Reklama

Reklama

VOD (1)

Když unikne jen jediný, bude to vítězství. Frank Sinatra jako strůjce troufalého útěku za hranice fašistické Itálie... Na sklonku fašistické diktatury Benita Mussoliniho se plukovník letectva americké armády Joseph Ryan ocitá v italském zajateckém táboře. Jako zajatec s nejvyšší hodností se stává vůdcem spojeneckých vojáků, kteří plánují útěk z tábora řízeného italským tyranem Battagliou. Po kapitulaci Itálie se podaří vězňům dostat na svobodu, záhy se ovšem ocitnou v rukou německé jednotky, která jim vystaví jednosměrnou jízdenku do Říše. Plukovník Ryan ale vymyslí plán, jak se zmocnit celé vlakové soupravy pod přísným dohledem vrchního nacistického vedení. Stačí využít vhodné příležitosti k převzetí německého expresu. Začíná zběsilá vlaková jízda za nepřátelskou linii v režii neohroženého Ryana, jehož ztvárnil hvězdný Frank Sinatra. Když se podaří dostat za hranice Itálie alespoň jednomu, bude to představovat vítězství. (Česká televize)

(více)

Recenze (114)

majo25 

všechny recenze uživatele

Ide o jeden z najlepšie natočených vojnových filmov zo 60. rokov. Viac dobrodružný ako dramatický. Pritom neponúka celú plejádu hereckých hviezd, vystačí si z dvomi. O všetko ostatné sa stará rafinovaná zápletka - vlaky ja rád - a príbeh plný akcie a napätia. Sinatra je síce lákadlom, ale mne sa oveľa viac páčil netradičné akčný Howard, ktorý strúha jeden kúsok za druhým. Dokorenené to je vkusnými humornými dialógmi. Aj po rokoch film výborne zabaví a nuda nemá nárok. ()

VanTom 

všechny recenze uživatele

Úvodní pasáž v italském zajateckém táboře připomínala spíš parodickou grotesku na útrapy války a je faktem, že snímek se komediálnímu odlehčování nevyhýbal ani dále. Obsazení a únos transportního vlaku a jeho průjezd okupovaným územím však již poskytly odlišný, zasazením jedinečný dramatický obrázek, vrcholící slavnou finální scénou. ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Výborná dobrodružná, válečná záležitost, která u mě sice nepřekoná Kam orli nelétají, jež považuji za nedostižnou klasiku v rámci obdobných snímků, avšak neskutečně mě Von Ryanův expres bavil a nenudil jsem se. Sympatické postavy, skvělé prostředí a jakmile se děj přesune do vlaku, je o zábavu postaráno. Průjezd Itálií je místy napínavý, hudba mnohé scény skvěle podbarvuje a velmi mě překvapil Frank Sinatra svým herectvím. Finále v Alpách nemělo chybu, přestože by se tu našlo pár logických nedostatků. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Je to sice spíš dobrodružný než válečný film, trochu naivní, ale je to docela příjemné a sympatické pokoukání, které válku jako takovou nezlehčuje. U těchto starých válečných filmů se mi navíc líbí, že v nich vystupují spojenci jako spojenci, ne že si v nich např. Američani honí vlastní triko jako v jiném zachraňovaném Ryanovi. Shlédnuto po asi deseti letech dne 23.6.2010, slabší než Vlak (ten nezestárne) nebo Velký útěk, ale vzpomínka na staré časy. Malá technická: Němci během války neužívali neřízené rakety k bitevním útokům letectva na pozemní cíle (s výjimkou pokusů s raketami panzerschreck odpalovanými z letadel). Neřízené rakety (upravené verze pozemních "Nebelwerfer") užívali pouze proti vzdušným cílům, zejména bombardérům. ()

OG_Swifty 

všechny recenze uživatele

Když pominu ty raketový messerschmitty, tak bych filmu vůbec 60. léta netipoval. Robson mě již v minulosti přesvědčil svým Zemětřesením a Von Ryanův Expres je další z jeho povedených kousků, tentokrát navíc ze zajímavého prostředí. Musím přiznat, že většinu herců jsem dosud hrát neviděl (včetně Sinatry), takže pro mě sympatické herecké výkony byly příjemných překvapením. Vedle charismatického Fantoniho byl ještě povedený kaplan v podání Mulhara - scény, kde se vydává za oficíra, patřily z celého filmu k tomu nejlepšímu. A všechny beztak zachránil mašinfíra Pepíto! ()

Galerie (51)

Zajímavosti (8)

  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Davida Westheimera. (Hans.)
  • Frank Sinatra trval na tom, aby se natáčelo ve studiích Panavision a ne v předpokládaných prostorech, patřících studiu 20th Century Fox. (TheSantiago)
  • Roli letounů účtočících na konci filmu na vlak si zahrály Messerschmitty Bf 108 Taifun. Tyto letouny byly ve skutečnosti používány jako spojovací a kurýrní, nikoliv jako stíhačky. Navíc nikdy nenesly výzbroj, už vůbec ne pak neřízené rakety, které se začaly používat v roce 1944 - ve filmu je ale zmíněn rok 1943. (Foxhound#1)

Reklama

Reklama