Reklama

Reklama

VOD (1)

Seznamte se se Stuartem Shorterem. Má rád alkohol a heroin. Užívá si bolest. A je bezdomovec, zklamaný světem a posedlý noži. Ovšem jeho životní příběh je absolutně úžasný. HBO si vám dovoluje představit filmovou adaptaci stejnojmenné autobiografie.  Spisovatel Alexander Masters se ohlíží zpět na život svého kamaráda Stuarta, bezdomovce a alkoholika, který v dětství zažil traumatickou událost. Krátký život Stuarta Shortera byl jeden velký chaos - bezdomovec, který si hrál s noži, holdoval drogám a alkoholu a měl sklon k násilí. Když se však setkal s Alexem, nabral jeho život nový směr. Alex se rozhodl, že o Stuartovi napíše knihu a Stuart ho přesvědčil, že má příběh koncipovat pozpátku, aby byl více vzrušující. Stuart tedy vypráví příteli dobrodružství svého života, líčí příběhy současnosti a postupně se vrací do dětství. Jeho osobitý smysl pro humor dodává tragikomický nádech. Historky o přepadení pošty, pokusech o sebevraždu a střídání nejrůznějších institucí umožňují Alexovi nahlédnout do zcela odlišného světa. Náhle není tak těžké pochopit, jak se mohl Stuartův život vymknout kontrole. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (133)

akisha 

všechny recenze uživatele

Většina filmů z dílny HBO má solidní dávku kvality, ale taky málokdy někoho překvapí. Bejvaj takovou čtyř-tří hvězdičkovou záležitostí. Když se seženou obstojný herci (a většinou je aspoň jeden známější,např. Rickman v "Something the lord made"), diváka většinou čeká fajn zážitek. Nic nedrhne, nic neskřípe, nic nevybočuje. Pokud má někdo rád filmy o zástupci spodiny, co vypráví svůj příběh a diváka pomalu a jistě nutí s ním sympatizovat - i přes značné osobní nedostatky (alkoholismus, násilí, kradení, fetování, odpudivý zjev apod.), nevidím důvod, proč by se jim Stuart nelíbil. Má to zajímavou postavu, má to vtip, sympatického Cumberbatcha a skvělého Hardyho, dokáže to být dojemný, ale neutápí se to v sentimentu. A nakonec si taky rejpnu do angličtiny - Hardyho "mluva" není nejlepší způsob jak natrénovat angličtinu, kdybych neschrastila anglický titule, bylo by to, jako kdyby mluvil hindštinou. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Výsledek pátrání po tom, proč se vlastně z původně milého kluka stal násilnický psychopat živořící na ulici není až tolik podstatné. Tudíž mě obrácené vyprávění od konce k začátku (i když naštěstí nebylo úporně důsledné) připadalo jen jako scénáristická (spisovatelská) schválnost, jak děj ozvláštnit. Je přece jedno - nám jako divákům, co Stuartovu proměnu způsobilo, protože je už konečná, nedá se zvrátit a z blábolící trosky znovu vykouzlit nevinného klučinu nejde. ____ Co mě na filmu překvapilo, byla velká tolerance, s jakou lidé ze střední vrstvy mezi sebe přijali otrapu plného vší, chlastu a drog. Protože lítost nad tím, co se mu stalo, nemůže zastřít, že on sám se později choval jako pořádný hajzl._____ Největší síla filmu je podle mě ve vykreslení přátelství mezi houmlesákem a distingovaným chlapíkem, který se o něj začne zajímat jen, aby napsal knihu. Tohle přátelství je oboustranně výhodné - Stuart získává materiální podporu, Alexander zase svůj příběh. Mnohokrát Stuarta nutí k vyprávění zážitků, které si on už nechce připmínat. Je to přátelství s velkou výhradou, protože i když je Stuart inteligentní, není jasné, jestli prohlédl Alexandrovu hru, kterému musí být od začátku jasné, že stačí počkat a jeho kniha získá očekávanou pointu ve smrti hlavního hrdiny. ____ KOUSEK DĚJE Poslední scéna, kdy Alexandr nainstaluje jediný výtisk své knížky do výlohy, která je plná Šifry mistra Leonarda, vypovídá nejnenom o tom, jak je svět povrchní, když ulítl na tak hloupé a nerealistické knize jako je Šifra, zatímco reálné příběhy ze skutečného života raději nikdo vidět nechce. Je to zároveň gesto autora, který se chce vklínit mezi mainstream, uspět, zabodovat bez ohledu na cokoliv. Tedy i na nebohého Stuarta, který byl opravdu asi i Alexandrovým přítelem, hlavně ale byl jeho námětem. /17. 2. 14./ ()

