Reklama

Reklama

Peníze jako dluh

  • Kanada Money as Debt
Krátkometrážní / Dokumentární / Animovaný
Kanada, 2006, 47 min

Režie:

Paul Grignon

Obsahy(1)

Chcete vědět, co je skutečnou příčinou finanční krize? Stále nemůžete pochopit, proč ceny neustále stoupají? Pokud ano, tak nejdříve musíte vědět, jakým vlastně způsobem funguje finanční systém, kde a jak vznikají peníze a kredit, a na jakých principech fungují banky. 47 minutový dokument Paula Grignona s názvem "Peníze jako dluh" vysvětluje velmi jednoduše a efektivně způsob fungování dnešního bankovnictví. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (50)

Angelino 

všechny recenze uživatele

Ak by cieľom bolo rozpútať spoločenskú diskusiu a načrtnúť, že niečo vo finančnom systéme nie je asi v poriadku, beriem. Som schopný to akceptovať aj ako materiál na trochu lepšie vysvetlenie finančnej krízy, ktorá vznikla práve z kolobehu hypotekárnych úverov, ktoré kryli nehnuteľnosti. Ľudia neboli schopní splácať, tak im nehnuteľnosti zobrali a snažili sa ich predať a keďže takých ľudí bolo veľa, cena nehnuteľností klesala a banky sa začali dostávať do problémov. Ale ani o jedno z toho očividne nejde, pretože to by museli použiť niečím podložené a hodnotné informácie. Tu ide o jednostranný pseudodokument, ktorý nemá ani v najmenšom za cieľ byť objektívny a realisticky popísať situáciu v bankovníctve. Cieľom mi príde snaha ohromiť a vystrašiť ekonomicky neuvedomelých ľudí. Vytvoriť predstavu, že nás zlé veľké banky ovládajú a sú našou hrozbou. Celý systém je zlý. Sloboda je iba naša mylná predstava. Všetko ovládajú ľudia okolo bánk a štáty im kryjú chrbát. Zrušme banky! Netreba ich! Peniaze sú všetkých, dajme ich ľudu a najlepšie všetkým rovnako. A budeme žiť v krásnom utopistickom svete lásky a rovnosti. Mám pocit, že tam sme už boli... ()

GMVajgl 

všechny recenze uživatele

Když jsem byl hodně malý, tak se ve školce hrála hra "o poslední židli" (anglicky game of musical chairs). Dlouho mě nenapadlo, jak symbolická / určující / vystihující je tahle hra pro celou dnešní společnost. Tenhle dokument to výstižně, stručně a polopaticky vysvětluje. A proč je možná lepší být outsider a tuhle hru nehrát. ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Peníze jsou dluh, to je smutné a zarážející zároveň. Avšak tohle není první ani poslední dokument, který tuhle pravdu, jakou si málokdo dokáže připustit, představuje. Nejen Zeitgeist, ale i jiní představují myšlenku dnešní ekonomiky, která staví na penězích, které nejsou a jsou bráni odnikud (viz státní dluh). Co s tím? My s tím nic moc nezmůžeme, dokud společnost takto funguje těžko to dokážeme změnit, ale je pravda, že peníze nejen jako symbol dluhu, ale i jako symbol nutného otroctví jsou při dnešních konstelacích poměrně diskutabilní... Platit však budeme muset stále a tento dokument vše jen příjemně, i když "animačně" představuje neznalému divákovi. ()

Goopy 

všechny recenze uživatele

hodnotný komentář - Angelino - 1*... Dokument důležitě objevuje něco, co je popsáno v základních ekonomických učebnicích. Druhá půlka se pak snaží příjit s novou myšlenkou finančního řádu - nutno podotkonout, že ultra děravou. Současný finanční systém není dokonalý, ale než nadšeně zbaštíte obsah tohoto filmu, tak zkuste popřemýšlet nad návrhy, které přináší. Jsou o dost horší než je současná situace. Jeslti půjdete do tohoto dokumentu, tak hlavně myslete a nepodléhejte zjednodušení a destruktivní kritice bez vyjádření LEPŠÍ alternativy. ()

Gwin 

všechny recenze uživatele

Po faktické stránce není co vytknout, peníze jsou v podstatě vytvářeny z ničeho a proto je jen otázkou času, než se zhroutí světová ekonomika (pokud se výrazně nezmění). Otázkou je, kdy se tak stane a jak tomu zabránit. Pokud se podíváme na zadluženosti jednotlivých států, zatím to vypadá, že první domino spadne v Americe a postupně popadá každá (globalizovaná) ekonomika. Audiovizuální podání těchto informací je ale dost špatné, řekl bych až otřesné. Nepěkné animace, které v první části vzbuzují dojem výukového dokumentu pro 1. stupeň ZŠ (nebo zvláštní školy?), jsou v druhé části dokumentu naštěstí nahrazeny zajímavějšími úvahami na téma co s tím a jak odvrátit katastrofu. Docela mě udivuje komentář od studenta VŠE, který o vzniku peněz nikdy neslyšel. To jste nebrali např. peněžní multiplikátory nebo jak vznikla hypotekární krize? To se učí v 1. semestru na bakalářském stupni... ()

Galerie (1)

Reklama

Reklama