Reklama

Reklama

Haló, haló!

(seriál)
  • Velká Británie 'Allo 'Allo!

Série(9) / Epizody(85)

Haló, haló, tady lelek, jak mě slyšíte? Přepínám! Toto heslo po více než deset let neomylně rozsvěcovalo televizní obrazovky po celé Británii, aby do domácnosti milionů Angličanů vpustily postavy a postavičky, zalidňující jeden z nejúspěšnějších britských komediálních seriálů všech dob. Jeho pilotní díl byl natočen už v roce 1982 a celkový počet epizod se nebezpečně přiblížil stovce. Po více než deset let bavily Brity příhody malého francouzského kavárníka Reného Artoise, který neměl jinou touhu, než v klidu a míru obsluhovat hosty svého útulného podničku a sem tam se pomazlit s některou ze svých pohledných servírek (pochopitelně tak, aby se o tom nedozvěděla jeho žárlivá žena!), jemuž však - ó běda! - bylo souzeno stát se nedobrovolným hrdinou odboje.

Neboť se píše rok 1940, světem otřásá druhá světová válka a Reného kavárničku v městečku Nouvion kdesi v severní Francii si jako svůj nový "konspirační dům" vyhlédla místní partyzánská skupina. A přitom je to místo tak nepříhodné! Dnes a denně je plné německých vojáků, kteří si sem chodí odpočinout a rozptýlit se po své náročné okupační práci, a René se má opravdu co otáčet, aby všem jejich požadavkům vyhověl. Pravda je, že se mu zatím docela dařilo vycházet jak s nimi, tak se svým svědomím - protože vyloženě kolaborovat zase nechce, ovšem žít se musí a kápne-li občas z bohatých německých proviantních zásob nějaký drobínek do Reného spižírny, mají z toho prospěch všichni, že...

A nyní je tato idylka tak dramaticky narušena! Jenže odmítnout partyzány dost dobře nejde, první úkol - ukrýt přechodně dva sestřelené britské letce - na sebe vzal konkrétní podobu, vysílačka, která bude zprostředkovávat spojení s Londýnem, je instalována v pokoji Reného tchyně (na jediném místě v domě, kam nikdo nejde, když nemusí!) a chudák René se rázem - zato neodvolatelně - ocitá ve dvojím ohni. Jestli Němci, nedej bůh, přijdou na to, že spolupracuje s partyzány, zastřelí ho. A bude-li se partyzánům zdát, že spolupracuje málo, zastřelí ho zas oni...

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se uvaří a nebyl by to mazaný Francouz, kdyby se nedokázal dostat z každé šlamastiky. I když mu to někdy, popravdě řečeno, dá dost práce a i když se přitom občas dostává do nejneuvěřitelnějších komických situací. V nichž mu ovšem s úspěchem sekundují všechny další postavy a postavičky seriálu: mírně přituplý německý velitel města se svým pobočníkem, jejichž jediným zájmem je zaopatřit se na horší časy a zatím si užít všeho, co sladká Francie skýtá; samolibý gestapáček Herr Flick, nezvratně přesvědčený o své nadřazenosti a genialitě; tajnosnubná partyzánka Michelle se svým věčným "Dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!"; poručík Gruber, neodolatelně přitahovaný mužným Reného zjevem; britští letci Fairfaix a Carstairs, ztracení v zemi, jejímuž jazyku nerozumějí, a odevzdaně podstupující martyrium tisíce a jednoho plánu na svou záchranu; kasař, zloděj a padělatel pan Leclerc, beroucí na sebe podle potřeby desítky jiných podob; neodolatelný monsieur Alfons, majitel pohřebního ústavu "Rychle a stylově", přitahovaný i přes svůj věk a "budíčka" u srdce ženskou krásou a půvabem...

Autoři se nezastavili před ničím, nic jim nezůstalo svaté. Dělají si legraci sami ze sebe, z Němců i z Francouzů, z hrdinství i z odboje, ze statečnosti i zbabělosti. Snad proto jejich seriál mnohé - pro něž jsou některá témata nedotknutelná - pobouřil. Ale naštěstí mnohem víc bylo těch, které potěšil, kterým přinesl úsměv, pohodu a rozptýlení. (Česká televize)

(více)

Recenze (429)

