Reklama

Reklama

Pacho, hybský zbojník

  • angličtina Pacho, the Thief of Hybe
Československo, 1975, 85 min

Režie:

Martin Ťapák

Předloha:

Peter Jaroš (povídka)

Hrají:

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Legendární slovenská komedie režiséra Martina Ťapáka vypráví svéráznou pověst, inspirovanou příběhy o zbojníku Jánošíkovi. Pacho z horské vesnice Hybe je skoro ve všech ohledech pravým opakem svého předchůdce: je malý a slabý, na velká slova a velké činy ho také neužije. Jenže ani jemu se nelíbí arogance místní šlechty, a tak se poddaných začne zastávat. Vyzbrojen proříznutou pusou, zdravou drzostí, vychytralým mozkem a smrtelně silnou pálenkou frndžalicí, zvítězí Pacho v souboji o místo zbojnického vůdce. Ostatně stát se nejlepším mezi tou bandou mameluků nebylo zase tak těžké. A začnou se dít věci. Pověst o Pachovi se dostane až do Vídně k samotné Marii Terezii, která – podobně jako hraběnka Erdödyová – shledává zbojníky vysoce přitažlivými. Proto padne rozhodnutí poslat do Pachova horského doupěte armádu… V hlavní roli svérázného zbojníka se objevil Jozef Kroner, na vtipných a zároveň libozvučných dialozích se podíleli vynikající komici Milan Lasica a Július Satinský. Zejména díky souhře těchto autorů vznikl takřka kultovní film, jehož humor dodnes nezestárnul. (Česká televize)

(více)

Recenze (172)

winstonik 

všechny recenze uživatele

Ani sa nečudujem, že niektorí českí priatelia hviezdičkujú túto tvrdú slovenskú rudu pomenej - tomuto skrátka nemôžu porozumieť. Pacho je slovenský zbojník. Tak slovenský, že slovenskejší ani nemôže byť. Ťapák (réžia), Lasica a Satinský (spolupráca na dialógoch), Króner a génius Stračina (hudba), to nemohlo dopadnúť inak. Už viete, kde je koniec sveta? Pacho tam bol! U mňa v TOP 20. ()

janesX 

všechny recenze uživatele

"Stoj 300 hrmených! Stoj 1000 hrmených! Stoj 1300 hrmených!"...a oni stále nič - tak tomu sa hovorí odzbrojujúci humor! Pacho sa pomaly, ale isto stával takým našim klenotom, až sa ním nakoniec aj stal. Ale pamätám sa, že som tomu dávnejšie tiež nevedel prísť úplne na chuť. Až kým som si to jedného dňa nepozrel poriadne. Túto satiru treba chápať hlavne v historickom kontexte. Na popukanie je napríklad scéna, keď páni vo Viedni chodia po zemi poštyroch a s obrovskými lupami hľadajú na mape Slovensko. Ale hlavne ma vždy poteší, keď vidím týchto zbojníkov pokope - výber hercov ako Čálik, Debnár, Blaškovič naozaj nemá chybu. Po štyroch opakovaniach zvyšujem na päť hviezd. 85,5%. ()

Reklama

Autogram 

všechny recenze uživatele

Zbojnícky film celkom ináč, nejde o hrdinstvo ani žiadne veľké skutky. Ide len o humor a satiru na minulé aj súčasné pomery a Jozef Kroner ako zbojnícky kapitán ozruta je neuveriteľný pre diváka aj pre uhorské panstvo. Zostáva len dúfať, že sa vrátia časy, keď slovenský zbojník bude bohatým brať a chudobným dávať a že sa nikdy nestane, aby frndžalica došla. Záver so zakopanou hlavou a deťmi bol pre mňa v minulosti nepochopiteľný, teraz to už vidím ako pekné podobenstvo. –––– Chceš taky zakopat? Tak vykopat! –––– Pacha, toho nikdy nedostanú... ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Perfektní slovenská národní satira! Na scénáři se výrazně podílela i ( tehdy zakázaná) dvojka geniálních vtipálků Lasica+ Satinský, jejich humor z filmu čiší, úsměvná kritika ryzí slovenské duše z jejich pera je vždycky velká sranda. "Keď ma naserú, tak im aj ten plot podpálim!" Labuda ve svém absolutním živlu, Kroner detto a od oka bych tak řekla, že z celé bandy zúčastněných nebyl tehdy, během natáčení, střízliv ani jeden. :)))) Po zásluze oblíbená záležitost, kterou ale mladší generace česká, nemůže pochopit. Čistě slovenské ONÉ! ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Stoj, tristo hrmených! Stoj, tisíc hrmených! Stoj tisíctristohrmených!" Slovenský zbojník musí bohatým brát a chudým dávat, to je zkrátka tradice a Pacho tradice ctí. A ctí je takovým způsobem, že i já jsem si kdysi jednou loknul frndžalice a skončil jsem až na konci světa - tedy v Kežmarku. Na takovou klasiku se nezapomíná. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (19)

  • Film vznikol na základe Jarošovej poviedky v zbierke "Krvaviny" (Marina111)

Reklama

Reklama