Reklama

Reklama

Haló, haló!

(seriál)
  • Velká Británie 'Allo 'Allo!

Série(9) / Epizody(85)

Haló, haló, tady lelek, jak mě slyšíte? Přepínám! Toto heslo po více než deset let neomylně rozsvěcovalo televizní obrazovky po celé Británii, aby do domácnosti milionů Angličanů vpustily postavy a postavičky, zalidňující jeden z nejúspěšnějších britských komediálních seriálů všech dob. Jeho pilotní díl byl natočen už v roce 1982 a celkový počet epizod se nebezpečně přiblížil stovce. Po více než deset let bavily Brity příhody malého francouzského kavárníka Reného Artoise, který neměl jinou touhu, než v klidu a míru obsluhovat hosty svého útulného podničku a sem tam se pomazlit s některou ze svých pohledných servírek (pochopitelně tak, aby se o tom nedozvěděla jeho žárlivá žena!), jemuž však - ó běda! - bylo souzeno stát se nedobrovolným hrdinou odboje.

Neboť se píše rok 1940, světem otřásá druhá světová válka a Reného kavárničku v městečku Nouvion kdesi v severní Francii si jako svůj nový "konspirační dům" vyhlédla místní partyzánská skupina. A přitom je to místo tak nepříhodné! Dnes a denně je plné německých vojáků, kteří si sem chodí odpočinout a rozptýlit se po své náročné okupační práci, a René se má opravdu co otáčet, aby všem jejich požadavkům vyhověl. Pravda je, že se mu zatím docela dařilo vycházet jak s nimi, tak se svým svědomím - protože vyloženě kolaborovat zase nechce, ovšem žít se musí a kápne-li občas z bohatých německých proviantních zásob nějaký drobínek do Reného spižírny, mají z toho prospěch všichni, že...

A nyní je tato idylka tak dramaticky narušena! Jenže odmítnout partyzány dost dobře nejde, první úkol - ukrýt přechodně dva sestřelené britské letce - na sebe vzal konkrétní podobu, vysílačka, která bude zprostředkovávat spojení s Londýnem, je instalována v pokoji Reného tchyně (na jediném místě v domě, kam nikdo nejde, když nemusí!) a chudák René se rázem - zato neodvolatelně - ocitá ve dvojím ohni. Jestli Němci, nedej bůh, přijdou na to, že spolupracuje s partyzány, zastřelí ho. A bude-li se partyzánům zdát, že spolupracuje málo, zastřelí ho zas oni...

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se uvaří a nebyl by to mazaný Francouz, kdyby se nedokázal dostat z každé šlamastiky. I když mu to někdy, popravdě řečeno, dá dost práce a i když se přitom občas dostává do nejneuvěřitelnějších komických situací. V nichž mu ovšem s úspěchem sekundují všechny další postavy a postavičky seriálu: mírně přituplý německý velitel města se svým pobočníkem, jejichž jediným zájmem je zaopatřit se na horší časy a zatím si užít všeho, co sladká Francie skýtá; samolibý gestapáček Herr Flick, nezvratně přesvědčený o své nadřazenosti a genialitě; tajnosnubná partyzánka Michelle se svým věčným "Dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!"; poručík Gruber, neodolatelně přitahovaný mužným Reného zjevem; britští letci Fairfaix a Carstairs, ztracení v zemi, jejímuž jazyku nerozumějí, a odevzdaně podstupující martyrium tisíce a jednoho plánu na svou záchranu; kasař, zloděj a padělatel pan Leclerc, beroucí na sebe podle potřeby desítky jiných podob; neodolatelný monsieur Alfons, majitel pohřebního ústavu "Rychle a stylově", přitahovaný i přes svůj věk a "budíčka" u srdce ženskou krásou a půvabem...

Autoři se nezastavili před ničím, nic jim nezůstalo svaté. Dělají si legraci sami ze sebe, z Němců i z Francouzů, z hrdinství i z odboje, ze statečnosti i zbabělosti. Snad proto jejich seriál mnohé - pro něž jsou některá témata nedotknutelná - pobouřil. Ale naštěstí mnohem víc bylo těch, které potěšil, kterým přinesl úsměv, pohodu a rozptýlení. (Česká televize)

(více)

Recenze (429)

