Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Švec Číč (L. Mrkvička) je šikovný řemeslník, ale také veliký šibal a hádankář. Takový, že přehádá nejen pana krále (J. Pehr), pomůže princezně (J. Preissová) k milovanému ženichovi, ale troufne si i na samotného Lucifera (J. Bláha). Vyslouží si tím slávu a bohatství, jenže přitom ublíží svému chudému sousedovi Karafiátkovi (J. Kemr). A tak v něm začne hlodat špatné svědomí. Vrátí se do pekla a tentokrát je v sázce jeho vlastní osud… (Česká televize)

(více)

Recenze (70)

sadlokan 

všechny recenze uživatele

Teď sem si teprva uvědomil,kde se vzalo"házet kemra".Jak si tam ten Kemr pluje do rukávce..Na hlavu by si měl plít,za ty blbý, lživý,ovšem legendární,hlášky.A ponaučení z této pohádky?Pokud možno makat zadarmo a kdyby vám někdo nabízel radit nějakýmu králi,tak to prrr,to nikdy,podstatně lepší je tlouct na verpánku cvoky do škorní.Nejlépe jen do levejch. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Určitá zdlouhavost některých scén mi brání dát plný počet hvězd. Ale jinak mám tuhle pohádku moc rád - jak kvůli králi v podání Josefa Pehra (kdopak vzpomene jeho dalších pohádkových rolí jako třeba O ševci Matoušovi nebo Byl jednou jeden král, o Dovolené s Andělem ani nemluvě?), tak půvabné princezně Jany Preissové, rozporuplném ševci v podání Ladislava Mrkvičky, tak i kvůli Karafiátkovi v úchvatném Kemrově podání (jeho plivání do rukávu při spojení slov peklo nebo čert mi zůstalo v paměti hodně dlouho). Hádanky jsou vybrány z kategorie ne moc známých a ne vždy si po letech vzpomenu na odpověď. Hlavně to má zajímavý lidský přesah a na pohádku zajímavou nejednoznačnost postav (nejen švec, ale i upovídaná sousedka, která ale v jádru je hodná). ()

Reklama

brooklyn73 

všechny recenze uživatele

Pekna,chytra studiova pohadka ,ve ktere tvurci poprve dali dohromady hereckou dvojici - Janu Preissovou s Frantiskem Nemcem (Jak vytrhnout velrybe stolicku 1977) tentokrat v rolich princezny Marketky a prince Zdislava. Hlavni postavou v teto pohadce vsak je jesitny svec Mistr Cic (skvely Ladislav Mrkvicka), kteremu nikdo nerekne jinak nez Mistr Cici. Pani sevcovou si zahrala Karolina Sluneckova.Pribeh nam da nahlednouti do Mistra Ciciho svedomi a na jeho vlastni napravu,pri ktere zachrani sveho souseda Karafiatka Josef Kemr ze sparu samotneho pekla. Lucifera si s chuti strihnul Josef Blaha,jeho pravou - levou ruku bratra Kozibradku Vaclav Postranecky. ()

topi 

všechny recenze uživatele

" To je bída, jak může člověk zradit člověka? " Krásná studiová pohádka podle předlohy Jiřího Mahena. V takových pohádkách, kde se vyskytuje i peklo, se vždycky těším, kdo bude hrát Lucifera, nebo nejvyššího pekelníka. V tomto případě to byl Pepíček Bláha a jako satanáš byl jedním z nejlepších pekelných pánů. Pěknou hudbu složil sám mistr Štěpán Koníček. ()

Elisebah 

všechny recenze uživatele

Moc pěkná pohádka. Švec si myslí, že je nejchytřejší, ale ouha, sklapne mu hřebínek, když ho žere svědomí, že svého souseda mají díky němu v pekle čerti. Jeho černé svědomí ho stále pronásleduje, když už je toho na něj moc, vydá se do pekla, aby souseda zachránil. Vsází se s luciferem o to, že každý bude hádat tři hádanky. Když vyhraje švec, půjde s ním soused domů a čerti budou mít smůlu, když ale vyhraje lucifer, zůstanou v pekle oba dva - švec i jeho soused. Švec je ale chytrý a dá luciferovi takovou hádanku, na kterou neumí odpovědět a tak se ve zdraví vrací oba dva domů. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (5)

  • V čase 57:30 Švec (Ladislav Mrkvička) odnáší Karafiátka (Josef Kemr) z pekla a Karafiátek má jen ponožky. V následujícím snímku před chalupou už má boty, i když byl pořád na zádech ševce. (vera35713)
  • Stejný příběh byl v roce 1976 nastudován i v rozhlase pod názvem "O ševci Čičovi". Režíroval tehdy Karel Weinlich. (Přemek)
  • Při hádání ševce Ladislav Mrkvička s Luciferem Josef Bláha je poslední hádanka položena chybně. Švec totiž říká: „Na světě je jenom jedna jediná otázka, na kterou nemůžeš dát souhlasnou odpověď.“ Takových otázek však existuje hned několik, typu: „Jsi mrtvý?“ „Jsi v bezvědomí?“ „Jsi němý?“ Jde o princip, kdy subjekt, kterého by se pozitivní odpověď týkala, není schopen vnímat otázku nebo na ni odpovědět. (Thanoris)

Reklama

Reklama