Reklama

Reklama

Zaklínač

(seriál)
Polsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Režie:

Marek Brodzki

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Scénář:

Michał Szczerbic

Hrají:

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (více)
(další profese)

Epizody(13)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (277)

Mrkvič 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Škoda že poláci zůstali nakonec jen u třinácti dílů. Jako teenager neznalý předlohy jsem v polovině seriálu přestal sledovat. Nyní jsem mohl docenit části přebrané z knih i změny vyplozené právě pro seriál. Hlavní devizou je Michal Žebrowski a Superman bude mít hodně těžké mávat mečem tak charismaticky. ()

Karlas 

všechny recenze uživatele

Polská fantasy? Proč ne? Není to žádná pompa, žádný propracovaný okrášlený trhák, ale já jsem se u sledování tohoto seriálu pobavil a odpočinul. Rukopis tvorby východní části Evropy je přívětivý a neubírá na zajímavosti. Líbí se mi i pěkně ztvárněná postava hlavního hrdiny a herci Michalu Zebrowskému vyloženě sedí. Seriál je sice trikově slabý a opírá se spíš o starou školu efektů, jenž někdy působí komicky, ale proč nepřijmout tuto zajímavou změnu. ()

Reklama

Phobia 

všechny recenze uživatele

Ne, ne a NE! Mám ráda knihy o zaklínači Geraltovi, povídkovou část vyloženě zbožňuju. Ovšem tenhle polský seriál... je to jako by si filmaři těmi skvělými knihami vytřeli anus:-(. Michal Zebrowski se snaží a výprava nevypadá vůbec špatně (za to ta jedna hvězdička), jinak je tenhle seriál i z něj sestříhaný film nehorázná sra*ka - a to už se radši ani nebudu zmiňovat o neuvěřitelně trapných nestvůrách, co nemají v 21. století co pohledávat ani na TV obrazovkách, natož v kině - lepší by dokázala vyrobit snad i moje desetiletá neteř :-(((. 25% ()

klerik 

všechny recenze uživatele

Celkom sa divím takým dobrým hodnoteniam. Seriál má síce svoje čaro - mrzutý hrdina, obnažené ženy, pekná krajina a hudba... ale ostatná technická stránka je katastrofa. Prvá scéna, ktoru začína seriál (ale je súčasťou neskoršieho dielu) ja tak zle natočená, že by si to všimol aj Uwe Boll... O to viac som bol prekvapený, že režisér Marek Brodski má občas dobré nápady - hlavne vtedy, ked tam nemá žiadnu latexovú ani počítačovú potvoru, a šikovnými zábermi a pohybmi kamery vie navodiť atmosféru súboja aj napätia. ALE keď ide o priamy boj alebo využívanie atráp, je to omnoho(!) horšie. Digitálny drak ma slušne rozosmial, spomalené zábery a prechody kamery ma zhnusili... Nevyužitá príležitosť... ()

marvan 

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelné, tohle by parta recesistů dokázala natočit jen mobilem. Tento film vyniká mimořádnou tvůrčí synergií nejneschopnějších pitomců a je otázkou, proč byla seriálová podoba kultovní knižní série svěřena do rukou tak skandálně neschopných diletantů. Co je na tomto seriálu dobré? Snad jen obsazení hlavní postavy, pokud pominu blonďatý přeliv, který vypadá jako laciná sisalová paruka panenky Barbie. Co je na tomto seriálu špatně? Všechno ostatní. Počínaje debilním hudebním doprovodem (někdo zuřivě mačká pár kláves s rádoby zlověstným tónem), směšným castingem a triky na úrovni Cimmermanova jevištního zázraku. Scénář odpovídá mentální úrovni průměrné středoškolské slohové práce. Historicky se filmové prostředí sice tváří jako středověk, do toho se ale šermuje japonskýma katanama, medituje a cvičí něco mezi krav magou a aikidem pro retardované. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (5)

  • Dobrodružný seriál vznikl podle povídek nejslavnějšího slovanského fantasy spisovatele 21. století vydaných v 7 knížkách „Zaklínač: Meč osudu“, „Zaklínač: Poslední přání“ a také románové pentalogie „Krev elfů“, „Čas pohrdání“, „Křest ohněm“, „Věž vlaštovky“ a „Paní Jezera“. Autorem těchto knih je světově proslulý Polák Andrzej Sapkowski, který vytvořil neuvěřitelně komplexní fantasy svět, jenž se stal knižní fenoménem. Sapkowského knihy jsou dokonce srovnávány i s Tolkienem a docela hodně lidí si cení Zaklínačské ságy více než „Pána prstenů“. (ERTik)
  • Zaklínačova dobrodružství se neomezují pouze na známá dějová schémata žánru meče a magie (sword and sorcery), právě proto jsou tak zajímavá a přitažlivá. Podle cyklu Andrzeje Sapkowského povídek vznikl celovečerní snímek Zaklínač, a také stejnojmenný dobrodružný fantasy seriál, který natočil režisér Marek Brodzki. Setkávat se s ním budeme po třináct úterních večerů. Stejně jako v samotné předloze, ani zde není nouze o fantastické a pohádkové bytosti, netvory, draky, čaroděje, rytíře, stejně jako o souboje na meče i zápasy využívající tajemné magie. (ČSFD)
  • Oproti knižní předloze lze najít ve filmu několik odlišností. Například postava Marigolda je v knize štihlý a hbitý svůdce. Vesemir (Jerzy Nowak), vůdce zaklínačů a jejich mistr, je v knižním a hernín zpracováním popisován jako dlouhovlasý starý muž. V seriálu je však skoro plešatý. (Chibs)

Reklama

Reklama