Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Zkušený plukovník Mike Kirby odlétá do Vietnamu se dvěma jednotkami takzvaných Zelených baretů. Jeho prvním úkolem je dobudovat uprostřed džungle rozestavěný vojenský tábor, který je pod pravidelnou palbou členů Vietkongu. Druhý úkol je ještě nebezpečnější: unést vysokého vietnamského velitele přímo z jeho přísně střežené vily. Misí se účastní i novinář George Beckworth. Jakožto zavilý odpůrce vietnamské války se rozhodl, že své postoje prověří přímo na místě, v ohni. Stane se opakovaně svědkem toho, jak plukovník Kirby a jeho muži osvědčují v boji svou statečnost, zatímco komunističtí bojůvkáři šíří kolem sebe hrůzu a smrt...
Takové je poselství amerického válečného filmu, natočeného v roce 1968, v době kdy se Spojené státy zapletly do jednoho z nejproblematičtějších vojenských konfliktů své historie. Cílem filmařů bylo přesvědčit americkou veřejnost, že tato válka je spravedlivá a že jejich vojáci umírají na druhé straně zeměkoule za správnou věc. Film se tak stal klasickou ukázkou válečné propagandy. Hlavní roli ztvárnil legendární westernový herec John Wayne, který se na filmu podílel i jako režisér, spolu s Rayem Kelloggem.
Autoři se dopustili kuriózní chyby, která vešla do dějin filmových přehmatů: v závěrečném záběru odcházejí hrdinové na pozadí slunce, které zapadá nad mořem. Vietnam je však omýván oceánem pouze z východní strany, takže slunce v Zelených baretech zapadá na východě... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (78)

Dale 

všechny recenze uživatele

Stačí si pozrieť záverečnú scénu, ako John Wayne odchádza s vietnamským chlapcom ruku v ruke k západu slnka a presne viete ohodnotiť kvalitu tohto "objektívneho" diela. Síce to začína sľubne, keď novinári kladú kritické otázky ohľadom vojny vo Vietname, no samozrejme hrdinný Wayne ich presvedčí o tom, akú dôležitú prácu tam US army odvádza a ako je potrebná pre záchranu obyvateľov Vietnamu. ()

sud 

všechny recenze uživatele

S tou propagandou v tomto snímku to zase není tak horký. Je sice charakterově černobílý a jednostranný, byl však natočen v době, kdy Vietnamská válka vrcholila a s tím se musí tak nějak počítat. Západ slunce do moře ve finální scéně je sice taky úlet, ale méně všímavému divákovi to ani nepřijde. A co se týče patriotizmu, v "Pearl Harboru" nebo "Dni nezávislosti" toho najdete víc. Po filmařské a příběhové stránce je to velmi dobře odvedené řemeslo s asi půlhodinovou akční scénou v polovině filmu a celkově se nuda taky nedostaví. Když jsem tento film viděl prvně jako asi desetiletý, konec filmu při proslovu plukovníka s malým Vietnamským chlapcem mě dojal. Dnes jsem sice trošku uvážlivější a více jsem toho viděl, ale v žádném případě nemohu zatratit "Zelené barety", napínavý film s vynikajícím hudebním doprovodem Miklose Roszy a skvělým Johnem Waynem v hlavní úloze plukovníka Kirbyho. 55%. ()

Reklama

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Absurdní proválečná propaganda, která je silně ovlivněná dobou ve které vznikla. Navíc zpracování je dost amatérský a působí to v dnešní době fakt jak hrozně starej film. Jasně psal se rok 1968, ale i tak vznikali už v této době filmy na který se i dneska dá po technický stránce úplně v pohodě koukat. No prostě je to béčko tý doby šílený amatérský a napraný agitačníma kecama. Nicméně kouzlo nechtěného z toho dělá relativně zábavný film a já taky zvýším hodnocení za to, že filmy z tématikou Vietnamský války mám prostě rád.50% ()

