Reklama

Reklama

Příjezd vlaku na nádraží v La Ciotat

(festivalový název)
  • Francie L'Arrivée d'un train à la Ciotat (více)

Obsahy(1)

Dnes již legendární film bratří Lumiérů, kteří sestrojili první kameru a kopírku v jednom. Děj je velice jednoduchý. Statická kamera stojí na nádraží a sleduje přijíždějící vlak. Když vlak zastaví, začnou vystupovat a nastupovat cestující. (RadimFišer)

Recenze (113)

Emo-haunter 

všechny recenze uživatele

Rozhodl jsem se o hodnocení filmů z hlediska historie kinematografie, a kde jinak lépe začít, a rozšířit si vědomosti, než u architektů filmografie, u francouzských legend - bratří Lumiérů. Jejich prvnímu filmu Pokropený kropič jsem musel dát jednoznačně pět hvězdiček, protože se zrodil můj koníček. U ostatních jsem se rozhodl pro dvojí možnost hodnocení - u takových těch nevypointovaných krátkých filmů dám klasické tři hvězdy, u těch s pointou čtyři. Přijezd vlaku ja doopravdy zkrátka jen o příjezdu vlaku. Ale má to atmošku dnešních dní, kdy i já si užívám prožitek příjezdů vlaků, které mě zavezou dál :) Je sice na první pohled těžké ohodnotit něco takového, ale je potřeba mít na paměti, že tito dva borci stvořili film. :) Respekt a díky za vše! ()

Melios 

všechny recenze uživatele

Dámi a páni, tu začala veľkolepá púť kinematografie. Jedná sa o 48 sekundový krátkometrážny "film" (podotýkam, že prvý svojho času) menom L'Arrivée d'un train à la Ciotat (známy tiež pod slovenským hovorovým názvom Vlak prichádza do stanice) od bratov Lumièrovcov. Síce sa z dnešného pohľadu jedná skôr o úsmevné dielo, svojho času dokázalo vyvolať poriadny rozruch.  Nie nadarmo je o tejto snímke známe, že keď sa prvý raz premietala v malej kaviarni, diváci sa natoľko báli vlaku, ktorý by vyletel z plátna, že z miesta premietania radšej ušli. Ak sú pre vás filmy, rovnakým hobby akým sú pre mňa, bude sa istotne jednať o vašu povinnú zastávku (doslova). Ako bonus odporúčam, krátku, stručnú recenziu z kanálu Pixelorez. ()

Reklama

Pan.Antonin 

všechny recenze uživatele

Na nádraží přijel vlak, vystupují z něj cestující a dovnitř nastupují jiní. A člověk si to celé natočil. V dnešní době to zvládne každý druhý, v té době to však byl přelom. Zatímco ve své době to byl doslova horor, před kterým diváci prchali z kina, dnes už tento minutový snímek slouží jen jako okénko do filmové historie. P.S. První film, který jsem ohodnotil a okomentoval, resp. nově zrecenzoval, na nové verzi ČSFD. ()

Trancetino 

všechny recenze uživatele

Pre mňa sú takéto fenomény úplne fascinujúce. Necelá minúta dokázala rozpútať všetko ohľadom obrazu, ktorý sa nám hýbe pred očami. Pre mňa je tento výtvor niečo, ako keď Karl Friedrich Benz zostrojil prvý motorový trojkolesový automobil na svete. Čítam kopec komentárov a vidím len samé dristy. Absolútne neporovnateľné s dnešnou dobou. Nechápem ako niekto dokáže napísať, že to ani nie je film. V tej dobe sa ešte nič netočilo. Absolútne nič. Vie si to tu vôbec niekto predstaviť? Samí chytráci, ktorí by ani nedokázali natočiť s mobilom vlastné padajúce hovno do záchodovej misy (myslím, že už som to tu niekde písal), lebo by im spadol telefón do hajzla, ktorý si kúpili v obchodíku. Oni takú úplne jednoduchulinkú možnosť nemali. Museli to vymyslieť sami. Som šťastný, že to neboli Američania, ale Európania. ()

JohnMiller 

všechny recenze uživatele

Sú to síce náročné začiatky kinematografie ale ruku na srdce, ide iba o jeden dlhší záber na príjazd vlaku. Nič viac nič menej. Takže v tom hľadať niečo viac mi príde absurdné. Takisto ako aj mýtus o tom, že diváci pri sledovaní v sále spanikárili pri pohľade na približujúci sa vlak. Možno by som uveril, že sa to stalo dvom trom divákom ale rozhodne nie celej sále. Ale s toho historického hľadiska je to samozrejme snímka významná. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (9)

  • Ikdyž bývá často uváděna jako fakt, teorie o panické reakci obecenstva se nikdy zcela nepotvrdila a v současné době ji výzkumy spíše vyvrací. Je pravděpodobné, že legenda vznikla jako reklamní tah pro přilákání dalších diváků. (Marla Singer)
  • Prvýkrát bol film premietaný 6. januára 1896 v indickom salóne, v parížskej kaviarni Grand Café. (Kub_ees)

Reklama

Reklama