

všechny recenze uživatele

Nejsem úplně fanoušek podobných starých černobílých bizarností (byť mám jinak surrealistické filmy fakt rád), a tohle je alespoň krátký, docela zajímavý snímek, na druhou stranu pořád podprůměrný. Nejhorší to není, bavil jsem se mnohem více než třeba u Markéty Lazarové, každopádně bavil jsem se mnohem méně než u Eraserhead od Lynche. Kolem 45% ()

PKD 

všechny recenze uživatele

Zajímavý experiment alá 20.léta s nepopsatelným mužským narrátorem, jehož vyslovování slova horror, nezapomenete ještě dlouho. A pokud jste jako já, zároveň vás ten jeho vokální projev, občas dosti slušně rozesměje, takže film pak dostává nový rozměr.;-) Hl. postava není zase tak extra nesympatická, ale naprosto chápu, proč je pro spousty zdejších uživatelů fakt blééé. Ve výsledku ovšem vidím tak nějak, nevyužitý potenciál, páč s tímto se dalo vytvořiti o dost atmosphéričtější dílko. Silné 3.5 ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

"Kdo ví co je hrůza? Arogantní… Sebejistý… Cítíš se v bezpečí, protože jsi normální. Co je šílenství? Vidět démony, jak se potulují po chodbách nemocné mysli? Víš, že ve světě šílenství najdeš takovou pravdu, která je děsivější než fikce? Pravdu, která šokuje. Pojď se mnou do usoužené strašlivé temné zářící noci šílenství. Tohle je můj svět. Dovol mi, abych tě uvedl. Dovol mi, abych s tebou pronikl do mysli šílené ženy. Nemusíš rozpoznat věci tohoto světa. Jejich tváře ti budou připadat divné, protože svět, ve kterém není lásky, nebo naděje. V pokrouceném světě nemocné mysli jsou skutečné jen noční můry. Noční můry, dcery hrůzy."   Silný psychologický snímek ukazující stav šílenství v celé své nahotě. Určitě se někomu stalo, že něčí smích zpovzdálí patří vám. Že se vám zkrátka lidé opodál smějí. Nebo se vám, lépe řečeno, vysmívají. Tak něco takového prožívá žena, o které to celé je. Demence, jak zní snímek, má mnoho poloh a to se snaží v průběhu obrazového vyprávění osvětlit vypravěčský hlas. Je to vlastně taková malá filmová exkurze do života ženy, která si nikde s ničím není jistá a v každé maličkosti vidí jen to špatné vůči sobě. Běsi ji pronásledují všude kde se hne a je hodně těžké něco takového ukočírovat. Film je prost dialogů, takže vše je vytvořeno vizuální formou. K tomu expresionistická hudba, design a inscenační styl, který vytváří až hororovou senzibilitu. Noční můry či halucinace ženy se tak takřka, po divácké stránce, téměř prožívá s ní. Daný nepříjemný a ohlušující smích se nám zavrtává do hlavy stejně jako oné ženě. Je to ale všechno skutečnost nebo je to jen sen? Po probuzení ze spánku si takto trpící člověk nikdy není jist. Pochopitelně se jedná o značně nízkorozpočtový film, ze kterého byla enormní snaha vytlačit maximum. V podstatě němý film tak vytváří určitou uměleckou hodnotu snímku, čímž neoslní jen tak leckoho. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (2)

  • Tento film měl velmi omezenou distribuci. Stal se známým až poté, co se některé jeho záběry objevily v populárním snímku The Blob z roku 1958. (Zdroj: ČSFD)

Reklama

Reklama