Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Originální adaptace povídky R. L. Stevensona o vědci, který v touze po věčném mládí zneužil svého génia. Televizní adaptace známé Stevensonovy povídky obohatila příběh o nový motiv, neboť dobro a zlo v člověku se tu mění nejen pod vlivem drogy, ale i neukojitelné lásky. S panem Hydem, který je asistentem postaršího doktora Jekylla, se setkáváme na ulici, když ubije psa sousedky. Doktor Utterson a jeho přítel jsou toho svědky, když jdou navštívit přítele Jekylla, o něhož mají starost. Domnívají se totiž, že je pod vlivem svého asistenta, obávají se o jeho život. Jekyll je rodinným lékařem lady Denversové, do níž je tajně zamilován. Je talentovaným vědcem a vynalezl tekutinu, látku, jejíž účinek je velmi zvláštní – omlazuje, ale zároveň mění charakter. A to se mu stává postupně osudným...
Televizní inscenace z roku 1964 byla vysílána živě a přitom zaznamenána. Podřídilo se tomu i herecké obsazení, které využilo pro roli šíleného vědce (Jekylla a Hydea) netradičně dva herce, neboť jeden by v přímém vysílání nestihl převleky i přesuny... Doktora Jekylla tedy hraje s elegancí anglického gentlemana Martin Růžek a démonickou podobu jeho alter egu dal Ilja Racek. (Česká televize)

(více)

Recenze (22)

Marthos 

všechny recenze uživatele

Vynikající adaptace Stevensonova románu, která vzhledem k omezeným technickým možnostem nabízí spíše komorní, ryze interiérovou podívanou. Naštěstí se před kamerou sešla tehdejší herecká extraliga, z níž bych tentokrát vypíchl vskutku démonického Ilju Racka, skvělého Felixe le Breux a Oldřicha Nového v typově padnoucí úloze starého komorníka Poola. ()

Přemek 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodné televizní zpracování Stevensonova románu. Hlavní role sehráli s neobyčejnou bravurou Martin Růžek a Ilja Racek, jejichž fyzická podoba sice není tak výrazná, ale herecké skloubení již ano. Na rozdíl od většiny adaptací Jekylla a Hydea není Skalenakisova verze postavená na šokující či technicky výtečně provedené proměně probíhající v reálném čase (to by přímý přenos, v němž Záhadný pan Hyde probíhal, ani neumožňoval), ale na celkově temné a záhadné atmosféře a kvalitních hereckých výkonech. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Černobílý materiál a zvolený hudební doprovod vytváří docela příhodnou temnou atmosféru, která se k Stevensonově literární předloze hodí. Samozřejmě je nutné ocenit přítomnost legend českého herectví Růžkem počínaje a tehdy ještě mladým Kodetem konče. Na druhou stranu za pět padesát se toho moc na obrazovce ukázat nedá a ani režie či scénář mi nepřijdou natolik kvalitní, abych šel na víc než 3 silné hvězdičky. Román patří k základům svého žánru a zasloužil by si novější a výpravnější zpracování, jenže na to bohužel nemáme zdroje a nejspíš ani talenty mezi režiséry. Celkový dojem: 65 %. Záhadný pan Hyde dnes funguje především jako zajímavá ukázka ranných dob české dramatické televizní tvorby. ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

S přihlédnutím k tomu, že to ve své době vlastně byl velký experiment, ty čtyři hvězdy dám. Sice to není tak působivé jak mohlo být a ani hercům se ne vždy daří a místy dojde k nějakému tomu přehrávání nebo vyloženě slabému výkonu, ale jinak to má příjemnou stopáž, dobře vedený příběh, silný závěr a vůbec celé to živé provedení se vlastně celkem povedlo. Za mě tedy docela spokojenost. Slabé 4* ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Jak dosáhnout malými prostředky pěkného výsledku. 1)  Oceňuji drobné nápady, které dokázaly vytvořit atmosféru místa a času - stínohru, obrázek věže parlamentu a zvuk Big Benu._____ 2)  Špičkového 46letého Martina Růžka (doktor Jekyll) stylově doplňoval 65letý Oldřich Nový (komorník)._____ 3)  Milostná linka mi přišla poněkud nadbytečná, ale lidi to asi chtějí._____ 4)  S ohledem na fakt, že šlo o přímý přenos, jak jsem se dočetl u spolukomentátorů, opravuji své původní hodnocení a přikláním se ke třem hvězdičkám. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama