Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dva muži z odboje přemluví pasáka ovcí Baska, aby převedl přes hranici z Francie do Španělska profesora Johna Bergsona, kterého nacisté nenávidí, protože o nich napsal pravdu, ale chtějí využít jeho odborných znalostí ke zdokonalení svých zbraní. Bask žije na osamělé farmě blízko hranic, okolí zná lépe než kdokoli jiný a už nejednou odboji pomohl. Tento zdánlivě nerudný muž není moc ochoten opět riskovat život, ale suma 5000 peset udělá své. Bask odjede do Toulouse, kde zjistí, že na něho čeká nejen profesor Bergson, ale také jeho žena Ariel, dcera Lea a syn Paul. To je příliš velké riziko a Bask převádět celou rodinu odmítá. Ale budovu, kde jsou Bergsonovi schovaní, prohledávají příslušníci SS, a nezbývá tedy nic jiného než tajným východem utéct. Tím se akce rozbíhá. Fanatický kapitán von Berkow zlomí odbojáře Alaina Renoudota, který prozradí, kam mají utečenci namířeno, a Berkow se pustí se skupinou všeho schopných nacistů do jejich pronásledování... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (100)

forsberg 

všechny recenze uživatele

Štvanci se odehrávají za druhé světové války a jsou příběhem rodiny utečenců a zkušeného Baska, který se je snaží převést přes hory dřív, než je dostihne jednotka SS pronásledovatelů. Takhle napsané to nevypadá nic moc, jenže ten Bask je Anthony Quinn a role kapitána SS se zhostil Malcom McDowell s tak ďábelskou rozkoší, že mi při vzpomínce na jeho "šmiky-šmik" běhá mráz po zádech dodnes. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Slizký SS plukovník Landa z Hanebných panchartů má svůj původ tady, ve fanatickém zvířeckém kapitánovi gestapa von Berkowovi. Mne však zaujal především Anthony Quinn jako baskický pasák ovcí převádějící za války přes Pyreneje z Francie do Španělska Němci pronásledovaného profesora s rodinou. Válečných scén není mnoho a jsou jaksi nadbytečné, trochu neuměle natočené a vlastně do filmu ani nezapadající. Na čem snímek stojí, to je atmosféra hor a souboje mezi Baskem a gestapákem, mezi horami a unavenými lidmi, mezi krutostí a lidskostí. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=2DZBFc7tWI8 ()

Reklama

pabulator 

všechny recenze uživatele

Zcela bez debat bez Malcolma McDowella by film byl dalším tuctovým snímkem jeho postava je zahrána bezchybně jinak na filmu mě vadila scéna s vybuchujícím vlakem ta mě přišla vysloveně trapná a škoda toho konce mělo to dopadnout tak jak si to představoval kapitán von Berkow z gestapa to bych dal možná ještě hvězdu navrch a jen tak mimoděk po shlédnutí filmu mě přišlo na mysl jak by asi vypadal Herr Flick z Haló Haló v podání Malcolma McDowella. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Baskický pastevec ovcí převádějící cizí osoby přes Pyreneje vs. vyšinutý nácek, co si škrtá sirkou o podpaží hajlujícího kolegy, krájí prsty francouzskému odboji a na slipech má svastiku (údajně iniciativa herce pro odlehčení nude scény).. Bohužel, potenciál týmu Quinn, Mason, Gypsy Saruman a prsa Kay Lenz je trestuhodně zavražděn králem rutinní průměrnosti J. Lee Thompsonem. McDowell, teatrálně ztvárňující kapitána SS, jehož sen o tisícileté říší bude trvat o pár let míň a který se s ručním granátem a střelbou na horách vysmívá lavinovému nebezpečí, to celé zpětně vystihl poměrně přesně. Utter rubbish.. ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Povedená válečná naháněčka s hvězdným obsazením a opravdu strhujícím výkonem Malcolma McDowella v roli excentrického esesáka, jenž svou neskonalou lásku ke Třetí říši prokazuje i hákovým křížem vyšitým na slipech. Zapadlý kultovní snímek, který sice má řadu chyb (ta zamlžená kamera je na konci mírně rušivá) a notnou dávku přehánění, ale velmi dobře baví, napíná, místy šokuje brutalitou a představuje solidní dobrodružné guilty pleasure. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (4)

  • Pro konec snímku byly natočeny tři verze a všechny byly nakonec použity. (ČSFD)
  • Snímek byl natočen tři roky po vydání knižní předlohy „Perilous Passage“ z roku 1976 od Bruce Nicolaysena. Ten rovněž vytvořil scénář pro film. (ČSFD)
  • Ve snímku si zahráli herci, kteří se objevili v roli záporných postav v populární filmové sérii o Jamesi Bondovi v 70. letech. Jak Michael Lonsdale, který ztvárnil Drixe v Moonrakerovi (1979), tak Christopher Lee, jako Scaramanga z Muže se zlatou zbraní (1974), se však ve filmu objevili v opačných pozicích, a to v rolích obětí. (ČSFD)

Reklama

Reklama