Reklama

Reklama

Hledání ztraceného času

(seriál)
Československo, 1991, 484x20 min

Režie:

Pavel Vantuch

Scénář:

Karel Čáslavský

Hrají:

Karel Čáslavský (průvodce), Emil Hácha (a.z.)
(další profese)

Obsahy(1)

Fenomén českého filmu - Karel Čáslavský a jeho zarputilá trpělivost! To jsou pilíře, na kterých stojí unikátní dílo, které vzniká již mnoho let v České Televizi. Čáslavský už není jen historik filmu, je to pojem, který přivádí každý týden k obrazovkám statisíce diváků. Proč? Protože dokáže jako jeden z mála lidí v této republice obsáhnout svými znalostmi historické události politické a společenské. Ale se stejnou dávkou schopnosti citlivě rozlišovat skutečně důležité věci. Pořad Hledání ztraceného času je jedinečným počinem, který udržuje naši schopnost reflexe a v dobách nepříznivých dává sílu, kterou čerpá z nás samotných, z naší historie, z našeho filmového archivu. Hledání ztraceného času je legendárním projektem České Televize. Vždyť se vysílá od roku 1992 a dosud bylo vyrobeno více než 350 dílů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (63)

LoneGunman 

všechny recenze uživatele

Absolutní srdcovka. Vzpomínám, jak k nám na začátku 90tek chodili pravidelně každou neděli prarodiče a u povídání vždy běželo Hledání ztraceného času následované "Filmem pro pamětníky", které často okomentovali, doplnili, případně poupravili. Není to ale jenom těmi příjemnými osobními vzpomínkami na dětství, proč mám tenhle cyklus hrozně rád. I dnes na něm oceňuji tu nepřekonatelně pohodovou atmosféru, za kterou panu Čáslavskému budiž nekonečný dík. Jeho komentář se krásně poslouchá. Záběry z dob dávno minulých jsou nesmírně zajímavé a přiznám se, že si na YouTube některý z dílů pouštím docela často např. při cestě vlakem. Nejde primárně o vzdělávací pořad, na to jsou ty filmové záběry moc útržkovité, ale ta atmosféra je prostě dokonalá. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Že náš národní filmový archiv patří k největším a nejúplnějším ve světovém měřítku, je známé. Že však jeden z jeho pracovníků patrně pod vlivem kdysi tak úspěšného pořadu VIDEOSTOP propadne kouzlu popularizace natolik, se dalo nanejvýš tušit. Po mnoha letech pravidelného vysílání vznikla velká mozaika skvělých dokumentů, které nejen oživují zašlý svět našich novějších dějin, ale v mnoha ohledech doplňují i naše individuální vědomosti a kolektivní společenské poznání. Karel Čáslavský se navíc osvědčil jako osobitý a výrazný komentátor této ojedinělé série historických vhledů a vtiskl jí tak nenapodobitelnou osobitou tvář. HLEDÁNÍ se určitě stalo jednou z nadčasových "tváří" naší polistopadové národní televizte veřejné služby. Tváří zvláště výraznou. ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Otázne pre mňa v tomto veľkolepom projekte zostáva len jedno: nakoľko je podávaný obraz (ne-)zidealizovaným obrazom pána Č. o minulosti národa českého prostredníctvém vykonaných nevyhnutných strihov a nakoľko sa reálne približuje obrazu odrazu doby, aký bol v časoch kedy boly odvysielané úryvky v HZČ reálne v českých kinách (poťažmo domácnostiach) viditeľné vtedajšími súčasníkmi v celej dĺžke? ()

Drom 

všechny recenze uživatele

Pan Čáslavský moderuje pořad sice pomocí zajímavého komentáře, ale trochu nudně. Nicméně o jeho šoumenství tu nejde, čehož si je, na rozdíl od jiných moderátorů pořadů podobné kategorie, vědom. Podstatné jsou unikátní dobové záběry, které jste pravděpodobně nikdy neviděli a asi už jen tak neuvidíte. Ne vždy je téma pořadu stejně lákavé, každý se nezajímá o vše, ale i tak je to výborná sonda do zapomenutých tvarů minulosti. A je na tom vidět kus usilovné a často mravenčí práce. Vysílá se to ješte vúbec, nebo už to taky semleli? ()

Zik2 

všechny recenze uživatele

Pořad pro skutečné historické fanatiky. Ne každého baví deset minut sledovat třeba dostihy či sjíždění Vltavy z konce 19. století, navíc doprovázené poněkud monotónním komentářem Karla Čáslavského. Nicméně filmové záběry jsou nesmírně cenné a práce s jejich přípravou je mimořádně užitečná činnost. Hledání ztraceného času není vhodné pro výuku dějepisu na druhém stupni ZŠ, je to však poklad pro dospělé a vyspělé zájemce o historii jakožto pro profesionální historiky či pro pamětníky. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (8)

  • Autor Karel Čáslavský pracoval v Národním filmovém archivu už od roku 1963. V roce 1980 pak poprvé přišel s návrhem v Československé televizi využít dobové filmové dokumenty. (gogos)
  • Hledání ztraceného času vzniklo na základě pořadu Kino a já (od r. 1980), které uvádělo kaleidoskop různých filmových atrakcí z oblasti dokumentárního filmu. O rok později se formát pořadu přeměnil na Hledání ztraceného času se stopáží 40 minut 4krát do roka. Díky úspěchu se pak formát pořadu opět změnil, a to na 20 minut každý týden. (gogos)
  • Původně si autoři mysleli, že bude vytvořeno jen okolo 15 dílů. (gogos)

Reklama

Reklama