Reklama

Reklama

Sbohem buď, lásko má

Trailer 1

Obsahy(1)

Soukromý detektiv Phil Marlowe je najat neznámým mužem jako svědek při odevzdání výkupného za ukradený šperk. Zdánlivě rutinní případ se však nečekaně zkomplikuje, když se ukáže, že přišel na sjednané místo pozdě. Muž, který tu na něho měl čekat, byl někým zákeřně zabit. Při pátrání po vrahovi Marlowe narazí hned na celé klubko zdánlivě nesouvisejících podezřelých okolností, do cesty se mu připlete pár zlodějů šperků, věštkyně, stejně jako objeví další vraždy a korupci... Jeden z nejlepších detektivních románů klasika americké drsné školy Raymonda Chandlera převedl do filmové podoby režisér Edward Dmytryk. Ten se do diváckého povědomí zapsal především jako vypravěč silných, dramatických příběhů (Vzpoura na lodi Caine, Raintree County, Zlomené kopí, Mladí lvi, Warlock, Pod kopyty stád). Hollywoodský herec Dick Powell byl prvním představitelem Phila Marlowea. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (65)

corpsy 

všechny recenze uživatele

Ak by som v tomto filme - noir mal nájsť najpodstatnejšiu chybičku, bol by to predstaviteľ hlavnej postavy. Charizma nulové, voiceovers nemajú hĺbku. Chicks sú dobovo krásne a záporáci podobne slizký, ale nieje dôvod na to, aby sa tento snímok vychvaľoval, aj napriek tomu, že nepostráda patričnú žánrovú atmosféru. ()

erased 

všechny recenze uživatele

Výborné postavy, skvělá zápletka i naprosto strhující atmosféra. Tomuto filmu nechybí nic, co si pod pojmem film-noir představuji. Recept na zaručený úspěch? Téměř, pořád totiž pokulhává jedné oblasti - v obsazení. Jednotlivě, sami za sebe, jsou všichni herci výborní. Z Powella se svým ne-charizmatem a cynickým humorem jsem byl nadšný, stejný úspěch u mě slavila i jeho blond kolegyně a v neposlední řadě taky hromotluk Moose. Dohromady však mezi nimi něco nefunguje, jako by si každý hrál jen to své a zapomínal, že film má být výsledkem kolektivní práce. Přesto se ale jedná o film ve své době naposto výjimečný, kterému k dokonalosti chybí jenom malý kousek. ()

Reklama

MrCreosote 

všechny recenze uživatele

Phil Marlowe má být zatvrzelý cynik neustále nad věcí, a ne páprdovitý taťka, který působí víc jako pojišťovák než detektiv. Příběh podle Chandlera se klasicky zamotává, takže v závěru nemá nikdo šanci uhodnout, kdo dělal co a proč. V případě Hlubokého spánku Howarda Hawkse to fungovalo, nulové jiskření mezi postavami posílá tento film do průměru, z něhož ho nevytáhne ani nápaditá práce se subjektivní kamerou. ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

Dick Powell bohužel opravdu NENÍ Marlowe, protože jediný opravdový Marlowe je pro mě Bogart. Stejně tak osudovým ženám chybí krása a zajímavost, jakou u pořádného noiru očekávám. Na druhou stranu má Murder, My Sweet moc pěknou kameru, obzvlášť hra se stíny je vyloženě lahůdková (třeba když se písmena z nápisu na okně začnou promítat na Marloweovi). 70% ()

ladynka 

všechny recenze uživatele

Jde o filmovou adaptaci Chandlerova románu Sbohem, miláčku (Farrewell, My Lovely). Kniha samotná obsahuje několik motivů a zápletek (inspirací byly Chandlerovi jeho rané povídky), které ovšem dohromady v románu působí nesourodě. Ve filmu jsou některá zauzlení osekána (např. poznání Malloye či Amthora) nebo přímo vypuštěna, případně se mění osoba. Děj je tak zhuštěný a je lépe provázán, aniž by ztratil charakteristické chandlerovské znaky, ktéré podtrhuje působivé černobílé ladění se svými stíny, mlhou a geniální halucinační scénou. Jen ten konec.. to opravdu bolelo :-( ()

Galerie (38)

Zajímavosti (4)

  • Jean-Pierre Chartier v kritike uverejnej v periodiku La Révue du cinéma uviedol, že dielo je rýdzi thriller, pri ktorého sledovaní sa divák chveje od strachu a má obavy z neznámeho. Oslavuje i spôsob vyprávania príbehu kde sú Marlowove halucinácie a straty vedomia navodené štylistickými prostriedkami pripomínajúcimi cinéma pur skrz dvojexpozície, rozostrené zábery či nezvyklé uhly kamery. (Biopler)

Reklama

Reklama