wosho 

všechny recenze uživatele

MRTVEJ KOMOUŠ-DOBREJ KOMOUŠ, ALE KOMOUŠ CO BLIJE VLASTNÍ VNITŘNOSTI JE LEPŠÍ. Velmi silná propagandistická masáž, kdy je Severní Vietnam a jeho vojácí absolutním zlem, co vrážejí dýku do zad humálnímu a demokratickému Jižnímu Vietnamu a to za pomocí munice od hajzlíku zČSSR. V dnešní době je to film pro zasmání, po technické stránce je brilantní, po obsahové ne. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Že je to hodně přiblblá propaganda o tom, jak John Wayne odletí do Vietnamu a nakope tam těm vietnamskejm komoušům prdel, to asi nemusim zdůrazňovat. Jenže i kdybych si propagandu odmyslel, tak zbyde jen taková parodie na válečnej film. První polovina je bez bojů, bez akce, bez napětí, prostě o ničem. Měl jsem spíš pocit, že se koukám na nějaký přerostlý skauty na táboře. Zaujalo mě tam akorát, když tam řikali, že vietkongové používaj náboje z Československa. Ve druhý polovině se to konečně aspoň trochu rozjede. Nejdřív se odehraje docela dlouhej boj o vojenskej tábor a to je asi vrchol celýho filmu. Jenom bych rád podotknul, že v tuto chvíli už máte za sebou cca 80 minut totální nudy, takže budete nejspíš rádi za to, že se tam vůbec "něco" děje. Potom ještě John Wayne a několik dalších hrdlořezů vyskočí z letadla někam do "džungle" (to prostředí vůbec nevypadalo jako neprostupná vietnamská džungle, ale spíš jako Riegrovy sady) a unesou nějakýho důležitýho rákosníka, což jsem nějak moc nepochopil, jakou to vůbec mělo spojitost se zbytkem filmu. Ale tak aspoň jsem se dočkal celkem efektní smrti jednoho z hlavních hrdinů. Pak už následuje jen slavnej závěr se západem slunce a the end. Určitě to je nejhorší film o válce ve Vietnamu, co jsem kdy viděl. Jinak já westerny nesleduju, takže John Wayne je pro mě v podstatě neznámej herec. Tady na mě působil chvílema až komicky. Výrazy v obličeji vystřídal za celej film dohromady dva (neutrální xicht a úsměv), až jsem si řikal, jestli to od něho později neodkoukal samotnej Steven Seagal. Navíc na něm bylo vidět, že svoje nejlepší roky už má dávno za sebou, takže při scénách, kdy se měl aspoň trochu pohybovat, vypadal hodně těžkopádně. Když se třeba měl přikrčit, tak jsem měl pocit, že má nejspíš střevní problémy a bojí se, aby se neposral... Zelený barety jsou opravdu špatnej film, na kterym je těžký najít cokoliv pozitivního. Když se k tomu navíc přidá, že tahle hrůza trvá skoro 2,5 hod, dílo je dokonáno. I ta jedna hvězdička je možná až moc. ()

Galerie (41)

Zajímavosti (7)

  • Kritici označili Zelené barety za bezduchou válečnou propagandu. K tomu Wayne podotkl: „Souhlasím s nimi. Je to americký film o Američanech, z nichž se stali hrdinové. V tom smyslu je to propaganda." (Zdroj: wikipedia). (cheyene)
  • Pôvodná voľba skladateľa padla na Elmera Bernsteina, ktorý ale ponuku odmietol, odôvodnením bol nesúhlas s politickými postojmi, ktoré film prezentuje. Druhou voľbou bol Miklós Rózsa, ktorý ponuku prijal. (Tvrdolín Veliký)
  • John Wayne si byl vědom, že válka ve Vietnamu není populární, ale prohlásil: „Proboha která válka byla kdy populární? Ti muži přece nechtějí být ve Vietnamu o nic víc než kdo jiný. Ale když už tam jednou jste, nemůžete se tvářit neutrálně." (Zdroj: wikipedia). (cheyene)

Reklama

Reklama