Reklama

Reklama

Sedm epoch rocku

(seriál)
  • Velká Británie Seven Ages of Rock (více)

Epizody(7)

Autoři sedmidílního dokumentárního cyklu BBC Sedm epoch rocku jsou přesvědčeni, že rocková hudba poskytla k proměnlivosti doby originální soundtrack. Oproti tomu Libor Pešek po vysílání Radiožurnálu prohlásil, že poprock není hudba; Laco Deczi charakterizoval rockové hudebníky slovy: "Rockoví hudebníci jsou ti, co hrají rok na nástroj". Rock je fyziologický vzdor, rytmicky potvrzuje gravitaci, zatloukáním down beatů, těžkých dob do země. Odtud kritici ortodoxního rocku přezdívají rockery na sudokopytníky. Postupem doby se rocková hudba stala věrohodnou politickou a uměleckou silou. Do hudby vnesla větší hlasitost a osobitý postoj. Rock se zrodil z blues, ale postupně začal dospívat a vydal se stovkami rozmanitých, vzrušujících směrů.

Seznam jednotlivých dílů :   01. Zrození v roce 1963-1970
02. Art Rock 1966-1980
03. Punk 1973-1980
04. Heavy Metal 1970-1991
05.
06. Alternativní Rock 1980-1994
07. Indie 1980-2007 (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (138)

kvasiva 

všechny recenze uživatele

Očekávání veliká, ale z výsledku jsem docela zklamaný. Informační hodnota mi nepřišla nějak zázračná, nejvíce informací bylo od samotných hudebníků, když vzpomínali či říkali historky atd. Fakt, že v mnoha dílech nezmínili ikony žánru nebo fakt, že díl pojednává pouze o hrstce (dalo by se s nadsázkou říci o jednotlivci/jedné kapele) je pro mě osobně neodpustitelný. Neříkám, že jde o nějaký nekvalitní dokument, to určitě ne. Z této oblasti je toho pramálo a tak jsme rádi za každý pokus, ale mohlo to být lepší a pak by to mohl být klenot. Největší plus já osobně vidím v dobových záběrech z koncertů, zákulisí. Z těchto záběrů přímo čiší atmosféra dané doby a to my už nikdy nezažijeme. Hodnotím lepšími 3*. Více bohužel. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Jsem velkým fandou rocku a všeho, co z jeho semínka časem vyklíčilo. Proto jsem moc rád za toto exkluzívní představení rockové muziky v rozličných hávech. Každý rocker si zde jistě najde množství svých oblíbených kapel a stejně tak bude nadávat na absenci nějakého svého oblíbeného uskupení. Každý má zkrátka v hlavě svůj žebříček a proto je třeba respektovat výběr, kterým autoři projektu prezentovali svůj hudební vkus. Mě nejvíce potěšili zařazením The Clash, Velvet Underground, Pixies, U2 či Sonic Youth. Ale absenci Visacího zámku skutečně nepochopím. ()