Alfréda 

všechny recenze uživatele

Malebné francouzské městečko Nuvion a jeho nedobrovolný hrdina René Artois, malá francouzská kavárna s kostkovanými urbusy na stolech a kabaretní hudební kulisou, francouzské služky v podvazcích, na baru dobré víno a koňak- idylka kontrastující s ofenzívou po Evropě rozlezlých Němčourů, svérázným partyzánským odbojem, šmajchlkabinetem pod schody, pětisty výbušnými vánočními pudinky ve sklepě, patnácti šiškami salámu, ve kterých je česnek, neblíže určeným počtem padělků Padlé Madonny s velkými balónky, britskými piloty přestrojenými za krávu, tajným přátelstvím s německými oficíry, včetně toho, který se dvoří mužům, a v neposlední řadě příslušníkem 'njuvioňské polucie'. Desetiletý seriál, jenž dal vzniknout mnoha a mnoha nesmrtelným hláškám. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Dokoukáno komplet, a díky Postráneckému, Janžurové, strážníku Crabtreemu a dalším se nestydím napsat, že v českém dabingu! Zkoušel jsem i anglický originál, a možná se k němu někdy vrátím, ale tenhle poctivě a promyšleně udělaný překlad dialogů (Jan Jirák, Jan Rejžek) je na zlatou medaili. Vyzdvihnu dabing Michala Jagelky, který si s Herr Flickem vyšlapal na jazyk k dokonalosti, a Martina Zounara, jehož teplý poručík Gruber je u nás doma nejzmiňovanější postavou a u mě popravdě nejoblíbenější. Jakkoliv byl René frajer, a drahá polovička zbožňuje přeblepty lingvisty Crabtreeho, Gruber Guy Sinera je nejméně plochou postavou (a plochost je dominantou seriálu, každá postava má šablonovitý způsob mluvy a jednání). První díl první série jsme stáhli spíš ze zvědavosti, ale vrátka do Nuvionu už byla otevřená a nelituju ani jediné z mnoha minut strávených a prospaných u 85 dílů. Pár poznámek pro přátele seriálu: Michelle byla fakt otravná, stejně jako "letci". Jako fanda britského filmu 1960´s se stydím, že jsem bez nápovědy nepoznal starého známého Kennetha Connora. ()

Reklama

C0r0ner 

všechny recenze uživatele

"To jsem já, LeClerc," případně "Bodré podoledne," a mnoho a mnoho dalšího. Opakovaný vtip přestává být vtipem, ale ne u Haló, haló!, kde se naopak na ty opakované vtipy těšíte. Nevím, jak se na tohle dívají Francouzi, ale podle mě se taky musí smát, protože to krásně vypovídá o jejich situaci při válce. 95% ()

LIVINGDEAD 

všechny recenze uživatele

Opravdu skvělý sitcom, který jsem viděl už několikrát a vždycky jsem se pobavil! Mám jen jednu připomínku k českému dabingu. Ačkoliv je náš dabing na dobré úrovni, u sitcomech to nějak pokaždé podělává! "Allo, Allo" jsem viděl s polským lektorem, tudíž jsem slyšel i originál zvuk a popadal jsem se smíchy za břicho. S českým dabingem jsem se jen pousmál! Takže pokud se chcete opravdu zasmát, pusťte si originál zvuk! ()

EastWicka 

všechny recenze uživatele

Pekelně humorný sitcom s pomilováníhodnými postavami a kolísavou mírou oplzlosti. Když přijmete Renného, ženskou bláznivou, partyzánky, parašutisty ve skříni a gestapáka Flicka za své, je většina epizod tak zábavná, že třeba já u nich kvůli riziku udušení nikdy nepiji. A převod do češtiny je ženyální! (woodyho komentář jen potvrzuje). Co dodat? „Ano, jsem opravdu odvážně šílený. Takhle už to u nás na gestapu chodí… Na každý problém dokážu najít speciální gestapácké řešení.“ ()

Galerie (81)

Zajímavosti (59)

  • Když Gorden Kaye po autonehodě nemohl odjet s představením Haló, haló do Austrálie, jeho roli zde ztvárnil herec Max Gillies. (Huguette)
  • V 9. sérii je po výbuchu mlýna Edith (Carmen Silvera) všeobecně nazývána Reného (Gorden Kaye) vdovou, přestože je oficialně stále jeho švagrovou. (wocicko)
  • Pohledná členka komunistického odboje a později jeho šéfka Louise (Carole Ashby), která nepřekvapivě bláznivě zbožňuje kavárníka Reného (Gorden Kaye), si během natáčení prožila milostný románek s Jeremy Lloydem, což nebyl nikdo jiný, než jeden z tvůrců seriálu (Lloyd/Croft). Carole a Jeremy spolu byli dokonce zasnoubeni, ale ke svatbě nedošlo, neboť v roce 1990 se nakonec rozešli. (Posheidon)

Související novinky

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)

Reklama

Reklama