Reklama

Morien 

všechny recenze uživatele

Některá stylizační rozhodnutí mi hodně neseděla, ale přesto mám dojem, že něco takového jsem ještě neviděla - v tom nejlepším slova smyslu, jak to jen můžu myslet. Příběh je celkem jednoduchý, nicméně uvěřitelný. U nějakého uživatele zde jsem si přečetla něco o naivitě ze strany spisovatele - takový dojem jsem ze snímku neměla. Na kratším časovém úseku jsem zažila něco podobného a musím říct, že popsaný průběh velmi odpovídá mým reálným zkušenostem. Herecké výkony potom působí velmi autenticky. Nejvíc mě ovšem dostala práce s kamerou a kompozice obrazů. Těla se v prostoru vrší přes sebe, ostrá a rozmazaná, zblízka i v celcích. Nejsem si jistá, jestli to něčemu výrazně slouží v rámci filmu jako takového, ale hodně příjemně se na to dívalo. Zvlášť když vezmu do úvahy, že to je televizní film. Kéž by takhle někdy vypadalo něco z produkce nějaké české televize. Ale jistě že slouží. Film tematizuje vyprávění jako takové a těžiště spočívá v akcích v minulosti, současnost je o zachycení stavu a pocitů postav a k tomu se používá to obrazové komponování, není to jen manýra. ()

Lyli 

všechny recenze uživatele

Film z kategorie silných příběhů, které zvládnu jen jednou. Tušila jsem, že to nebude nic snadného, takže jsem shlédnutí dlouho odkládala, i když tu hraje můj drahý Tom Hardy. Bylo to jako facka, když mi v hlavě zapadly všechny souvislosti života mladého Stuarta. Nejsmutnější je, že tohle se stalo skutečnému člověku a nejde jen o nějakou fikci. A ještě horší je, že podobné věci se stávají všude kolem nás. Nechci zabřednout do pochmurných úvah, jen chci říct, že to stojí za podívání, i když náladu vám to rozhodně nezvedne. *Benedicta nemám ráda, ale tady byl překvapivě sympatický. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Originální film o životě bezdomovce a důvodech deformace jeho osobnosti, přičemž autoři moudře dospívají k tomu, že na podstatnou část pokládaných otázek je nutné rezignovat z jednoduchého důvodu, že na ně jasné odpovědi zkrátka neexistují. Film do značné míry dělá naprosto skvělý Tom Hardy, který zastiňuje papírově hlavního Benedicta Cumberbatche, byť je pravda, že také má mnohem víc o čem hrát. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (3)

  • V roli nenáviděného soudce se představil skutečný otec Benedicta Cumberbatche. (ilovebritain)
  • Za skvelý výkon alkoholického násilného narkomana Stuarta bol Tom Hardy nominovaný na cenu BAFTA TV Award. Rovnako film získal niekoľko cien, vrátane za najlepší scenár (Best TV Film) a najlepšiu drámu (Special Jury Prize, RTS Television Award). (Deftie)
  • Budova pošty v záběrech z let 1979 a 1993 je skutečně původní pošta v Cambridge, nyní prázdný obchod. (akisha)

Reklama

Reklama