Reklama

blitzer 

všechny recenze uživatele

Hodnocení 7 Ages of Rock jsem se rozhodl rozdělit na tři části (podle mého vztahu k jednotlivým stylům či kapelám): A) co se mi líbilo; B) co bych nemusel; C) co mi chybělo; 1. díl: The Birth of Rock A) i když nic z toho vyloženě neposlouchám, tak se mi líbili The Who, Rolling Stones, Animals, Bob Dylan; B) Cream; C) Jimi Hendrix (za to ale může ČT), Janis Joplin, Doors. 2. díl: Art Rock A) zajímavý bylo to stavění zdi, ale na druhou stranu mi to přišlo jako pohrdání fanouškama, jinak art rock skutečně nemám rád; B) Velvet Underground, Pink Floyd, Genesis, David Bowie, Roxy Music; C) nic, bez tohoto dílu bych se obešel. 3. díl: Punk Rock A) Ramones, Sex Pistols, Patti Smith, Clash, Television, Damned a story o triku s "nesnáším Pink Floyd" :D; B) nic, tenhle díl byl prdel; C) punk běžně neposlouchám, takže ani nemůžu říct, že by mi nějaká kapela chyběla. 4. díl: Heavy Metal A) Black Sabbath (škoda, že nezmínili i Diovu éru), Deep Purple (zařadil bych do Hard Rocku), Judas Priest, Iron Maiden, Mötley Crüe (i když je neposlouchám), Ozzy Osbourne, Metallica; B) nesnášim Tipper a Ala Goreovi (více o případu JP zde); C) to se nedá všechno vyjmenovat, tak jen namátkou: Megadeth, Anthrax, Manowar, Motörhead, Saxon. 5. díl: Stadium Rock A) Led Zeppelin (jediný z týhle "kategorie", který trochu poslouchám), Queen, Kiss, Dire Straits, U2; B) Bruce Springsteen, Police, Bon Jovi; C) tenhle díl jsem nepochopil, podle mě nic jako Stadium Rock neexistuje... kategorie rocku podle místa konání je imho nonsens, jinými slovy chyběly mi tu všechny skupiny, který mám rád, protože snad všechny vystupují mimo jiné taky na stadionech. 6. díl: American Alternative Rock A) Nirvana, R.E.M., Pixies, Pearl Jam, Mudhoney; B) Black Flag; C) když nepočítám R.E.M. který řadím do středního proudu, tak znám z tohohle žánru (dá-li se vůbec Alternative Rock nazvat svébytným žánrem) jenom Nirvanu, takže nemůžu říct, že by mi nějaká kapela chyběla. 7. díl: British Indie A) celkem zajímavý bylo vystoupení Suede, ačkoliv jsem o nich slyšel prvně; B) Smiths, Oasis, Stone Roses, Blur (WTF?), Libertines, Arctic Monkeys, Franz Ferdinand; C) chyběla mi zkrácená stopáž tohohle nudnýho dílu o pofidérních pop/rockových kapelách. Celkové hodnocení: A) první a samozřejmě čtvrtý díl, částečně díl třetí a šestý; B) díl druhý (jehož zařazení do cyklu ovšem chápu), pátý a sedmý; C) cyklus bohužel nesplnil moje očekávání, který jsem měl po shlédnutí prvního dílu, co nemůžu tvůrcům vůbec odpustit je absence dílu o Hard Rocku - pro mě snad nejrockovější kategorii celýho rocku - kde měly bejt skupiny jako Deep Purple, Led Zeppelin, AC/DC a plno dalších... škoda :-( ()

Smoulin 

všechny recenze uživatele

Kvalitní, zároveň značně povrchní. Ale co víc do těch 50 minut nacpat... Ultimátně mě však zabíjí dabing. Slyšet Rouse jak svým dementním paleontologickým hlasem říká: "polibte si prdel" bylo nejprve úsměvné, pak lehce odstrašující a nakonec jsem byl zle podrážděný. O ostatních překladatelských "perlách" radši nemluvit... ()

mcleod 

všechny recenze uživatele

Dobrý dokument... ale s několika výhradami. Pokud nepočítám ne úplně povedený, často značně přehrávaný dabing České televize, tak asi toto. Za prvé ČT odvysílala alternativní verzi prvního dílu, kde je úplně vyřazenej Jimi Hendrix nebo Beatles a víceméně celý díl se točí okolo Rolling Stones. Ne, že bych je neuznával, ale přece jen Jimi přinesl rocku "trochu" víc. Navíc (mimo jeden díl o americkém alternativním rocku) mi chybí víc amerických rockových kapel... pravda moc jich za zmínku nestojí, ale v dokumentu o historii rocku se nevěnovat Doors nebo Jimi Hendrixovi je opravdová hloupost. Také mě překvapila dost skromná zmínka o zřejmě největší hard rockové kapele Led Zeppelin, která byla v dokumentu ještě navíc spojena s hrozivým komerčním "rockem" Kiss. Ten poslední díl pak už asi ani nemá cenu komentovat - nová rocková muzika :-). Ale kdo ví, ten ví, a aspoň si užije rozhovory se členy dávno zašlých kapel či těch stále ještě živých "dinosaurů" a k tomu porci parádní muziky. LONG LIVE TO ROCK N ROLL ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama