Reklama

Reklama

Kronika smrti

všechny plakáty
Trailer

Obsahy(1)

Manolo Bonilla je zkušeným, ale ambiciózním reportérem bulvární zpravodajské show v Miami. Jako španělsky mluvící pokrývá "senzace" v Jižní Americe. Tentokrát byl vyslán do Ekvádoru, aby přinesl reportáž o případu masového vraha dětí, který umučil a poté zavraždil na 150 obětí, známého jako "Babahoyská zrůda". Po pohřbu posledních tří obětí přímo na místě se Manolo se svým štábem stane svědkem náhodné dopravní nehody, při níž zahyne chlapec. Dav, rozcitlivělý smrtí tolika dětí, řidiče auta téměř zlynčuje a upálí na místě. Manolo v poslední chvíli zasáhne a zachrání mu život. Jako správný reportérský tým mají vše natočeno. Řidič Vinicio je také dvojnásobným otcem a jeho žena je znovu těhotná. Manolo hned pro svůj pořad "Hodina s pravdou" zpracuje aktuální reportáž, z niž Vinicio vyjde jako oběť lynčování, již údajně neschopná policie kvůli vyšetřování posadila do vězení. V dalším rozhovoru Manola s Viniciem se však začnou vyjevovat podivné souvislosti. Vinicio tvrdí, že se setkal se Zrůdou a něco ví. A Manolo, který touží po slávě a vlastním pořadu, cítí, že je blízko dalšímu senzačnímu odhalení.

Největší ekvádorská filmová produkce všech dob, kterou podpořili slavní mexičtí producenti a režiséři Alfonso Cuarón a Guillermo del Toro, je inspirovaná skutečným případem kolumbijského masového vraha, který podobně jako "Babahoyská zrůda" po deset let unikal spravedlnosti.

Novinová zpráva a šokující interview s nic netušící manželkou masového vraha se stala ideálním námětem pro ekvádorského režiséra Sebastiana Cordera, již dřív oceněného za svůj debut Ratas, ratones, rateros (1999). Jak sám řekl, již dříve hledal příběh, v němž by mohl odkrýt dualitu lidské bytosti, a tento extrémní, krutý případ mu poskytl prostor pro fascinující studii člověka, v němž se skrývají dvě zcela protilehlé polohy. S motivem postavy slavného reportéra bulvární publicistiky však ve filmu sleduje přesvědčivě i druhou, neméně fascinující linii vlivu médií na veřejné mínění a osobní zodpovědnosti novináře. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (38)

DAPDO 

všechny recenze uživatele

Spolupracovník mi řekl, že je to blbost roku, takže než jsem si Kroniku smrti pustil, odteklo hodně vody. Začátek výborný, s tím upálením až brutální. Ale to je na dlouhou dobu všechno, ticho po pěšině skončí až závěrem, který se dá dopředu čekat. Suma sumárum - blbost roku to určitě není, už jsem viděl daleko horší filmy, ale aspon' k průměru to má taky daleko. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Zo začiatku vás film zaskočí svojou brutalitou a vy začnete očakávať niečo ako Mesto bohov. Bohužial to príliš dlho nevydrží, scenár začne byť papierový a protagonisti sa podla mňa začnú chovať nelogicky. Prečo nespolupracujú s políciou? To by sa ale nehodilo k záverečnej myšlienke. V tomto vidím rozpor, záujme myšlienky prispôsobiť chovanie postáv, aj keď je nelogické. Réžia pôsobí trochu rozpačito, snáď sa Cordero viac oťuká. ()

Reklama

Sfinkter 

všechny recenze uživatele

Velké očekávání od ekvádorské tvorby se mi sice nevyplatilo, ale detektivka je to stále lehce nadprůměrná. Nejvíce mne oslovily jednotlivé postavy, ani nepřemýšlíte nad nějakým hereckým uměním, zkrátka všichni do svých rolí dobře zapadli. I přes trošku křečovitý úvod filmu jsem čekal dechberoucí vyšetřování, místo toho sledujeme rozhovory s jedním psudográzlem a gradujících okamžiků je ve filmu hodně pomálu. Vnitřně po tomto snímku asi velmi obohacen nejsem, v hlavě mi ale stále zůstává. Asi se na exotické krimi nedá jen tak zapomenout. ()

Xeelee 

všechny recenze uživatele

Není to tak nepříjemná podívaná a prostřední část je dějově opravdu prakticky o ničem. Kronika smrti ale nenudí, protože se příběh přetransformuje v psychologickou studii vraha. S příběhem je holt u snímků podle skutečných událostí potíž. Život většinou nepíše kvalitní scénáře. Na scény jako úvodní pokus o umlácení/upálení nebo závěr se ale nezapomíná. Zaokrouhlím lehce nahoru. ()

Haymar 

všechny recenze uživatele

Mrazivé a syrově natočené drama z exotického a špinavého prostředí jakési ekvádorské periférie - údajně inspirované skutečnou událostí. Už úvodní scéna - lynchování a (skoro) upálení viníka nehody rozlíceným davem, je fakt neuvěřitelnej nářez (a to i bez explicitních brutalit). To samé platí i v případě úplného finále! Kronika smrti neustále balancuje na hranici: viny vs. strachu / odplaty vs. trestu / lží vs. fikcí / úspěchu vs. svědomí, kde hlavní hybnou silou je manipulace s lidskou psychikou a obrovský vliv médií na veřejné mínění (jde o jakousi obdobu amerických 15 minut s DeNirem a Rodenem). Slabší scénář a fakt, že divák v podstatě už od začátku filmu , kompenzují slušní herci, dobré zpracování a samotný (naléhavý, alarmující) námět! ()

Galerie (4)

Zajímavosti (3)

  • Damián Alcázar získal mexickou cenu Ariel v kategorii nejlepší herec. (Terva)
  • Film získal na filmového festivalu Sundance cenu pro nejlepší světové drama. Vyhrál však snímek Hrdina (2004). (Terva)
  • Porota Filmového festivalu v Mexické Guadalajaře udělila snímku tři ceny, a to v kategoriích nejlepší herec (Damián Alcázar), nejlepší film a nejlepší scénář (obě Sabastián Cordero). (Terva)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno