Reklama

Reklama

Za dávných časů vládl zemi české kníže Krok, který měl tři dcery obdařené nadpřirozenými schopnostmi. Nejstarší Kazi měla schopnosti léčitelky, Teta dokázala promlouvat s duchy a nejmladší Libuše viděla do budoucnosti. Po smrti otce převzala vládu na jeho přání právě nejmladší dcera Libuše. Ačkoliv byla Libuše moudrá a spravedlivá vládkyně, muži jí pohrdali. Libuše se tedy rozhodla provdat za Přemysla Oráče ze Stadic, aby s jeho pomocí dosáhla uznání mezi svými podřízenými. Společně se usídlí na hradě Libušín, odkud Libuše předpověděla i založení a slávu města Prahy, které se později stalo sídlem královského rodu Přemyslovců. Po smrti Libuše přebírá vládu její manžel Přemysl, s končícím matriarchátem však stoupá nespokojenost žen, které nakonec vyvolají Dívčí válku. Příběh kněžny Libuše je tentokrát nahlížen nejen z pohledu Jiráskových Starých pověstí českých, ale opírá se i o divadelní hry Franze Grillparzera a Clemense Brentana. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (200)

Bety88 

všechny recenze uživatele

Kdybyste se mě zeptali o čem to celé bylo, asi bych nebyla schopná odpovědi. A to nejen kvůli ději, který se táhl od nikud nikam, ale i kvůli angličtině hlavních protagonistů, kteří místy tak huhňali, že jim nebylo rozumět, zvlášť u Přemysla, který tak horoucně vyslovoval, že jsem se bála, že mi prskne na obrazovku. Celý děj filmu se odehrával tak na třech místech a s davovými scénami čítajícími tak deset komparzistů. Kapitolu samu o sobě tvořilo dozajista naše "české hvězdné duo Vašut Kříž", kteří vypadali jak beduíni z nějaké arabské pohádky a Vašutovo pověstné Yeah se asi zapíše do dějin. Postava Přemysla to taky schytala. V podání našich amerických bratří působil jako úchyla s Fidelem Castrem dohromady Chudák Jirásek se asi v hrobě obrací. A Libušin skon, tedy přesněji hození placáka do Vltavy ději na vážnosti určitě taky nepřidá. ()

Opsha 

všechny recenze uživatele

Teda, budu asi za kacíře, ale fantasy kabátek starým pověstem českým sluší, stejně tak i velmi dobrá kamera a hudba. Jenomže dobrý nápad není všechno. Režisér i scénárista jsou naprosto neschopní, postavy se chovají naprosto nelogicky (obzvlášť Přemysl a Vlasta), a herci jsou v nejlepším případě dřevění, navíc asi s tou největší sbírkou přízvuků, co se kdy ve filmu sešla (ale ještě víc než Vašut mě přes uši fackovala chorvatská představitelka Vlasty). O akčních scénách radši nemluvím, ještě, že jich je málo. Rozpočet nízký, ale taky kdo by packalovi Wernerovi svěřil víc, než to, co asi kostýmovaní komparsisti přes den vyžebrali v Celetné. Čili klidně, ať se takovéhle filmy točí - ale ať je točí někdo kdo to umí. ()

Reklama

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Asi bych nenapsal nic lepšího než Gemini. Shoduju se prakticky ve všem, popis výrazu Přemysla při boji s Vlastou nevyjímaje. Amatérská fušeřina jakoby z oka vypadla filmům Eda Wooda. Je proklatě zábavné tipovat si, kterou Přemysl "zorá" nebo jaké ekologické poselství o těžebních limitech zase Kazi vyplodí. Skutečně nejvtipnější je ale fakt, že snaha vydolovat z legendy to, co se opravdu stát mohlo, vychází v případě Kněžny Libuše lépe než u hollywoodského Krále Artuše. Až na to, že Artuše točil alespoň zručný řemeslník. ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Neskutečně nudný film. První půl hodinu mě to i nějak bavilo, ale pak už vůbec. Samozřejmě je to nádherný film (ironie), která je naprosto historicky přesný (ironie), a nabízí pár scén, které jsou tak blbé až jsou vtipné (třeba ten drsný souboj mezi Vlastou a Přemyslem Oráčem), ale upřímně víc to v sobě nemělo. Teda takhle, nepřipadalo mi to až tak strašné, jak to tady podle hodnocení vypadá, třeba Vašut a Kříž tady mluví a hrají anglicky celkem obstojně. Zpátky ale k negativům, celé mi to přišlo divně a místy snad i nahodile sestříhané, protože děj v jednotlivých scénách třeba navazoval, ale úplně divně a taky nechápu, proč celý film pobíhají jenom po lesích. To pořád spali v jeskyních? Vždyť tam je hned několik scén z vnitřku nějakého domu, jestli jsem si dobře všiml. Před stažením tohohle filmu mě vyděsil plakát, který vypadá jako plakáty filmů "významného" "českého" režiséra Simandla, naštěstí až tak špatně to nedopadlo, ale i tak mě ten film přišel stupidní, včetně feministického finále (ono to ale není jenom ve finále, nějak před koncem to tam už začíná). Jo, btw, možná mi to uniklo, když jsem se u toho tak nudil, ale kam zmizel Vašut? On se vypařil nebo ho tam někde zabili a mě to uniklo? Nebo přežil? 2* ()

-bad-mad-wolf- odpad!

všechny recenze uživatele

Pozor - navzdory hodnocení je tu celá řádka pamětihodných okamžiků. Třeba když se odehrává velkolepá slavnostní scéna korunovace, epická hudba burácí... a na obrazovce po sobě dvacet lidí v lese hází okvětní lístky. Speciální epizodou je jazyková výbava účinkujících, neboť schopnost mluvit anglicky u postav notně kolísá a produkuje nejednu posluchačsky vděčnou perlu. Pozorovat, kterak herečka důrazně přednáší a dává si zřetelný pozor na výslovnost, přičemž zní jako utrápený třeťáček nad svou první učebnicí angličtiny, je... nevýslovně vtipné. (: ()

Galerie (58)

Zajímavosti (5)

  • Snímek podle všeho čerpá námět z divadelních her Franze Grillparzera, Clemense Brentana a próz Aloise Jiráska. (Zdroj: kinobox.cz) (dinamit_1)
  • Snímek byl kritiky hodnocen veskrze negativně. Je srovnáván s nepovedeným domácím videem nebo italským soft-pornem 80. let 20. století. Je kritizován za smíšení historického filmu s ekologicko-feministickými poselstvími, levnou výpravou, špatnou kamerou, chabé herecké výkony či špatnou angličtinu některých herců. (Zdroj: cs.wikipedia.org) (dinamit_1)
  • Natáčení probíhalo kromě lokací v Praze i v Adršpachu, Uherském Hradišti, Brdech, v okolí Berounky a Dobříše. Pro obydlí byly využity slovanské skanzeny se zrekonstruovanými stavbami. (Zdroj: kinobox.cz, cs.wikipedia.org) (dinamit_1)

Reklama

Reklama