Gavin87 

všechny recenze uživatele

Vesele o neveselé době. Myslím, že vše již bylo v komentářích řečeno. Jen si nemohu odpustit malé zamyšlení, proč se i v tomto seriálu neustále porovnává, který národ je zbabělý a který naopak hrdinský, zda-li je to Francie, či Velká Británie. Především my Češi přece z dějepisu víme, že oba tyto národy nás tomu malíři pokojů s jednou koulí (bohužel nikoliv na noze) předhodily společně a se stejnou měrou zbabělosti. Mimochodem "ženy opačného pohlaví" je výrok, který jsem si osvojil a s velkým gustem jej používám stále. ()

woody 

všechny recenze uživatele

Bodré podoledne, srážení pijáci. Rád bych doposnídal o žoviálním britiském ouřadu "Holá Holá". Prasárník Roný a jeho pančelka Sedit. Posuvník Štůbr, s gumosexovními porážkami. Šestapák Mehr Filck, anglůčtí ledci, kuš ministerských povleků Leklej a výslušník polucie Krabrý (ve skotačnosti pájný špek). Nepudu se smilnit, když heknu, že to pil jeden z nejslepšejších blitcomů. Do mrdě nasražený děj, neusrále ty stojné popletky a šídlovoké servítky. Šukání na zvonec vešel vhodně v hvozdě, ale kož. Posmál jsem se šveholíce. ()

Reklama

kinej 

všechny recenze uživatele

Perfektní sitcom, nabouchaný hláškama a fórama. Všechny postavy jsou skvělé. PS: Tak tohle se týkalo začátku. Po shlédnutí větší poloviny dílů musím konstatovat, že seriál začíná upadat do stereotypu a stává se nudným. Občas se sice v nějakém díle mihne dobrá hláška, ale neustálé opakování stejných fórů seriál postupně ubíjí. Nedé se vůbec srovnávat s Monty Python´s Flying Circus, ani s Red Dwarf ani se Simpsons. ()

MMR 

všechny recenze uživatele

"Dobře mě teď poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat." Tohle je úžasný sitcom. Série 1-3: Rozjezd, většina dílů perfektních. 4-7: Záměna některých postav, vrchol seriálu. 8-9: Trochu slabší, absence některých zábavných postav. Hezky si představme některé postavy: René: Hlavní hrdina, ze všeho se uměl vykroutit. Pochybujete? Na to vám jen řeknu: "Ty náno jedna hloupá!" Edith: "krásně" zpívala, že? =D Pan Alfons: Toho jsem moc nemusel, ale patřil do party. strážník Crabtree: "Bodré podoledne!" Alberto Bertorelli: Toho jsem měl hodně rád, každou svou hláškou mě odrovnal: "Jaký stupido omylo!" Ale nezapomenu: "Vy nechat chutnat." Škoda, že v posledních dvou sériích už nebyl. Herr Flick: Jedna z mých nejoblíbenějších postav, líbilo se mi jeho sebevědomí. von Smallhausen: Poskok herr Flicka, který ho měl za blbečka a neustále ho mlátil do hlavy. Yvette, Mimi, Marie: Servírky, své místo si v seriálu našly. Madam Fanny: Matka Edith, můra =D Angličtí letci: "Hello!" Hans Geering: "klap!" Ten tam nebyl moc dlouho, pak tam celkem chyběl. Plukovník von Strom taky ušel. Poručík Gruber byl perfektní, Helga též dobrá. Ještě další postavy, už se ale dál nebudu rozepisovat. A co bych ještě jen dodal na závěr? Snad jen toto: "To jsem já, LeClerk." ()

C0r0ner 

všechny recenze uživatele

"To jsem já, LeClerc," případně "Bodré podoledne," a mnoho a mnoho dalšího. Opakovaný vtip přestává být vtipem, ale ne u Haló, haló!, kde se naopak na ty opakované vtipy těšíte. Nevím, jak se na tohle dívají Francouzi, ale podle mě se taky musí smát, protože to krásně vypovídá o jejich situaci při válce. 95% ()

Galerie (81)

Zajímavosti (59)

  • Madam Edith (Carmen Silvera) o sobě tvrdí, že nekouří. Její představitelka Carmen Silvera jako kuřačka zemřela na rakovinu plic. (RMiloslav)
  • Seriál byl natolik úspěšný, že rok po jeho dokončení v roce 1993 byla vydána videohra s názvem "Allo allo cartoon fun". (JosefIII)
  • Pozdrav, který používá kapitán Hans Geering (Sam Kelly) místo „Heil Hitler“, je do češtiny přeložen jako „klap“. Ve skutečnosti Sam Kelly z celého pozdravu vzal pouze poslední slabiku „-tler“, která foneticky zní jako „tla“. Diváci se pak ptali, co to Sam Kelly vlastně říká, jestli „klop“ nebo „klip“. Fonetická dezinterpretace pak prosákla i do českého dabingu. (Dinsberg)

Související novinky

Comic-Con Prague už o víkendu!

Comic-Con Prague už o víkendu!

11.04.2023

Už od pátku do neděle hostí pražské O2 universum svátek nadšenců do filmů, seriálů, komiksů nebo her s primárně sci-fi, fantasy či hororovou tematikou. Comic-Con Prague, vyhlášený český festival… (více)

Reklama

Reklama