Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (496)

FlyBoy 

všechny recenze uživatele

Tom Hardy (super výkon) ako neskrotný a večne neposlušný Charlie "ZJEB" Bronson sa s publikom delí a retrospektívne popisuje svoj prostoreký život naprieč rozmanitému reťazcu lochov a blázincov. Pasia z hromadných bitiek, škrtenie, kopanie, direkt sem, direkt tam. Snaha o zmenu? Áno je, no dá sa len tak zabudnúť na svoju obľúbenú vazelínu? :-) Anglická biografia tohoto naničhodníka občas prestrelí, zbytočne vytyčuje štádium psychopat/umelec, ale nepochybne sa jedná o atypickú so zvučnými tónmi ("Digital Versicolor" od Glass Candy si púšťam pravidelne) prikrytú šialenosť, pri ktorej som na hodinky ani nemrkol. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Na tenhle film sem se kurevsky tesil, zajimavy tema a trailer vypadal naprosto bombasticky. Vysledek me ale bohuzel dost zklamal. Jednak tu neni zadnej poradnej pribeh, Bronson se snazi ze zacatku vypravet neco o svym zivote a je to docela zabava, i kdyz ty prostrihy jakoze do divadla jsou otravny, jenze s ubihajicim casem je cim dal tim patrnejsi, ze to proste nema co vypravet. Bronson je sice udajne nejbrutalnejsi vrah v Britanii, ale neni to zadny sadisicky vrazedny prase, pouze magor, co se celej zivot rval, zacal serezanim ucitele a spoluzaku a pak uz se to s nim tahlo celej zivot, jak moh, nekoho zrubal, sice vetsinou nakonec dostal kuli presile nalozeno on, ale to moc neresil, jeho to bavilo a vezeni povazoval za hotel. Takle zhruba odsejpa prvni pulka filmu, ktera je neco mezi hodne cernou komedii a thrillerem a i kdyz tu jsou hluchsi mista, docela jsem se bavil. Jenze v druhy polovine se uz Bronson moc nerve, vetsinou jen cumi do blba a to uz je s blizicim se koncem cim dal tim vetsi opruz. Navic vzhledem k tomu, ze se film rozpada na jednotlivy sceny, v druhy pulce uz to fakt nema moc co nabidnout. Aspon, ze je film slusne a misty celkem cool natocenej, hraje slusna hudba a Hardy podava pravdepodobne zivotni vykon, protoze je fakt naprosto genialni a tahne celej film kupredu, akorat to pobihani pred kamerou s bimbasem by moh omezit. Kdyby tu byl nejakej poradnejsi pribeh a film si zvladal udrzet tempo, mohla to bejt pecka, takle bohuzel jen skvelej Hardy, par paradnich scen a to da jen na 3*. ()

Reklama

emma53 

všechny recenze uživatele

Michaela Petersona alias Bronsona bylo těžké zpacifikovat v několika zařízeních, včetně klece. Tudíž zfilmovat takovou osobu, muselo být taky náročné. Nicolas Refn to pojal po svém, žel mě ten styl neoslovil, ale asi by bylo náročné pojmout ho na filmové plátno v jakékoliv formě. Hudební podkres v té první části jsem nepochopila a vnitřně nepřijala, protože nekrásnější árie z Nabucca od Verdiho, kdy obrovský zástup židů zpívá a děkuje Bohu za záchranu od otroctví Egypťanů versus Bronson se mně zdál zcela mimo. ¨Přečetla jsem si o této osobě víc na netu, ale myslím, že bych se bez vědomosti o takové osobě celkem v pohodě obešla. Filmová výzva 2016 ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Namasti mi chrbát i stehná. Teraz niečo zažiješ..." Tom Hardy touto úlohou nadobro prerazil medzi hereckú elitu. Rola nenapraviteľného bitkára mu sadla dokonale, problém je, že režisér jeho obetavosť a drinu využil len z časti. Film je zaujímavý v malých celkoch, scénach, ale ako taký postráda celistvosť a detailnejší rozbor jeho postavy. Sme svedkami niekoľkých bitiek, ale jeho dospievaniu režisér venoval sotva 2-3 minúty. Ja som Ch. Bronson! , tu ma máte, ale ako sa sem dostal, ako sa formoval, kde nastal zlom, kde "udelali soudruzi z NDR chybu" to sa nedozvieme. Režisér sa rozhodol hrať na umelca a to bola veľká chyba. Tom Hardy a Tom Hardy. Viac nahý ako oblečený. Film len o ňom a bez cenzúry. 60%. ()

chezush 

všechny recenze uživatele

Hodina a půl šílenství v podání šíleného a vrčícího zvířete Hardyho. Chápu, že tohle není film pro každého, ale Refn si mě hudbou (ano, opět hudbou, nemůžu si pomoc:D), Hardyho fantazií a šílenstvím naprosto podmanil a dokázal mě vtáhnout i do častého střídání věznic, které mi vůbec nevadilo. A že někomu vadí absence odůvodnění, proč Bronson dělá to co dělá, bod zlomu v mládí... tak má prostě smůlu, protože to neví nikdo. Je to jedinečný případ muže, kterého nikdo nikdy nepochopí. A miluji jeho knírek! ()

Galerie (63)

Zajímavosti (15)

  • Pravému Charlesu Bronsonovi nebylo dovoleno se na film podívat, ale říkal, že se líbil jeho matce, což mu prý stačí. Jeho matka byla filmem přímo nadšena. (akisha)
  • Režisér Nicolas Winding Refn sa drží svojich obľúbených interpretov. Piesne od Portlandskej elektronickej skupiny Chromatics zazneli aj v jeho neskoršom filme Drive (2011). Od druhej Portlandskej skupiny Glass Candy dokonca totožná pieseň "Digital Versicolor". (Lucjen)

Související novinky

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (více)

Reklama

Reklama